***

Vannitoa remondist

Huhh, päris kaua aega on möödas sellest päevast, kui me hakkasime päris oma kodu renoveerima. Meie põhilisteks murekohtadeks olid küttesüsteem ja vannituba. Vannituba on küll korteris kõige väiksem ruum, aga see on ka koht, kuhu läheb kõige rohkem raha ja aega.

Aega meil oli, eelarvet väga mitte ning meile tuli appi Kiilto Eesti OÜ (link!), kes pani õla alla ja andis meile kogu ehitusmaterjali, millega saime vannitoa renoveerida kuni plaatimiseni.

Vannitoa renoveerimisel kasutasime enamjaolt enda käsi ja päid kuna abimehi polnud kuskilt võtta. Meil käis külas Kiilto esindaja, kes vaatas vannitoa üle, andis nõu ja julgustas ning kes oli meie jaoks ka telefoni teel saadaval koguaeg, kui meil mõni küsimus oleks tekkinud.

Selline renoveerimistöö oli meie jaoks esmakordne ja nüüd tagantjärele mõeldes ei olnudki see miskit nii keeruline. Võib-olla on mul lihtsalt kerge rääkida, sest mina olin põhimõtteliselt ainult moraalseks toeks ja härra jauras ja pusis ja likvideeris seal probleeme, mis meie plaanidesse ei mahtunud, aga nagu ühe renoveerimisega ikka, siis olime arvestanud, et plaaniväliseid etappe võib ette tulla.

Pidasin kogu vannitoa renoveerimise vältel pisikest märkmiku, kuhu kirjutasin kõik eraldi etappidena üles.

Kuidas ühest tühjast ruumist sai hubane vannituba?

Esimene etapp – vana välja!

Eemaldasime vannitoast kõik vana sanitaartehnika – valamu, keskküttetorud, muud torud ja vanni. Seejärel kraapisime seintelt lahti vana värvi, lõhkusime välja sisseehitatud kapi ning võtsime üles põrandaplaadid. Esialgu mõtlesime, et need on kindlasti kõvasti kinni ja nende lahti võtmisega tekib raudselt probleeme, aga ei, vastupidi – need tulid väga hõlpsalt lahti.

Teine etapp – seinte, põranda tasandamine ja küttemati paigaldamine!

Seinte ja põranda tasandamiseks/parandamiseks andis Kiilto meile tasandussegu ning pahtlit.

Enne tasandamist võõpasime üle Start Primer nakkedispersiooniga (link!) seinad ja põranda, et tasandussegu paremini haakuks.Esimesena tasandasime ning tegime parandustöid seintel – Kiilto seinapahtliga (link!).Kui seinad olid tasandatud, hakkasime põrandaga tegelema. Et meil kõigil jalad peale mõnusat vanniskäiku soojad oleksid ning vannituba ise ka mõnusalt soe pesemise ajal oleks, andis Devi (link!) meile küttemati koos temperatuuriregulaatoriga. 

Enne küttemati paigaldamist lihvisime põrandat, tegime pisiparandusi plaadiseguga Fix ning kruntisime Start Primeriga (link!). 

Järgmisena paigaldasime küttemati põrandale – jaotasime ühtlaselt ruumi põrandale mati ära, valasime peale õhukese kihi (~5mm) Kestonit Optio isevalguvat tasandussegu (link!). Järgmiseks päevaks olid tasandatud pinnad kuivanud täpselt nii, et sai peale astuda ja käega katsuda. Lasime igaksjuhuks veel natuke kuivada ning jätkasime renoveerimistöödega.Kolmas etapp – nurgatugevduslintide paigaldamine püstnurkadesse!

Seinad ja põrand kuivad, võõpasime need üle Fibergum Primer nakkedispersiooniga (link!), mida kasutatakse enne hüdroisolatsioonimastiksi kandmist seina- ja põrandapindadele.Järgmiseks aeganõudvaks tööks oli nurgatugevduslintide (link!) paigaldamine püstnurkadesse. Nurgatugevduslinti kasutatakse nurkade, läbiviikude, kruvipeade ning ehitusplaatide- ja seinapinna vuukide tugevdamiseks ja tihendamiseks. Põranda- ja seinapinna ühinemiskohal peab tugevduslint ulatuma seinale vähemalt 5cm võrra. Õnneks meil sellega probleeme ei tekkinud ning saime lindi vajalikesse kohtadesse kenasti paigaldatud.

Asetasime tugevduslindid märjale Fibergumi hüdroisolatsioonimastiksile (link!) ning hõõrusime pintsliga need kinni (hõõrumisel tuleb kasutada samuti hüdroisolatsioonimastiksit, et tugevduslint imenduks seina külge).

Neljas etapp – hüdroisolatsioonimastiksi kandmine seintele ja põrandale!

Kui nurgatugevduslindid olid paigaldatud, tuli järgmine etapp – Fibergum hüdroisolatsioonimastiksi (link!) kandmine seintele ja põrandale. See vist oli kõige lihtsam etapp kogu vannitoa renoveerimisel.Milleks see vajalik on? Hüdroisolatsiooni kasutatakse niiskete ruumide veeisolatsiooniks. See takistab niiskuse imendumist seintesse ja põrandasse, mis omakorda hoiab ära näiteks hallituse tekke.

Fibergumi hüdroisolatsioonimastiksit kandsime seintele kaks kihti, nii nagu ette nähtud, seejärel rändas seina plaat. Põranda hüdroisolaeetimine jäetakse viimaseks, sel põhjusel, et plaatimise käigus hüdroisolatsioonikihti ei vigastaks. Ka põrandale kandsime Fibergum mastiksit 2 kihti ning peale kuivamist sai ka see plaaditud.

Plaatimisel kasutasime Kiilto Ultra Fix plaatimissegu (link!) ja lõpuviimistluse andmiseks Kiilto vuugitäidist (link!).Kaua meil nende töödega aega läks? Tunnistan, et ega härra koguaeg vannitoa kallal ei askeldanud. Ka muu elu vajas elamist ja oli päevi, kus vannituba lihtsalt oli ja keegi seal miskit ei teinud. Tunnistan, et kuna renoveerisime vannituba elus esimest korda ise, tekitas see meis ka natuke hirmu, mille tõttu lükkasime renoveerimise algust oluliselt edai, aga saime sellest hirmust võitu ning teadvustasime endale, et peame selle ära tegema ning saame hakkama – ja saimegi!

Ütleme nii, et kui võtame kokku need päevad, mil mees seal tööd tegi, siis ~ nädal või isegi tsipa vähem läks aega, et vannituba oleks plaatimiseks valmis.

Vannituba tuli üsna lihtne ning päris valmis ta veel ei ole – valamukapi tahan ise meisterdada, dušikardina peab paika panema. Riiulid vaja seina kinnitada (sinna, kus varem oli sisseehitatud kapp). Uue pesumasina peab ostma ning lagi vajab veel nokitsemist. Ja muidugi uks vannitoale. Siit-sealt oleme pakkumisi uurinud, aga ükski pole seni kas meeldinud või eelarvesse mahtunud.

*Postitus on valminud koostöös ettevõttega Kiilto OÜ Eesti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga