Automaat või manuaal?

Mõned päevad tagasi lugesin ühte postitust autojuhilubadest. Sellest, kas tasub teha automaat- või manuaalkäigukastiga load.

Omast kogemusest ma rääkida ei saa, sest seda mul ilmselgelt ei ole (või ei tohi olla :D), kuna autojuhilube mul ju pole. Küll olen aga enda jaoks selgeks mõelnud, milliseid lube mina tahan.

Esimesel korral olin surmkindel, et teen load manuaaliga, sest ausalt öeldes kartsin ma, et inimesed hakkavad näpuga näitama ja sildistama. Olen lugenud välja, et inimesed, kes automaadiga load teevad, on ikka parajad saamatud. Ja mina ei taha ju olla saamatu ning veel vähem tahan ma, et teised minu peale näpuga näitaks.

Täna (tegelikult juba mõned kuud) mõtlen ma, et savi. Ma teen load automaadiga, sest nii ma tahan. Ja mõelgu teised, mis mõtlevad. Härra sõidab automaadiga niikuinii terve elu (manuaali load), sest talle ei meeldi manuaalkäigukast. Jajah, “never say never”, on olnud olukordi, kus ta on pidanud ka manuaaliga sõitma.

Muidugi seab selline otsus mõned piirangud, aga ma arvan, et ma soetan endale kunagi automaatkäigukastiga auto ja sõidan võimalusel terve elu automaadiga.

Aga kui tuleb häda? Tekib olukord, kus vaja manuaaliga sõita? Noh, parem oleks, et ei tekiks. Miks peakski? Kuskilt lugesin, et äkki vaja kiirelt keegi haiglasse toimetada ja võtta on ainult manuaaliga auto, mis siis saab? Ma mõtlen nii, et äkki on vaja keegi haiglasse toimetada ja ma olen see ainus adekvaatne, kes seda teha saaks, aga pole üldse lube. Mis siis saab? Päris nii ka ju mõelda ei saa.. Alati leiab mingi lahenduse.

Ja kui ma olen sellepärast saamatu, eks ma siis olen. Maailmas neid ju ka vaja. 😀

Miks automaatkäigukast? Kõrvaltvaatajana ma lihtsalt pelgan manuaali. Ma olen jumala kindel, et ma ei saa hakkama. Ma jäängi neid lube tegema, aga tahaks kiiremas korras nad ju kätte saada. 😀

Millised load on teil? Mida arvate neist, kes teevad load automaatkäigukastiga? 

Kommentaarid

 1. M says:

  Mul on load ja tehtud manuaaliga. Sõitsin pool aastat ka manuaaliga ja pärast seda olen kaks aastat nüüd sõitnud automaadiga. Mõned korrad olen manuaaliga ka sõitnud selle aja jooksul ja midag vâlja suretanud pole. Ma teeks load ikkagi manuaali omad, sest käiguvahetus tegelt mega lebo kui asja käppa saad.

 2. Elina says:

  Ma arvasin ka, et ei saa kunagi manuaaliga sõitmist selgeks, aga selgeks ta siiski sai. See selline oskus nagu ratta sõit. Kuigi mul manuaali load, on enda auto automaat, sest nii Tallinnas lihtsalt 100x mugavam. 😀 Kui käisin paar aastat tagasi lõppastme koolitusel, siis minuga samas autos oli üks naisterahvas, kes tegi automaadi load. Aga nagu ma aru sain, siis koolitusel polnud automaat autosid, seega päris hirmus oli vaadata kuidas see naisterahvas selle käigukastiga ragistas. 😀

 3. Doris says:

  Igal kümnel juhul soovitan teha manuaalkastiga. Just nimelt sel põhjusel, et süüa nad sul ei küsi. Ja kuigi sa arvad, et sõidad terve elu ainult automaadiga, siis tegelikult ei tea me kunagi, mida me 10 aasta pärast eelistame. Load teeme me ju terveks eluks.
  Raskuse koha pealt ütleks ma ka, et ei ole ta raske midagi. Eks alguses on loomulikult harjumatu ja võõras, kuid see tunnetus tuleb üsna ruttu ja see kogemus jääb terveks eluks.
  Ka mina sõidan hetkel enamuselt automaadiga, kuid kui vaja on sõita manuaaliga, siis pole samuti probleemi. Kõik on meeles. Rõhutan veel-me teeme load terveks eluks ?

  • KAdri says:

   Alati saab manuaali osa juurde teha, kui tõesti tahta, kuid siis on juba sõit ise selge ning kindlasti kergem juurde õppida. 🙂 Mina ei taha just sellepärast manuaaliga teha, et siis maksaks ma miljoni, enne kui selgeks saan. Tahaks just lihtsalt sõitu ja reegleid selgeks saada mitte mingit kangiväänamist segama. 😀

 4. R says:

  Ütlen ausalt, et mul on manuaali load, olin ka surm kindel et sõidan aind automaadiga. Kahjuks mitte, terve mu pere on sõitnud automaadiga kuid on läinud manuaali peale üle. Automaadil on mõned miinused, kui ikka salongist ei osta siis tuleb neid tihti ette. ( kui automaat käigukast läheb tuksi, enda autol läks uus käigukast ca 6000euri, ei tasu selline väljakäimine ära, varasemalt hooldatud ilusti kuid jah ei tea mis selle tuksi ajas. Juba sellepärast ei võta automaati. V.a salongist. ?

 5. Jaana says:

  Mhm, mina arvasin ka seda, et mina selle manuaaliga hakkama ei saa, aga juba teises sōidutunnis oli asi käpas. See on käigukast on küll viimane asi, mida karta ja pigem ikka teha manuaali load, saad sõita mōlemaga siiski ja nagu eelnevalt juba öeldud, siis jah, kunagi ei tea, mis on eelistused ja mis vōib ette tulla 😉

 6. Gerda says:

  Mina tegin load manuaaliga. Aga teadsin kohe, et ise hakkan sõitma automaadiga. Kartsin koguaeg väljasuretamist ja surigi suht tihti välja, isegi eksamil suretasin 2 korda välja, aga sain tehtud. Mõtlesin samamoodi, et kunagi ei tea mis juhtuda võib.. aga nüüd sõidangi automaadiga, need kes sõidavad manuaaliga, koguaeg vaatan, et eiei, mina küll seda käiguvahetust ei taha. alles hiljuti oli vaja sõita manuaaliga, kohe suretasin välja, sest pole nii ammu manuaaliga sõitnud ja harjunud automaatkastiga. kui suurt põhjust ei ole, mina manuaaliga ei sõida 🙂

 7. Aidi says:

  Mina mõtlesin samamoodi et kindlasti teen automaadiga, aga siis samamoodi hakkasid koik rääkima et manuaaliga ikka parem ja värki ja motlesingi et kui koik on hakkama saanud siis saan mina ka ja nüüd eile oligi mul esimene sõit ja käigud olid niiiii lihtsad 😀 sõiduõpetaja lihtsalt oskab kuidagi seletada kuidas tuleb käike vahetada ja ta tekitab sellised olukorrad kus midagi muud ei jää üle kui käiku vahetada ja siis lõpuks ei saa arugi kui kõik selge on 😀 Mina kindlasti soovitan manuaaliga teha, aga kui on ikka kindel soov teha automaadiga siis ma arvan et vahet pole, põhiline et load oleksid 😀

 8. Katy says:

  Misasja, Jane! Ära aja ulli juttu! 😀 Tee ikka manuaaliga. See tundub raske, aga usu mind, tegelt, kui sa hakkad sõitma, liikluses osalema, see tuleb nii automaatselt, see väljasuretamine on müüt 😀 Vb siis kui on bensukas ja oled tõesti väga algaja juht, aga mis siiis??!!
  Ma nii kartsin alguses ja praegu sõidan igapäev automaadiga ja ikka tundub käe sees see manuaal olevat. Sa ei tea kunagi, millal võib tulla see manuaaliga sõitmine päevakorda.
  Üldse ei õpeta, ega midagi, lihtsalt soovitan. Sa kardad ja põed üle praegu, ausalt. Sest sa kardad rooli istuda 😀 Lähed, teed, õpid.. ausalt 🙂

 9. M says:

  Ma ei tea kui palju sa autodest tead, ilmselt väga midagi. Esiteks kui tahad korralikku automaatkastiga autot, siis see maksab ka palju, automaatkastiga autot üldse on mõtet uuena osta, eriti kui mõtled audile, volksule, bemmile, sest need lihtsalt ei pea kaua vastu. Enamus kuni 2004 a automaadid on otsad andnud, uuemad sitaks kallimad. Teiseks mulle tundub, et selle automaadi tee valivad just noored tüdrukud, hiljem kahetsevad. Näiteks võib tuua selle, et sa olid varem abiellumise vastu ja päris tihti rääkisid, et sina ikka ei abiellum, aga nüüd? Arvan et kasti valikuga juhtub sul sama, nii 5 aastat hiljem mõtled ümber, kui mitte varem. 😀

     • Liis says:

      Mul on olnud kaks automaati, ûks 1998 ja teine nyyd 1999. Käigukastid mõlemal originaalid ja kõik ok. Tuleb meeles lihtsalt pidada, et ka sellel tuleb õli vahetada. Iga asi mis liigub, kulub! Samamoodi vôib ka manuaal käigukast otsad anda! Mul kadus tagumine käik ära, olin paanikas et käigukast vajab vahetust. Piisas õli juurde valamisest. Vb jah, oleneb autost. Minul mõlemad olnud Saabid. Aa ja load ka manuaaali omad, mulle meeldib et ma saan vajadusel kôigi autodega sôita, vahest ikka vaja kainekas olla v mehe autoga sõita vms. Mõned korrad läheb alguses käigu vahetus meelest, aga tuleb kergelt meelde. Autokoolis see käiguvahetus oli minu jaoks kõige väiksem probleem, kuigi varasemalt oli sõidukogemus suhteliselt 0

  • h says:

   Ma ei saa aru mida sa seletad, et enamus 2004 a atm on otsanud andnud? Reaalselt ära sildista asju.

 10. K says:

  Tead, ma ka lube tegema minnes kartsin seda manuaali, et no, raudpolt olen kõige saamatum ever! Polnud enne elus autoroolis olnud ka. ? Aga juhtus nii, et sain load teistest kõikidest kõige kiiremini. Tänaseks load olnud 11 aastat ja sõidan igapäevaselt küll automaatkastiga autoga, kuid kui manuaali rooli saan, siis nii kaifin seda – just see käikude vahetus jms. ?? Kui enda autoga kiirendamas käin, siis lükkan ka labad tööle ja vahetan käsitsi käike. ?Ehk juhtus nii, et tüdrukust, kes kartis manuaalkasti, sai tüdruk, kes seda armastab.

  Ära karda! 🙂

  Kui aga tunned ikkagi hinges, et tahad teha automaatkastiga auto lube, siis ma ei näe küll põhjust muretseda sellepärast ja elada enda elu raskemaks, et teised näitavad näpuga või naeravad. Las nad olla.

 11. Nipitiri says:

  Manuaalkasti load siiski mõistlikumad esiteks on automaad käigukasti autoga kohutavad probleemid mis tähendab seda, et kui plaanid autot omada pead ka kindlasti arvestama seda et teatud aastate tagant vajab see automaatkäigukast õlivahetus mis on alates 200-300€ mis ei ole just odav lõbu. Muidugi automaadiga on mugava ja ni edasi aga mis siis teed kui automaat käigukastiga auto katki läheb ja sulle pakutakse asendus autoks manuaali ei saagi siis oledki ilma autota mõnikord ja ega need remondid automaat autodel odavad ka pole. Ise olen omandanud manuaalkasti load ja aga sõidan automaadiga. Jah automaat mugav aga tean vähemalt et kui vaja teise autoga sõita siis ei tule probleemi sellega, et maisaaks sõita teise autoga sest pole selle lube or ei oskaks.. Et igas mõttes tasub pigem manuaalkasti load teha kui automaat ja siis loota sõrmed pihus et jumala eest auto katki ei läheks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimased postitused

Miks inimesed lasevad endale pahasti öelda???

Ma eile tegin instagramis üle pika aja jälle seda Q&A. Eelmisel korral olid inimesed (või [...]

Kuidas suhtes kõik nii iseenesest mõistetav ikka on

Ma pean selle lõpuks “kaelast” ära kirjutama, muidu tuleb uus elu ja mälu peale ja [...]

14 ja 2

Eile ja täna on olnud üsna tähtsad päevad meie peres. Eile täitus minu ja abikaasa [...]

2 Comments

See on nüüd läbi!

Aeg on asjad pakkida ja need lõplikult kodust välja visata/põlema panna, sest kool on nüüd [...]

1 Comments

Kas nutivaba suvi on tõesti võimalik?

Suvepuhkus algaaaas! Tegelikult juba mõned päevad tagasi. Suvepuhkus sellesmõttes, et suurematel on ka kool nüüd [...]

1 Comments

Kuidas ma endale kodus ise iluoppi tegin

Mul tekkis selle pealkirjaga kohe oma peas väike video, kuidas ma ennast kuskil köögi laual [...]

Kuidas kõik nüüd läbi saab

No tere! Pole mina jälle siia mõnda aega jõudnud ning aegajalt taban end mõttelt, et [...]

8 Comments

Kuidas lapsed ei taha enam üldse õues käia

Ma tegelikult mõistan seda, et maailm muutub, uueneb ja areneb aina edasi ning nutiseadmed on [...]

Kuidas mu lapsed edaspidi põrandal peavad sööma

Ma otsustasin meie köögist laua ja toolid välja visata. Jah, kuulsite, st lugesite õigesti. Ei [...]