***

8 kuud: taastusravi ja miks mu laps midagi suhu ei topi?

Oota, misasja? Juba 8 kuud viimasest sünnitusest möödas? Ei või olla. Hirmus, kui pikad on päevad ja ööd ent kui lühikesed on kuud ja aastad.

Krissu sai juba mõned päevad tagasi 8 kuuseks, aga kuna me alles täna arsti juures kontrollis käisime, mõtlesin, et kirjutan postituse ka hiljem.

Ma tunnen muret mitme asja üle. Eelkõige on tal probleeme söömisega. Tahke toit ei lähe nii sujuvalt kui ma sooviks, st kui ma lusikaga tema suu juurde jõuan, pigistab ta selle nii kramplikult kinni. Eks kui ma natuke klouni mängin, avab ise juba oma suu ent üldiselt ta ikka seda väga meelsasti ei tee. Peab ikka oma nahast korralikult välja pugema, et ta tahket kraami omaks võtaks.

Teine probleem on see, et ta ei taha suhu midagi toppida. Kui Hendrikul ja Raimondil jõudsid kõik asjad suhu, mille vähegi kätte said ja see oli minu jaoks probleem, on nüüdseks murekohaks asjade mitte suhu toppimine. Saa siis aru, mis see ok on ja mis mitte eks.

Ma annan talle küpsiseid, puuvilju, snäkke… aga tal ei ole huvi neid suhu toppida. Igasugused närimislelud ja -rõngad ei paku talle huvi. Ainsad, mida ta suhu topib, on sõrmed. Perearst ütles, et ehk on asi hammaste tulekus ent märkis selle siiski murekohaks.

Mida peab üks 8 kuune beebi oskama? Keerama seljalt kõhule ja tagasi, pöörlema kõhu peal, roomama, käputama, istuma, end vaikselt juba püsti ajama… No ütleme nii, et Kristofer ei tee neist enamus asju. St ta keerab ennast kõhuli ja tagasi, pöörleb kõhu peal, kõhuli olles ajab põlvi kõhu alla, aga edasi ei liigu. Ta ei rooma, ei käputa ega istu ja veel vähem ei aja end toe najal püsti.

Ma olen teda mõnel korral ise istuma pannud, kuid perearst pigem ei soovita seda teha. Kui ikka laps ise ei lähe istuma, ei ole mõtet teda ise sellesse asendisse ka nn sundida. Kivi, mis lendab minu kapsaaeda ja mida enam ei tee.

Alguses tundsin ma nende asjade üle muret, aga kui mõtlesin sellele, kuidas pablasin sellepärast, et ta ennast ei keera ning ühel päeval lihtsalt sekundi pealt seda tegema hakkas, pole põhjust muretseda.

Perearst kirjutas siiski saatekirja taastusravisse. Mitte sellepärast, et olekski midagi viga või valesti, aga just sellel eesmärgil, et ennetada arengust mahajäämist. Mina muidugi, tüüpilise emana, hakkasin kohe endal süüd nägema ja otsima põhjuseid, mida olen valesti teinud. Harjutusi teeme kodus, aga asjad ei suju. Tegelikult on vale hakata kohe ennast süüdistama.

Saatekirjal on diagnoos: lihaspinge, ei rooma, ei istu, ei tõuse püsti. Ei pane asju suhu.

Arst ütles, et Kristofer peaks eelnimetatud asju 9. kuuks kindlasti tegema. Mul on selles osas nii kahetised mõtted. Mees arvas, et kõik tuleb omal ajal ja ega miski tulemata jää ning tema meelest on see tagant kiirustamine mõttetu, samas olen ma seda meelt, et Kristofer on väike laiskvorst, kes vajabki ehk tagant utsitamist. Veel rohkem.

Muidu on täitsa tragi poiss. Reageerib hääle peale, annab asju ühest käest teise, liigub tagurpidi, jälgib kõike ja kõiki, võõrastab natuke, laulutunnis meeldib talle kõlapulki hoogsalt kokku lüüa, kui kätest kinni võtta, ajab end püsti. Ja mis peamine – koguaeg on rõõmus!

Kaalub ta juba 10,1kg ja pikkust on 72cm. Tõeline vägilane!

4 thoughts on “8 kuud: taastusravi ja miks mu laps midagi suhu ei topi?”

 1. Mul ka septembribeebi ehk siis sai 8 kuuseks ja on nõus püreed ainult nii sööma, et võtan kaks purki ühe soolase ja ühe magusa püree ja siis annan korda mööda .. üks soolane ja magusa amps peale sest muidu ei ole nõus sööma.. pmst kavaldan üle sest magusat on nõus sööma. Veel ostan püreesi soomest piltti omasi need lähevad paremini peale kui eesti omad. Hinna vahe ka märgatav. Soomes piltti 0.33€ tk 125g eestis salvesti põnni püree 1.39€tk. Kui võimalus siis soovitan proovida. Aga taastusravi aitab tõesti.. me käisme kui ei keeranud ennast ja hakkas kohe keerama ja nüüd juba õiges arengus muidu oli kuu aega maas

 2. Tere.
  Meie poiss on eilsest 6kuune aga kasvult teeb silmad ette. Vaikselt roomab taha püsti tõusta aga ei veel taha istuda. Kasvult siis 75cm 11kg ja 370g. Meie beebidel on olnud kohe sündides lihas pinged ning kohe sünnist saanud iga päev korraliku masaasi.

 3. Minu laps samuti kaheksakuuselt ei roomanud/ käputanud. Guugeldades sattusin huvitava võtte peale: froteerätik lapsele rinna alla mugavalt ning hakkad vaikselt temaga nii edasi liikuma 😉 minu oma hakkas u nädal aega peale selle proovimist käputama 🙂 roomamise jättis vahele.

  video leidsin ka:https://www.youtube.com/watch?v=s0eVO50vddA

 4. Mul oli esimene laps varakult roomamas ja käputamas, 7 kuuselt käis ise tugede najal. Päris kõndima ilma tugedeta hakkas alles 15 kuu vanuselt.
  Teine laps õppis keeramise ära vist alles 7 kuu paiku, roomamise jättis vahele, käputama ja istuma hakkas 10 kuuselt ja püsti tõusis 11,5 kuuselt tugede najale. Kõndima hakkas 13 kuu vanuselt.
  Ma teisega mõtlesin, et ju tal pole kiiret siis kuhugi. Iga asi omal ajal ikkagi 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga