Määratlemata

ehk viskaks tee peale pikali?

Ma olen autokoolis õppinud, et autojuht on kohustatud ülekäigurajal, millel puuduvad foorid, üle laskma jalakäijat, kes on teele astunud või teele astumas. Aga need, kes ootavad pingsalt tee ääres, millal auto peatuks? 

Täna oli selline olukord, kus ma tulin lapsega lasteaiast ning ootasime ülekäiguraja kõrval, millal autod peatuks ning saaksime üle tee minna. Pärisuunas autod aina sõidavad, kiikavad meie poole, aga ei peatud. Vastassuunas jääb üks auto pidama, et me saaks üle tee minna, kuid seda ei juhtu, sest pärisuunas ei kavatsegi ükski auto pidama jääda. 😀 

Milline olukord, mõtlesin ma endamisi. Kas peaks lapsele ütlema “ou, emme viskab siia pikali maha, ehk jääb mõni auto seisma ja saame lõpuks üle tee minna”. Eks see vastassuunas autojuht vaatas ka neid autosid, kes tuhinal mööda kimasid naljaka näoga, et “ei kavatsegi peatuda või?”

Autod lihtsalt sõitsid mööda ja vaatasid meie poole, aga keegi ei peatunud. Mõtlesin, et kas ma pean tõesti rakendama seda, mida autokoolis õppinud olen? Kas ma hakkan teele astuma, kuigi juht ei anna pidurdamisega märkugi, et kavatseb meile teed anda? Ma peaksin peast täitsa hull olema. Mul oli ju laps samuti käe kõrval.

Egas siis midagi, pidin ootama, kuni tuleb täielik tühjus ja siis üle tee minema. Jumalale tänu selline juhus tuligi, samal ajal vastassuunas see sama auto, mis pidama jäi, aina ootas ja ootas, kuigi oleks võinud ammu juba edasi sõita. Küllap oli see tema viis anda märku teistele autojuhtidele, et “õu võiks ju peatuda ja teed anda”. Ma muidugi tänu täheks noogutasin, sest juht oli tõesti kannatlik. 

Aga hei, mis seal ikka, ma ju olen niikuinii kodune.. kuni oktoobrini, seega võin tee ääres passida küll.. kordan, kuni oktoobrini 😀

9 thoughts on “ehk viskaks tee peale pikali?”

 1. Igas postituses mainid, et kuni okt. kodus. Arvad, et saad tööl käia? Sul 2 lasteaia last ja haiguste põdemine!

 2. Kui ise rooli saad, siis hakkad mõistma seda. Kui pidevalt inimesed ootavad tee ääres, sa võtad hoo maha ja peatud ja nemad siis lehvitavad sulle, et ah ma ootan – sa sõida edasi. Sellepärast peabki selgelt märku andma ja juba hakkama teele astuma, sest niisama seal teeääres seistes autojuhid arvavadki, et te lapsega ehk niisama vaatate neid autosid 😀

 3. Ei hakka lapsega koos olles nii riskima. Igasuguseid hulle on lastud autorooli ja kunagi ei välista võimalust, et olen seal autorataste all või auto kapoti peal koos lapsega. Ise olen võtnud endale juba esimeseks põhimõtteks (olles poole peal lubade tegemisel), et alati jään seisma, kui inimene seisab juba nii tee ääres nagu meie seisime. Ma ei kaota selle 2-3 minutiga mitte midagi oma elust, kui peatun ja vaatan, kas inimene tahab üle tee minna või ei. Kui ei taha, annab käega märku ja sõidan edasi.

 4. Kusjuures mul on kogemus, kus mammikesed ajasidki vöötraja ääres juttu. Liikluspallil ka veel niiet oleks tihedam ja kiirem liiklus, oleks meile sisse sõidetud.
  Ja selline niisama vöötraja ääres seismine peaks olema seaduse kohaselt vist karistatav isegi?

 5. Aga mul selline kogemus just hiljuti.. Olin vankriga ja ootasin ülekäiguraja juures, et autod teed annaks. Üks auto jäi siis seisma. Ja siis…Tema tagant tuleval autojuhil oli nii kiire, et see tegi ülekäiguraja juures möödasõitu, kuigi tema ees peatus auto. Milleks auto jääb ülekäiguraja juures seisma?? Ei tea tõesti, äkki keegi kavatseb üle tee minna.. Hea, et ma kohe teed ületama ei hakanud, sest jälgisin kaugemalt tulevaid autosid ka, kuna tihti ühes suunas jäädakse seisma, kuid teises suunas mitte.

 6. Autojuht peab ju seisma jääma ka siis, kui sa ühe jalaga juba sõiduteel oled. Seega sa ei pea koos lapsega auto ette viskuma, et äkki jääme ellu, vaid pane kasvõi üks jalg autoteele, et autojuht saab aru, et sa tahaksid teed ületada. Muidu sa jäädki ootama, sest ta pole kohustatud peatuma. 🙂

 7. Mismoodi pole kohustatud? Autojuht on kohustatud andma ülekäigurajal jalakõndijale teed!

  Meil siin näiteks autojuhid on teinud endile omad reeglid ja vöötrada pole mingi näitaja. Ja kui keegi Su üle laseb, täna teda ka veel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga