Kuidas lapsed ei peaks ennast kõigi ees alasti võtma

Sponsoreeritud

Ma olen viimaste aastate jooksul hästi palju hakanud mõtlema selle peale, kui oluline on just lapsele tema keha ja kas lapsed peaks võtma ennast teiste laste/täiskasvanute eest täiesti paljaks või pigem mitte.

Mõelnud olen ma sellele palju kuna mu viiest lapsest kolm käivad koolis ning just üks neist sai eelmise õppeaasta jooksul mitmeid märkusi, et ta ei käinud kehalise kasvatuse tunni järgselt pesemas ja kui ma uurisin, mis mõttes, siis vastuseks sain, et alasti ei käidud pesemas. Ja mu lapsel tekkiski trots. Ta ei tahtnud minna alasti pesema ja siis ei läinud ta sinna üldse.

Ma saan pesemise vajalikkusest aru ja korraks hakkasin isegi mõtlema, et võibolla ma paisutan asja üle ja olen ka selles osas lumehelbekeste faasis, aga mingi sisetunne ei andnud sel teemal kohe üldse rahu ega anna siiani.

Olen ju minagi kasvanud üles nii, kus oli väga normaalne peale kehalise tundi/mõnda trenni minma riietusruumi, ennast paljaks koorida ja siis kõigi teiste klassikaaslastega pesema minna. Ma ei mäleta, kas ma ebamugavust tundsin, aga ma tegin selle ära, sest see tundus igati normaalne asi, mida teha. Isegi, kui kuklas tiksus mõte, et ei taha, siis ei tulnud pähe seda välja öelda, sest kedagi ei tundunud see asi huvitavat, kas sa tahad või ei. Kui nii öeldakse, siis nii sa ka teed.

Tänapäeval on ajad nii palju edasi liikunud, kogu see kehateema, kiusamine, enesekindlus jne on võtnud hoopis laiemad mõõtmed ja oma laste pealt nähes ma olen hakanud küll mõtlema, et mis kuradi normaalsus see on, et lapsed peavad oma intiimpiirkonda teistele näitama? Koolis, ujulates, spaades – okei, spaa ei ole ju kellelegi kohustuslik, eksole.

Eriti võtab mul silma tõmblema muidugi ikkagi spaad, kus on ka teised täiskasvanud inimesed, kelle ees su lapsed ennast paljaks võtavad. Ma võin olla kellegi arvates liiga paranoiline, aga ma ju ei tea, mis täiskasvanud need seal pesuruumis on, kes mu alasti last vaatavad – mis taustaga? Mida nad parasjagu mõtlevad? Õnneks spaades on väikene võimalus ikka privaatselt pesta, ala ootadki võimalust, kus kedagi parasjagu pole.

Ma ikka imestan, et maailm uueneb pidevalt, aga inimestele pole tekitatud võimalust privaatselt ennast pesta sellistes kohtades.

Mul nt pole mingit probleemi teiste naiste ees alasti võtta ja pesema minna, aga ma olen ka kasvanud ühiskonnas, kus see oligi normaalne. Kuigi mitte iial ei peaks olema normaalne oma intiimpiirkondi teistega jagada.

Tulles tagasi laste ja kooli juurde. Samamoodi – minu jaoks on naeruväärne, et pole tekitatud võimalust pesta ennast privaatselt. Maailm on edasi liikunud, lapsevanemad palju targemad, mis on okei ja mis mitte, aga elame ikka selles kiviaja reeglis, et kõik lapsed võtku ennast alasti ja mingu koos pesema.

Mõni laps ei tunne ennast mugavalt nii – ja see on okei, ei peagi tundma. Mõni laps häbeneb – ka see on okei. Laste kehad on erinevad ja laste mõttemaailm samamoodi. Kui palju kiusamist väib tekkida sealt pesuruumist? Kui palju vaimseid probleeme võib tekkida sealt pesuruumist?

Muidugi ei sobi mulle ka mõte sellest, et täiskasvanud inimesed käivad lapsi pesuruumis kontrollimas, kas nad võtavad end alasti ja lähevad pesema, kohe üldse mitte. Kehalise õpetaja või mitte, mis õigusega sa otsustad võõra lapse keha üle?

Ma saan aru selliste strateegiliste kohtade pesemisest nagu jalad, kaenlaalused, käed ja nägu, aga selleks ei pea laps end üldse alasti võtma, et see tehtud saada.

Ja muidugi veel see, et kirjutatakse lastele märkusi selle eest, et nad ei võta alasti ega tunne ebamugavust? Või siis see, et kehalise hinne saab mõjutatud, kui laps ei tee seda, mis on talle ebamugav?

Mina tõstatasin selle teema eelmisel aastal koolis, aga tundub, et see pole teema, mida tahetakse südamesse võtta ja midagi muuta, et lastel oleks mugavam. See on teema, mis lihtsalt on aegade algusest nii käinud ja jääb käima ka edaspidi.

Mina aga olen oma lastele andnud selgelt märku, et nad ei pea võtma ennast täiesti alasti ei teiste laste ega täiskasvanute ees. Pesevad tavapärased kohad kehal ära, kuivatavad end ära ja panevad riidesse. Kui õpetaja pahandab, saatku minu jutule või kui saavad märkuse, vaadaku mööda. Mina küll vaatan.

Alles eelmine nädal uurisin oma koolilastelt, kuidas nad ennast tunnevad seal riietusruumis teiste ees alasti olles ja kõik vastasid, et nad ei taha seda teha, ebamugav on. Nad ei häbene, aga lihtsalt ebamugav on. Üls poistest ütles üldse, et mis vahet sel on, mida ta tunneb, õpetaja ju käseb ja nii peab tegema. Ei. Ei pea.

Nad võivad vabalt aluspesu/ujukate väel olla, aga just see, et peab oma intiimpiirkondi paljaks võtma… neile see ei sobi. Ja mulle ka mitte.

Ma saan täiesti aru, et pole võimalik igat last eraldi pesema saata – ilmselt kulub selleks nii palju aega. Samuti eraldi pesukohtade ehitus riietusruumia pole mõistlik. Aga tehke nt kehalise tund alati viimaseks? Kui see aine on tunniplaanis alati viimane, saab laps koju minna ja seal ennast pesta. Lapsed ju pesevad kodus end iga päev niikuinii.

Minu jaoks on igatahes keha püha ja seda peaks ka lastele maastmadalast õpetama, et nende keha on nende jaoks püha ja nad ei pea tegema sellega midagi, mis tekitab neis ebamugavust.

Kommentaarid

  1. Hele-Mai says:

    Tere .eile sama teema koolis ja minu 2 kl.laps ei taha olla seal alasti pesemas.Tunneb ebamugavust ja teised narrivad .See pole ok et peab minema alasti pesema piisab kui pesta nägu , kaenlaalused ja jalad .Tean omal koolitajale oli ka ebamugav aga seda pidi tegema kuna õps käskis ja ei lubanud ennem klassi kui olid pesnud .kohutav oli olla .Päikest teile

  2. Krista Lepik says:

    Minu arvates tõid sa kõige parema lahenduse välja lõpus. Kehalise tund/tunnid kõige lõppu. Kui on olnud tõesti raskem tund siis peseb kaela ja kaenlaalused ära muul juhul isegi seda mitte. Mu tüdruk läks kolmandasse klassi ja kevadel hakkas juba kandma pesutoppe pluuside all. Mitte, et tal seal midagi oleks, aga ta juba soovib. Vähemalt meil sellises vanuses laps lõhnaga ei higista ja käib kord päevas pesemas. Ma väga hästi mäletan siiani kuidas minu klassist ühel tüdrukul kõige varem rinnad kasvama hakkasid. Ja kõik vahetusid. Sellel ajal ei näidatud alasti kehasid veel kuskil ja sellised asjad pakkusid huvi. Mäletan ka seda, et ei tahtnud absoluutselt selle tüdruku nahas olla.

  3. Nell says:

    No kehalise tund viimasena võib ju hea mõte olla aga paraku reaalselt teostamatu. Kui tunniplaanis on nädalas 3 kehalist, koolis 9 klassi ja igat 2 paralleeli aga viimaseid tunde igal päeval üsna piiratud arv siis kõigile ei jagu… Ise olen seda meelt, et pesema peab kuna puberteediea higistamine ei ole just meeldiva lõhnaga aga lapse otsuseks jäägu see, kas minna duši alla või pesta vaid kaenlaalused, nägu ja jalad. Täiskasvanud pesemist “kontrollimas” ei ole ka ülearu ok lahendus.

  4. Kaidi says:

    Väga hea teematõstatus tegelikult. Mäletan isegi kehalise tunnist, et kui karvad juba kasvama hakkasid, aga neid ajanud ei olnud, siis said kohe naerualuseks. Norijad joonistasid selle peale kohe demonstratiivseid pilte ja saatsid mööda klassi laiali irvitamiseks. Nii võib ka ilmselt muude teemadega naerualuseks saada. Ehk et see asi vajaks tõesti mingit arukat lahendust.

  5. Egle says:

    Minu meelest ka – mis õigusega üldse õpetaja läheb kontrollima (ja käskima), kas lapsed ennast paljaks võtavad pesemiseks 🤔 Kehalise tunnis ju higistad tegelikult kõige rohkem kaenlaalused ära ja need kohad saab ometigi ju alasti võtmata ära pesta.

  6. Carmen says:

    Mul poiss ka paljalt pesema ei tahtnud minna ja sai ka märkuse. Ja et rääkida lapsele hügieeni vajalikkusest jne. Nagu see kohe tähendaks, et laps üldse ei pese ennast.
    Klassiõe ema mainis ka, et tema laps ei soovi oma keha näidata.

  7. K says:

    Tegelt odav dušikardin ja selle ülespanek ei ole teabmis kulu. Selle võiks kas siis vanemad oma vahendite eest ära teha või kool eelarvesse panna.

  8. Sirle says:

    Mina olen õpetaja põhikoolis (mitte kehalise) ja mul ei ole tulnud kunagi mõtesse oma noori full pesema suunata. Seda ei ole vaja! Meil noortega kokkulepe,et kaenlaalused on vaja pesta ja kui vaja siis ka jalad. Noored ise saavad aru,miks seda vaja,sest higihais põhikoolis on kohati tappev. Aga tervenisti pesemine – meie koolis see pole isegi teemas.

  9. Diana says:

    Väga tuttav teema. Põhikoolis käies sai meie klassil harjumuseks, et enamasti käidigi riietega duširuumis ainult kraanikausis kaenmaaluseid pesemas kui sedagi. Keegi ei tahtnud seal pimedas väikses täiesti avatud ruumis, kus oli vist 2 vana dušši, alasti käia. Õnneks või kahjuks meie õpetaja pesus käimist ei kontrollinud, vähemalt mitte eriti tihti. Poistel vist kontrollis, et nad pärast tunnis haisemas ei käiks. Mõnes mõttes mingisugune “vähemalt pese end pls” suunitlus võiks olla küll, aga duširuumid peaksid olema privaatsemad, et saad näiteks rätikuga sinna minna ja seinte taga rätiku ära võtta ja pesema hakata.

    Mingisugune ahhaa moment tekkis mul siis, kui paralleelklassiga koos spordihoones mõned kehalise tunnid olid ja paraleelklassi tüdrukud ilma probleemideta pesuruumi pesema läksid (seal oli muidugi normaalsem duširuum, seintega!). Siis mulle hakkas koitma, et tegelt ei ole nii hull end pesemise jaoks alasti võtta. Gümnaasiumisse (teise kooli) minnes tekkiski selline normaalsem õhkkond pesemise ümber. Sealgi oli normaalsem duširuum: nagid rätiku jaoks ja vist isegi seinad duššide vahel. Ja muidugi inimesed olid uued, kellega ei olnud mingisugust häbivarjundit puberteediajast.

    See, et õpetajad kontrollivad, et lapsed ikka alasti võtaks, et ole minu silmis kuidagi normaalne, või vähemalt ei peaks olema. Tehku parem keskkond turvalist pesemist toetavaks. Paar seina ja nagi lisada ei tohiks olla nii ülejõukäiv, kui oleks vaid tahtmist.

    Aga kõigi klasside kehalisetund viimaseks tõsta on pehmelt öeldes naeruväärne ja enesekeskne idee. Esiteks, kõigile klassidele ei jätkukski kehalisetundi siis ja vaesed kehaliseõpetajad, kelle koormus väheneks viie tunnini nädalas (ja ikka peab iga päev töötama). Nad surevad ju nälga!

  10. Aveli says:

    Mul käivad lapsed koolis (7 ja 3 klass) ja ei lähe ka nemad end alasti teiste ees võtma kuna pelgavad ,käivad vaid pesevad kaenlaalused ja näo puhtaks .
    Kui ma ka kodus rääkisin, et teil kohustuslik koolis pesemas käia nüüd, siis sain ma ka kohe neilt vastuse ,et paljaks ma end teiste ees ei võta ja üleni pesema ma lähe . Küsisin ka et nagu ,miks sai vastuseks ,et narrima hakkatskse . Ja ma arvan et õpetaja ei peaks ka pealt vaatama ,kas nüüd käivad kõik nii pesemas nagu tema seda tahab ” alasti ” võiks siiski see lapse otsustada olla , jah see higi lõhn pole meeldiv aga no siiski ,las peseb kaenlaalused ja näo siis.
    Mina austan oma laste otsust . Ja kui saavad märkuse selle eest siis ausalt mul ükskõik . Aga ma pean seda õigeks , et keha on püha , minu keha minu oma ja pole kõigile vaatamiseks .

  11. A says:

    Ma käisin samas koolis, kus Su lapsed ja võin kinnitada, et see, et õpetaja kargab järsku sisse ja nõuab paljaid perseid näha, ongi reaalsus juba aastaid. Ja päriselt oligi väga vastik ja paha. Mingis vanuses hakkasime üksteisele vabastusi kirjutama, et ei peaks paljaks võtma. Sest noh jah tõesti sellised 10+ aastased lapsed ilmselt haisevad peale tundi ja ei ole mõnus seal umbses klassis higihaisus istuda, eriti nüüd uues majas, kus enamus aknaid lahti ei käi, aga lapsed võivad olla tohutult õelad ja see, mis sealt pesuruumist alguse saab, rikub mõnel kogu elu ära. Päriselt.

  12. Elina says:

    Mina alates 5ndast klassist hakkasin kehalisest poppi tegema sest ma ei suutnud teiste ees riideid vahetada. Rääkimata siis pesemisest, see ei tulnud kõne allagi.
    7ndas klassis uues koolis ma põhimõtteliselt ei käinudki enam kekas ja tegin hea meelega kekas pigem suvetööd.
    Kutsekas kus ma septembrist maini käisin ma isegi ei tea kus kehalise riietusruum asus 🫣

    Ehk siis minu arvates on väga okei oma keha häbeneda, vahetada riideid nii, et teised ei näe. Pesta end peale kehalist nii, et aluspesu on seljas jne.
    Kui õpetaja nõuab kogu keha pesu siis peaks ju ka aluspesu vahetama peale seda, muul juhul pole sellest kasu 🤦‍♀️

  13. M says:

    Minu tütar on harjunud ennast alati peale kehalise kasvatuse trenni pesema, tema ei näe selles mingit probleemi. Sportlasena ta oma keha ei häbene, aga samas ka ei eksponeeri, lihtsalt suhtub asjasse väga mõistlikult, öeldes, et tema ei taha haiseda ja tema peseb. Peseb alati ka peale trenni. Paljud väidetavalt ei pese ja see on nende endi valik. Olen küsinud, et kas narrimist vms ei ole, selle peale vastas, et nende klassis mitte, igaûks tegeleb pigem iseendaga. Neil on hoopis see probleem, et pesemiseks jääb väga vähe aega.
    Niiet oleneb täiesti lapsest, on ka selliseid. Kõik on erinevad ja otsest nõudmist õpetaja poolt ei tohiks olla. Samas on ka higihais ääretult ebameeldiv, nii endale kui teistele.

  14. Mariin says:

    Kuidas sa ette kujutad, et kõikides klassides on kehalise tund viimane? Või see privileeg peab ainult sinu lastel olema? Täiesti ajuvaba teema. Päris sada korda imelikum tunduks mulle kui keegi oma hargivahet ja kaenlaaluseid kuskil eraldi lobistaks kui normaalse inimese kombel pesema läheks. Elementaarne on, et laps peseb peale lavalise tundi, sellest mingit tsirkust teha on küll väga imelik. Pane rätik ümber kui mingit skisofreeniat põed, aga ausalt ei ole okei, et teised peavad päev otsa higihaisuste pesemisfoibikutega koos tundides istuma.

    • Jane Merela says:

      Jah, see oligi pikemalt mõtlemata õhku loobitud mõte ja ega suuresti ongi ilmselt teostamatu. 🙂
      Mu arvates on rohkem ajuvaba see, et sinusugustel on pääs internetti ja kommenteerima. Võiks ikka kokku kogutud olla ja kuhugi luku taha ära pandud, et te ei saaks avalikult nii eksisteerida. Maailm oleks parem paik kohe. 🤌❤️

  15. E says:

    Minul on vist vedanud, aga meie põhikoolis ja ka gümnaasiumis saime kõik alati nii pestud, et aluspesu jäi selga. Kõige tähtsam on, et jalad, kaenlaalused ja nägu saaks pestud. Polnud päeva jooksul mingit higihaisu ja polnud vaja teiste ees midagi häbeneda. Ma mõistan väga hästi Jane mure. See pole üldse normaalne.

  16. K says:

    Minul on koolis käimisest küll 14 aastat möödas, aga toona olid täpselt samad mured – keegi ei tahtnud kehka päevadel pesemas käia ja ujulas nihverdasime samuti trikoodega duši alla. Kui õpetaja peale sattus ja paljaks sundis, oli emotsionaalne trauma garanteeritud. Sel ajal raskendasid olukorda ka kehvad duširuumide tingimused – seal oli tohutult külm ja seinaplaadid püsisid vaevu kinni.
    Minu mõtted on sellised, et perfektses maailmas ei oleks alastus probleem, rinnaga avalikus kohas toitmine tabu jne. Aga me ei ela kahjuks perfektses maailmas. Mina oma lapsel rannas paljalt ringi lipata ei lase, mähkmeid kõigi ees ei vaheta ja pesuruumis katsume ka rätiku teiste seas ümber võtta. Ma ei postita lapsest piltegi internetti, et teda selle koleda maailma eest kaitsta nii kaua kui võimalik..

  17. H says:

    Olen õpetaja põhikoolis (andnud ka kehalise tunde) ja me pole kunagi suunanud kogu keha pesema, sh alasti võtma. Selliseks kogu keha pesuks pole aegagi, vahetund on enamasti napp 10 min ja kui muu ümberriietumise kõrvalt veel üleni duši alla minna, jääb tunni ajaks vast 20 min…
    On nõutud, et lapsed pesevad käed, näo, kaenlaalused ja heal juhul jalad. Ilmselgelt need, kes duši alla lähevad, teevad seda vabatahtlikult ja see on okei. Hea nali on muidugi see, et meil on nii poiste kui tüdrukute riietusruumides ka saunad 😅 Saaks kohe eriti puhtaks, kui tundidesse minema ei peaks 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimased postitused

Kuidas järgmine lõpp jälle lähedal on

No tsauu! Mina pole jälle siia mõnda aega jõudnud ja kui ma nüüd sellele blogimisele [...]

1 kommentaar

Kuidas dinosaurused meile koju said

Okei, ma vist hakkan remondiblogi pidama. 😅 Nali! Seda peaks Geit tegema, sest mina ja [...]

Kuidas lapsed omale sooja toa said

No tsau! Olen siin kuidagi väga vaikne olnud – ütlen ausalt, mingi kummaline periood on. [...]

8 kommentaari

Juukseklambrid -stiilsed ja praktilised aksessuaarid!

Olgu tegu lihtsa koduse soenguga või elegantse piduliku väljanägemisega – juukseklamber sobib igaks olukorraks ja [...]

Lapsed ja verdtarretav püha

Kell on 02.41. Mul läks uni umbes kaks tundi tagasi ära ja pole tagasi tulnud. [...]

Mu per*e on kõnelenud…

Ma tean mõnda inimest, kellel on sisetunne. Kõhutunne. Per*setunne. Kuidas siis keegi seda oma vaatevinklist [...]

9 kommentaari

Kuidas me lastega puhkamas käisime

Ma tean, et kasutada sõnu nagu “lapsed” ja “puhkus” ühes lauses kõlab väga vastuoluliselt, sest [...]

Kas ainult vaesed šoppavad kaltsukates?

Mul pole kunagi kaltsukate/kirbukate, nüüd siis uuema ajastu viisakama väljendi – taaskasutuspoodide vastu allergiat olnud. [...]

2 kommentaari

Hommikused mõtisklused….

Esmaspäev. Kuum kohvi. Päike paitab ühte näopoolt. Istun rahus ja vaikuses elutoas oma uuel mõnusal [...]

5 kommentaari