***

Kas sa rinda annad?

Mu jaoks tundub alati kummaline, kui keegi midagi sellist küsib. See küsimus lipsab inimestel üle huulte palju kergemini kui nt “kuidas sul läheb?” või “millega tegeled?”. Kui oled äsja emaks saanud ja kellelegi külla lähed, võid kindel olla, et su rinnad tulevad teemaks. 😅

Aga ma olen võibolla imelik ka ja tegelikult on see väga normaalne asi, mida küsida. Mina ise lihtsalt pole kelleltki kunagi midagi sellist küsinud, sest… see on kuidagi teise inimese privaatne asi ja… ma ei tea, pole väga huvitanud ka, kui aus olla. 😀

Esimese kolme lapsega ma julgelt vältisin igasuguseid kontakte peale lapse sündi, sest imetamisega ei läinud just kõige paremini ja kui keegi küsis, kas ma rinda annan ning vastasin, et enam ei, ei piirdunud see muidugi rahuloleva näoga vaid hakati uurima, MIKS. Hakka siis seal poolvõõras seltskonnas põhjendama, miks sa ei anna rinda lapsele.

Teinekord isegi valetasin, et jah, annan rinda, kuigi tegelikult ei andnud, sest ei viitsinud seda hukkamõistvat aurat tunda seltskonnas viibides.

Muidugi on alati võimalus öelda, et ma ei vasta sellele ja ma ei põhjenda midagi, aga siia oled edaspidi see ebaviisakas must lammas, keda enam kuhugi ei kutsuta ja olgem ausad, ise ka minna ei tahaks. Mine sa tea, pärast äkki hakatakse uurima, kas ma ennast raseerin ka. 😀

Ja noh, küsimusel ja küsimusel on ikka ka vahe. Kui sa küsid “kas annad rinda?” vs “mida ta sööb sul?”, siis seal ikka on mu jaoks väga suur vahe. Aga ma võibolla olen imetamise koha pealt lumehelbeke ka. 😅

Aga ei, ma tänaseks võtan seda küsimust juba sellise meh olekuga. Et noh, kui ma kuhugi lähen, juba eos tean, et seda küsitakse, vastan ära ja vsjo. 😀 Olgu see vastus siis jah või ei, ma ei põe. Ma olen tänaseks selgusele jõudnud, et see polegi kellegi asi ja kui keegi hakkab sind hukka mõistma, taustalugu teadmata, siis.. las mõistab. Pole ma enam selles vanuses, kus ma viitsiks, oma kehaga ja eluga seonduvat, kellelegi põhjendada. Ma ei pea midagi selgitama.

Siit veereks sujuvalt üle rinnapumba teemale – ma ei saa öelda, et tean, milline on parim, sest ma olen kasutanud väheseid, no tegelikult ainult kahte erinevat, aga midagi ma vist ikka soovitada oskan.

Ma ei tea, kus ma elanud olen, aga alles nüüd viienda lapsega leidsin ma ideaalse rinnapumba. Rinnapump on asi, mida mul on läinud vaja iga kord peale lapse sündi ja kui ma esimesed lapsed saatsin mööda Tommee Tippee manuaalse rinnapumbaga, siis nüüd ostsin ma endale juba varakult Lola&Lykke rinnapumba. Ma ostsin kogu selle imetava ema stardipaki, kus sees oli igast vajaminevat manti.

Ja ei ole koostööna saadud – kasutasin kellegi sooduskoodi ka ja täitsa ise ostsin, kuigi jah, poleks paha olnud tasuta saada. 😅 Aga ei, seal on nii palju kasulikku sees ja kui müüki selle panen, siis saan mingi raha ikka tagasi. 🙂

Esiteks: miks ma kasutasin kunagi manuaalset rinnapumpa? Kas keegi oskab vastata sellele? See on jah tunduvalt odavam, aga muid kasutegureid ma küll sellel ei näe.

Elektriline rinnapump on parim valik üldse – see teeb kogu töö sinu eest ära ja ei ole mingit käe väsimist ega vahetamist.

Lola&Lykke rinnapumba plussid:

1. Aku peab kaua vastu – kodus läks mul selle arvestamine jumala sassi, aga haiglas olin 3 päeva ja selle aja jooksul laadisin 2x.

2. Laeb end väga kiiresti täis.

3. Imemisvõimsus reguleeritav ekraanilt – kui ma ei eksi, oli kokku 8 režiimi. Ma kasutasin nr 5 – suurem number tundus juba liiga võimas.

4. Pump pumpab alguses 1-2 minutit rinda vaiksemalt ja rahulikumalt, et nibu harjuks ja siis hakkab pumpama tugevamalt.

5. Pumpa otse pudelisse või säilituskotti (säilituskoti saab keerata pumba külge ja säilituskotile saab ka luti hiljem otsa panna, et toita last, pudelile ka läheb peale lutiotsik ja saab toita mugavalt).

6. Lihtne puhastada – käib täitsa lahti ja hea lihtne pesta. Pärast ei ole mingi raketiteadus pumpa uuesti kokku panna.

7. Väike ja mugav kasutada.

8. Pehme silikoonist lehter (erinevates suurustes) – manuaalse pumbaga oli plastikust ja oi, kui ebamugav see rinnale oli.

9. Ekraanilt näed ka akutaset ja seda, kaua pumbanud oled. Ei pea mõtlema ja nuputama, millal pumpama hakkasid või kaua seda juba teinud oled.

10. Pumbata saad ka laadimise ajal.

Ma ei hakka siin välja tooma, mis seal imetava ema stardipakis kõik oli, seda näete siin lingilt: https://kidsmed.ee/imetava-ema-starter-kit

Ma hiljem lugesin beebigrupist, et samasugust pumpa, ainult teist värvi ja teise nime all, müüakse kuskil palju odavamalt. Seega, ma ütlen, et, kui leiate sama pumba odavamalt, siis loomulikult ostke sealt. Mina ei kahetse, et ostsin selle stardipaki, sest seal on palju kasulikku sees, mida väga vaja läheb, aga kes tahabki ainult pumpa, siis kindlasti soovitan seda, mis on odavam – on ju samasugune ja eeldan, et toimib ka samamoodi. 🙂

Kes aga ikka seda Lola&Lykke rinnapumpa tahab või seda imetava ema stardipakki, siis kood JANEBLOGI peaks andma 10% soodukat: http://www.kidsmed.ee

Mina igatahes jäin selle rinnapumbaga väga rahule. Haiglas oli mul juba piimapais ja mul pole kunagi aidanud ükski kapsaleht, soe dušš või käsitsi lüpsmine – ma isegi ei suuda seda teha. 😅 On alati aidanud vaid pumpamine või beebi – pump aga ikka kiiremini.

Panen siia alla ka hea artikli, mille peale sattusin ja panen ka siia teile meeldetuletuse, et vahet pole, mis su laps sööb – kas rinnapiima või selle asendajat, sa ei ole halb ema ja sa ei pea selle pärast häbi tundma!

https://www.google.com/amp/s/www.mother.ly/parenting/baby-feeding-schedule/real-feeding-stories-from-real-mamas/please-dont-ask-me-if-im-breastfeeding/%3famp=1

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga