***

Haiglakott – mida võtta, mida jätta?

Ma sünnitasin umbes kolm ja pool aastat tagasi viimati, seega andestage mulle minu halb mälu, aga ma kahjuks ei mäleta, mida ja millal ma haiglakotti kaasa pakkisin. Üks asi on mul aga meeles – enamus nendest asjadest on minu jaoks täiesti kasutu olnud. Meenus ka teine asi – ma olen ennast mõlemal sünnitusel ülepakkinud! Kaasa haaranud ebatähtsad asjad, mis minu koorma lihtsalt raskemaks muudavad. Ja mõlemal korral olen unustanud midagi, mis on tähtis ning lasknud mehel kodust tuua. 😀

Sellel korral tahan ma sünnitama minna minimaalse koormaga. Ma olen kuulnud, et Paide haiglas on tegelikult kõik asjad ema ja beebi jaoks olemas, seega võid sa vabalt minna sünnitama kaks kätt taskus ja mitte midagi kaasa võtta. Kõlab ideaalselt!

Kuid mida pakkida haiglakotti?

Riided mulle 

Ma mäletan, et peale teist sünnitust järgmisel päeval ajasin kohe kitsad teksad ja ümber pluusi selga, mis ma endale kaasa olin pakkinud. Õeh, kui ebamugav oli nendes olla! Võib-olla oli asi selles, et eelmisel õhtul olin ma kellegi endast välja pressinud ja ma polnud jõudnud pesemas käia ning üleüldine olek oli väga rõve ja ebamugav või selles, et kõik kohad valutasid ja mina oma targa peaga surusin enda keha ümber riietesse, nähes välja kui pakitud sardell.

Kõige mugavaks riideesemeks osutus aga see haiglakittel. Oli mugav imetada ja keegi ei vaadanud veidralt, kui sa selles terve päeva ringi lasid. Aga egas keegi vist selles sind koju ei lase, seega mingid hästi mugavad riided peaksin ikkagi kaasa pakkima, et inimesena haiglast välja saada – ilmselt on nendeks mõni lohvakas pikem pluus ja retuusid. Aga haiglasoleku ajaks ei kavatse ma küll mingeid vahetusriideid võtta. Truspareid ehk ja rinnahoidjaid üks paar.

Riided beebile 

Mina ei tea, mõlemad minu lapsed on haiglas olles kandnud haigla poolt saadud riideid. Ok, need ei pruugi alati olla kõige paremad – tihtipeale nihkuvad värvid lapse sooga paigast, aga egas ma ei viibigi seal mingil pressikonverentsil lapsega. Las ta siis mugavleb seal haigla riietega. Kaasa võtan ilmselt koju toomiseks ühe rõivakomplekti. 

Hügieenitarbed

Ma tean, et hambahari ja -pasta on mul kindlasti kaasas olnud. Seda enam ei mäleta, kas peale sünnitust tohtis pesema minna, kui alt on õmbluseid tehtud? Vannis vist ei tohtinud käia ja saunas ka mitte, aga dušiga loputada? No vot, eks siis nüüd saan mälu värskendada.

Sellel korral ei pea ma oma peakest vaevama sellega, milliseid hügieenitarbeid haiglasse kaasa võtta, sest Kodult kodule (link!saatis mulle sünnituspaki, mida naine vajab haiglas peale sünnitust. Kodult kodule looja on pannud selle paki kokku läbi enda kogemuste, sest lapsi on tal kolm ning kõik ka poisid – nagu meie peres. Paki eesmärk on omada endas kõike vajaliku ema jaoks haiglas olles, kuid samas olla oma mõõtmetelt võimalikult väike, et haiglasse jõuda ja sealt lahkuda väikese koormaga – niigi saad ju tuttuue beebi kaasa! 😀

Seda pakikest on hea mugav kaasa haarata, kui asi kiireks läheb. Olgem ausad, me ei tea iial, millal sünnitama hakkame ja võib-olla ei ole võtta seda aega, et hakata pakkima hügieenitarbeid. Kõik on ühes kohas ja olemas! Haara lihtsalt kaasa!Pakis on:

1) sussid – enda mäletamist mööda olen ma haiglas peale sünnitust käinud paljajalu ja see on lihtsalt nii ebamugav. Samas ei kanna ma kodus susse ja pole taibanud neid haiglaskotti ka osta. Nüüd kasutan kindlasti selle võimaluse ära.

2) näksimist – pähkli ja rosinate segu, glükoosikommid ja müslibatoon. Ma pole kumbagi haiglakotiga midagi näksimist kaasa võtnud, sest mul pole olnud aega süüa seal, aga kui ma võtaks, siis ka ilmselt midagi näksimiseks, sest haiglasöök pole mulle kunagi meeldinud, kuigi see on hea dieedinipp, kuidas kiirelt kaalust alla saada. Tegelikult pole soe söök see, mida peale nii võimast füüsilist kogemust tarbida tahaks. Pigem just midagi näksimiseks.

3) vatipadjad ja -tikud – ma veel ei tea, milleks neid võib vaja minna, aga eks näis.

4) kätekreem ja JOIK kehakreemi testrid – ilmselt ei ole aega ega tahtmist ennast haiglas kreemitama hakata, seega usun, et need jäävad minu poolt seal kasutamata. Pole peale ühtegi sünnitust seda teinud.

5) hiigelsuured sidemed – minu lemmikud! Õnneks on need ka haiglas olemas, aga kunagi ei tee paha, kui sul endal ka tagavara kaasas on.

6) toidulisandid raud ja magneesium – haiglas ma neid vast ei tarbi, aga peale sünnitust kodusel perioodil läheb kindlasti tarvis!

7) imetamispadjad – neid kulub alati ära, sest teadagi on piimajõed ühed tihedamad külalised imetamise ajal. 😀

8) hügieeniline huulekas – oi, seda läheb kindlasti tarvis! Teisest sünnitusest mäletan, et huuled olid jube kuivad peale sünnitamist.

9) tühjad totsikud – ma esiti ei taibanud, milleks need on, aga vist selle jaoks, et saaksid kodust kaasa võtta väikeses koguses šampooni ja dušigeeli? Kes viitsib neid suuri pudeleid kaasa vedada, eksole?

10) hambahari ja -pasta – neid ma ennist ka mainisin ja need on nii elementaarsed asjad, et oleks lausa imelik, kui nad haiglakotist puuduksid.

11) nibukreem ja JOIK dušigeeli testrid – esimest läheb kindlasti vaja, teistes ma kahtlen.

12) kamm ja juuksekummid – must have! juuksed lahti on nii ebamugav olla ja seda veel haiglas.

13) mugavad püksikud – mul on taolised roosad ja tõesti, need on maailma kõige mugavamad püksikud üldse. Lasevad hästi õhku läbi, on mugavalt ümber ja hoiavad kõike vajaliku paigal. 😀 Tõesti tõesti, ma kiidan neid taevani.

14) kleebis “minu esimene päev” – pole kunagi omanud sellist ja see on tõesti väga vahva lisand haiglakotis. Kindlasti kasutame selle ära!

Kaasa pakin veel ka kuivatamiseks rätikud. Ühe suurema ja teise pisema, näo jaoks. Kas ma unustasin midagi? Piinlik, aga tegelikult on sellised pisiasjad aastatega meelest läinud.

Ühest küljest tahaks ju beebile võtta tekikese kaasa, samas, ma ei tea, kas see nii vajalik ongi. Haiglas olles tahaks ju luua võimalikult koduse keskkonna, aga kui tegemist pole esmasünnitajaga, lastakse suht ruttu koju. Peale teist sünnitust sain ma juba teisel päeval koju.. Kui ma õigesti mäletan. Ehk üks öö haiglas ja juba leidsime end koduseinte vahelt.

Taolise sünnituspaki saab iga üks soetada Kodult kodule veebipoest (link!ning seal samas saad aidata ka sina panna kokku sünnituspakki ehk jätta oma tagasiside, mis võiks sünnituspakis veel olla ning mis võiks hoopis välja jääda.

Mida teie olete haiglasse kaasa võtnud? Kas mu nimekirjas on midagi puudu? Mida soovitaksite juurde lisada, mida ära võtta? 

25 thoughts on “Haiglakott – mida võtta, mida jätta?”

  1. Ma Paides poolteist aastat tagasi sünnitanud ja tõesti, ei tundnud millestki puudust 😀 ainult vett, snäkki, vahetusjalatseid ja pesuasju kasutasin oma kotist 🙂

  2. Ikka tohib pesta ka õmblustega. Minul lausa soovitati pissida dušši all. Seda ma ka tegin esimene kuu, kuna õmblusi oli palju ja veega jahutades ei olnud nii valus.

  3. Lutti beebile ei leidnud nimistust. Mina võtsin veel beebile pehmest kangast nn ilalapid paar tükki ja lisaks endale õhukesed sokid ka (külmavares olen)

    1. Lutti ma ei tahaks tegelikult beebile üldse anda. Võib-olla siis, kui ta tsipa suurem on. Kui üldse annan…

        1. Võib hiljem olla raskusi rinna võtmisega, nagu ma aru olen saanud. Mina olen oma kahele kutile andnud lutti, aga alles paarikuuselt. 🙂

          1. Esimestkorda kuulen, et lutiga selline asi. Mina tean seda, et lutipudeliga rikud ära rinnaga toitmise 😉 Aga eks kogemused on erinevad 😆

          2. Egas ma kindel pole, kas see on imetamisega seotud. Mul mõlema lapsega lutt igaksjuhuks sünnist saadik olemas olnud, aga andma olen hakanud ca paari kuuselt. Ma ei teago, miks nii. 😀

    1. Olen kuulnud, et kasutatakse. Ei oska kindlalt öelda, kas sobib või mitte. 🙂

  4. Mul on kolm tütart ja ma olen kõigile nende tekikese haiglasse kaasa võtnud:) soovitan 🙂

  5. Ja tavalist vett väikse pudeliga kaasa ja nii et täita
    Saaks. Kehakreemid on head juhuks kui nahk on kuiv, mul jalad olid ikka vägggaaa jubedad pärast sünnitust, mul alati kuivema poolne nahk olnud, aga siis oli nagu ekstra kuiv. Näokreemi soovitan kaa kaasa võtta.

  6. Väga ei olegi midagi kaasa võtta vaja tegelikult. Ma haarasin oma esimese tibuga ka palju asju kaasa, mida reaalselt vaja ei läinudki. Uurisin foorumitest palju ja püüdsin minimaalselt asju kaasa võtta, aga ikka tuli palju asju 😀
    Ma olin haiglas samuti selle kitliga. Väga mugav olla ja rinda anda. Beebi oli 2 päeva haigla bodiga ja koju minemiseks oli vajalik komplekt kaasas. Tekk oli samuti haiglas olemas, aga kui tahad, siis oma tekikese võib alati kaasa võtta. Mul oli kaasas enda heegeldatud tekike, aga seda kasutasin ainult kojuviimisel turvahällis.
    Veel kindlasti aluspesu. Koju läksin samade riietega, millega haiglasse tulin. Õmbluste tõttu oli natuke ebamugav olla kitsaste teksadega, seega soovitaks midagi vabamat. Sussid, sokid. Näksimist ja pudeliga vesi, mida saab automaadist täiendada koguaeg. Suured sidemed kuluvad ikka ära. Dušši all on tõesti mõnus käia ja pissida siis ka, sest alguses tuleks peale igat korda ettevaatlikult haava puhastada ja just dušši all on see mugav ja mõnus. Eriti natuke jahedama veega. Sooja või kuumaga hakkab valus ilmselt. Sauna ja vanni ei tohi jah minna mõnda aega.
    Lutti ma ka ei poolda ja seda pole esimene kuu hea ka anda. Pidavat olema oht, et ei taha/oska pärast nibu võtta jms. Õnneks(vist) meie tibu ei taha lutti ja tuleb jube hapu nägu pähe, aga vahest on vaja ja siis pika sättimise peale natukeseks võtab.
    Tundub, et sul kõik vajalik juba nimekirjas olemas ka tegelikult. Edu 🙂

  7. Ma arvan, et vatipulgad on naba puhastamiseks 😊 Nabapiirtuse sai Tartus haiglast.
    Nibukreemi asemel soovitan väga Multi Mam kompresse.
    Lutti ei soovitata jah nii vara anda.
    Nii lahe, et see kleebis on pakki lisatud. Olen näinud, et neid on olemas terve komplekt.

  8. Sry natuke napakaid küsimusi, aga mittesünnitajana ei ole nagu pilt päris selge, mida millegagi teha….. Nt imetamispadjad – mismoodi, kuhu, milleks? Rinnad lekivad nagu ööpäev läbi kergelt?
    Siis sidemed – kas kohe peale sünnitust hakkavad nö päevad või pigem vajadusel haava veritsemise mõttes?
    Mulle endale tundub, et pmt kohe peale sünnitust tahaks kindlasti dušši alla, puhtuse tunne on nagu nii oluline 🙂
    Muidu aga väga vahva, et sellist pakki tellida saab ning super list sul siin, jätan endale selle postituse bookmaksi nii tuleviku tarbeks, et kunagi vajadusel üle lugeda, tõesti ei tahaks ju haiglasse nagu kaamel minna 😀

    1. Rinnapadjad pannakse rinnahoidja sisse ja sinna imendub siis lekkevaru (kui rinnad lekivad). Minul nii esimese kui ka teise lapsega suht tihti piimanired voolasid. Imetasin nt ühe rinnaga ja teisest juba voolas lahinal. 😀 Siis on need padjad head, kui nt kuskile välja minek, imavad lekked endasse ja ei pea märgade plekkidega ringi tatsama. 😀

      Kui ma õigesti mäletan, siis kohe peale sünnitust hakkab verejooks. Ei pruugi olla nii suur, aga mul on see paari tunni möödudes suuremaks muutunud.

      Väga super, et see postitus kellelegi kasulikuks osutus. 🙂

  9. Paide haiglas on rätikud olemas, nii suur, kui ka väike. Perepalati korral ka isale. Ja kuigi sa pole esmasünnitaja, siis haiglas hoitakse 3 päeva. Juhul, kui teisel päeval koju tahetakse minna, siis peab 1-2 päeva pärast minema tagasi vajalikke proove andma. Kui aga 3 päeva sees olla, siis selle aja jooksul tehakse kõik vajalik ära juba.

  10. Minu kotis,kui teist korda sünnitasin olid- Pehmed sokid,sussid,mugav aluspesu,shampoon/balsam,sidemed,imetamisrinnahoidja,mugavad koduriided,meigiasjad (just endal oli nii hea tunne peale mõnusat pesus käiku inimese nägu pähe teha), fliisist tekk endale (töötan haiglas ja lihtsalt vihkan seda nende linade lõhna),paar spordijooki/vett,mõned snäkid,telefon,beebile mõned riided (kindaid oleks olnud vaja,sest ta kratsis oma näo kohe katki ja pidi ülejäänud aja sokke kinnastena kandma),beebitekk ja mähkmed. Rohkem vist ei olnudki midagi. 6 tundi peale sünnitust läksin koju,nii et ei tundnud nagu millestki puudust.
    *nüüd tuli meelde,et plätudest tundsin puudust,et ei oleks pidanud paljajalu pesemas käima.

    Edu ja kerget sünnitust sulle!

  11. Soojad sokid. Üks-kaks paari. Kuluvad marjaks ära eriti just sünnituse ajal, siis on paljudel alati väga külm. Kui varbad soojas, siis on kohe teine tunne. Isegi suvel mu meelest täiesti kohustuslik varustuse osa.

  12. Mul pidi alati veepudel kõrval olema. Imetamise ajal läks vett liitrite kaupa 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga