***

Kodu, kallis kodu

Ma üks päev postitasin Facebookis ning küsisin nõu, milline küttesüsteem oleks 3-toalisse korterisse kõige mõistlikum ning kasulikum paigaldada. Tol päeval oli meil plaan selgelt paigas- soetada Paidest 20km kaugusele Roosna-Allikule 3-toaline renoveerimist vajav korter järgmise aasta alguses.

Kuna selle korteri omanik on minu väga hea sõbranna, siis tegi ta mulle pakkumise sinna varem kolida. Kuna meil hetkel kohe laenuvõtmise võimalus puudub, oli sõbranna nõus meile head diili tegema. Nimelt seni, kuni laenu saame, maksame justkui järelmaksu peale ja kui laenuaeg käes on, maksame ülejäänud summa, mis veel maksmata on. Kõik saab muidugi kooskõlastatud lepinguga. Mitte, et usaldust pole, aga ma arvan, et lepingu sõlmimine on üsna mõistlik ning inimlik, eksole. Saavad mõlemad pooled kindlustunde ja garantii.

Nii me saime eile ehk 14.07 võtmed kätte ning asusime esimesi ehitustöid tegema. Võtsime jala pealt selle otsuse vastu ning kui ma eile üürikorteri omanikule teatasin, et kolime juuli lõpus välja (üritame selleks ajaks kaks tuba elamiskõlblikuks saada), ütles ta, et tahtiski mulle teada anda, et soovib korteri vabastamist. Üürikas on meil ka samaaegselt müügis, aga nagu ma aru sain, siis ostjat ei ole vaid omanikul omad plaanid selle pleisiga.

Võib öelda, et hea kokkusattumus, eksole. Meie saime endale oma kodu, mis vajab küll kõvasti renoveerimist, samas on meil olemas juuli lõpuni korralik korter, kus samal ajal pesitseda, kui meie oma päris kodu valmib.

Siin kõige juures on aga üks suur AGA… Meil on küll suured unistused, aga kuna see otsus tuli nii ootamatult, siis imetilluke eelarve ning mul soovitati Facebooki postitada abipalve ja ehk saan megasoodsalt või isegi tasuta ehitusmaterjali. Ma esiti olin kindel, et sellist nn kerjamispostitust ma never tegema ei hakka, aga nüüd mõtlen, et miks mitte? Ma pole küll kunagi nii midagi küsinud ja pigem peljanud, sest tagasiside sellistel postitusel kipub pisut negatiivne olema, aga why not? Küsija suu pihta ei lööda ja alati on neid, kellele kõik ette jääb. Las nad siis sapitsevad. 😀

Ma teen selle postituse Facebooki, kuid ma panen sinna alla selle postituse lingi siin, sest kirjutan blogis detailsemalt, kus ja mida ja mis.

Mis siin korteris vaja teha on? Siin on olemas kindel metalluks ja uued aknad. Minu meelest on need kaks väga suurt asja, mida ma korteri juures vaatan. Ma olen elanud vanade akende ja ustega korteris ning tean omast kogemusest öelda, et korralik uks ja aknad on tähtsad soojusehoidjad.

Meie kõige suuremaks murekohaks on vannituba ja küttesüsteem. Siin korteris ei ole mingit kütet. Sõbranna ise küttis elektriradikatega, aga need arved küündisid nii kõrgeks, et ma ei tea… Kahju hakkab. Rahast muidugi.

Soovitatud on ahju ehitada, aga teadjam inimene oskas öelda, et tänapäeval ei tohi enam läbi õhusahvti küttesüsteeme ehitada.

Neid võimalusi on muidugi palju ja ilmselt pean ma ühendust võtma spetsialistiga, kes annab soovitusi, mis kõige parem ja taskukohasem variant oleks.

Vannituba. Ilmselt läheb sinna kõige rohkem raha ning see ongi meie murekoht, sest teist ei ole meil väga palju.

Kolm tuba ja köögi proovime oma eelarvesse ära mahutada, kuid heade inimeste abist ära ei ütleks ja kui kellelgi on pakkuda ehitusmaterjali (kasvõi jääke) megasoodsalt või lausa tasuta, siis võtan nad avasüli vastu.

Mis meil olemas on? Hetkel on meil olemas kahe tagumise toa ehitusmaterjal (laminaatparkett, laevärv, tapeedid, liistud, liimid ja nipetnäpet).

Kuigi meil on tilluke eelarve, palju tööd ja vähe aega, olen ma ütlemata õnnelik, et sellise otsuse vastu võtsime. Me plaanisime soetada oma kodu järgmisel aastal, võimalus avanes ja tegime seda juba eile. Kuigi see korter ei ole veel täiesti minu oma, sellesmõttes, et lepingus on teine nimi, siis on see juba meie kodu. Olime esimese öö siin ja ma tundsin end üllatavalt mugavalt.

Lapsed on äraütlemata õnnelikud ja neile nii meeldib siin. Ja see teeb mind veel rõõmsamaks, sest meil juba kolmas mugul tulemas, aga endiselt oleme üürikorteris. Ma ju tean, et paljud on sellele viltu vaadanud ning ma ise olen ka kurb olnud, sest võimalust oma kodu soetada pole veel tekkinud. Vähemalt nii head, kui see hetkel seda on.

Mõni avaldab juba arvamust, et kas viieliikmeline pere ikka peaks elama kolmetoalises korteris. Ma arvan, et sinna läheme elama ikka meie ja oleme enda jaoks selgeks mõelnud ning arvame ja oleme kindlad, et 3-toaline on täiesti sobilik kodu meie perele.

Väike hirm on küll, et kas saame tehtud, kas saame hakkama… Me pole just väga osavad korteri renoveerimises, aga õnneks on seda meie tuttavad. Eks mõnes asjas vaja spetsialisti kätt ka. Näiteks elektri peab üle vaatama, aga mul pole õrna aimugi, kust saada hea hinnaga tegijat.

Kindlasti valame me siin rohkelt pisaraid ja higi ning võib-olla tekib ka allaandmismõte, aga lõpuks tasub see kõik ennast täiega ära. Lõpuks saame oma kodu. Oma päris kodu, kus kõike vastu võtta ja elu nautida.

Mõneks ajaks muutub ilmselt blogi sisustus- ja remondiblogiks ning ma loodan, et te ei pahanda sellepärast. 🙂

Panen siia alla mõned pildid ka. Vannitoast ja wc-st ei hakanud pilti tegema. Need näevad nii jubedad välja. 😀 Tööd on hirrrrmus palju, aga me saame hakkama! 🙂

Mainitud üleskutse/abipalve leiab siit: link!

22 thoughts on “Kodu, kallis kodu”

 1. Päääris julged olete, et praktiliselt 0-eelarvega, sellises seisus korteri ostsite 😀 seda enam et varsti peate üürikast välja kolima. Ja ei saa ju sellele ka lootma jääda, et nüüd vajalikud materjalid teile kõik annetatakse. Räägin, sest aasta aega tagasi ostsime omale ka 3 toalise remonti vajava korteri (kaugeltki mitte sellises seisus muidugi nagu teil) ja juba sinna läks mitmeid ja mitmeid tuhandeid eurosid koos remondi, mööbli ja kõige muuga, sh vannitoa ehitasime ka nullist. Ja muidugi sitaks aega, sest ehitasime ja tegime peamiselt ise.
  Aga noh, edu teile, kui kunagi kõik valmis saate siis olete tõelise imega hakkama saanud. Ja oma kodu tunne on muidugi maaaailmaparim!

 2. Olen samuti veendunud, et oma kodu kust ei pea enam välja hakkama kolima, on kõige parem variant, . Aga kas te olete “Kodutunde” tiimile kirjutamise peale mõelnud? Äkki nemad tulevad appi? Muidugi, kui see sõbrants pärast seda korterit hoopis tagasi ei hakka tahtma.

  1. Kindlasti ei võta ma neilt seda korterit ära. Ei ole selline inimene. Kui arved makstud ja järelmaks ka tehtud siis pole probleemi 🙂

 3. Kindlasti kaaluge ja uurige iga asja puhul võimalusi, kas ja kui lihtne ja odav oleks ise teha. Näiteks riidekapi saab ehituspoes olevatest plaatidest edukalt ise kokku klopsida ja seejuures teha see täpselt nii nagu endale sobib ja meeldib, mitte selline, mis parasjagu juhtub odavaim olema. Samuti köögimööbel. Ehituspoodides on müügil tööpinnad, natuke lisamaterjali uste ja riiulite näol ja ongi valmis odav ja omanäoline köök. Pinterest on kindlasti ehitusel must-have ideedekogumis koht.

  1. Mul on jaa sisustuse osas väga palju mõtteid, et ise oma kätega teha. Riiulid, valgustid, telerialus jne. 🙂 Ma hindan käsitööd kõrgelt ja tahangi oma kodus enamus asju oma kätega teha.
   Plaanis veel vaipu ja tumbasid heegeldada. 🙂

 4. Jummel jummel, kindlasti mõelge natukene rohkem
  Ette ja tehke lastele veel üks tuba , kunagi hiljem nad tänavad teid selle eest , hetkel tundub see lastetuba küll niiii pisikene , ja veel 3 last ka sinna 😱. Ausalt mõelge natuke loogiliselt ja eelpool mainitud ettepanek et köögist ka veel lastetuba teha on ju väga hea :). See pole mõeldud halvaga , lihtsalt aeg lendab metsiku kiirusega ja tasuks natukene rohkem ette mõelda 🙂

  1. Pildi peal ilmselt tundubki tilluke. Tegelikult ei ole üldse. 🙂 Oleme kõik põhjalikult juba läbi mõelnud. Aitäh!

 5. Mina kolisin ka koju kus oli küttega probleeme. Kiire lahenduse sain õhusoojuspumbast mis kütab ära terve kodu lihtsa vaevaga. Minul on 100 ruudune kodu, 2 korrust ja mitte väga avar planeering. Sellest pumbast piisab.
  Tuleb valida selline pump mis on piisavalt võimas ka külmade ilmadega (osad ainilt kuni 15 kraadi jne).

  Kindlasti esimese asjana tehke elekter korda, veenduge, et oleks piisavalt faase ja ampreid.

  Ega see pole ometi see Viisu küla korter???Siis olete jõhkra jama otsas sest seal pole eriti naabreid ehk siis läbi seinte kütad naabreid ka. Ehk ikka pole sama maja!!

 6. Meie remontisime oma korteri 1000€ eelarvega, hetkel siis väljaarvatud vannituba, selle jaoks enam aega ja jaksu ei jagunud. Vahetasime kogu korteri põrandad, lastetuba ja köök said uue seinavärvi, elutuba ja esik tapeedi. Mööbli soetasime suures jaos järelturult või otsisime häid diile (nt õnnestus tutikas köögimööbel saada tasuta). Tohutult palju aitas ka Bauhofi meistriklubi kaardi olemasolu – tänu sellele saime muidu pea 10€/ruut maksva parketi 4,15€/ruut ja 20€ elutuppa tapeedi 🙂

  Ja usun, et saate ilusti hakkama! Meil oli kogu remondi tegemiseks aega täpselt kaks nädalat, aga hakkama saime! 🙂

 7. Soovitan ka teil mõelda õhksoojuspumba peale, võtab tunduvalt vähem elektrit kui elektriradikad ja samas saate ise oma kütmist reguleerida ka.

 8. Ma ka teeks köögi elutuppa (see megasuur ja kolm last ühes toas pole ladte suhtes aus, pigem peaks juba ema-isa elutoas magama), oleks ilus avatud köögiga elutuba. Või elutuba teha kaheks, seinaga teha sinna üks toake juurde. Aga jõudu ja jaksu!

 9. Mu sõbranna muutis samasuguse korteri planeeringut nii, et tegi köögist magamistoa. Ma ei mäleta, kas ta sahvri ja konku arvelt ka magamistoale ruumi juurde hankis või jäid need panipaikadena alles.
  WC ja vannitoa ehitas kokku ja ukse tegi sinna, kus teil nagi paistab – otse välisukse vastu.
  Sinna, kus praegu on WC ja vannitoa uksed, tegi köögi. Ja need mõlemad tagumised väiksed toad läksid lastele.
  Temal oli just oluline, et lapsed saaksid eraldi toad, kuna tal on lapsed eri soost. Aga kui teil on kolm poissi ja tahate nad kõik ühte tuppa panna, siis saaks vist tubade uksed ära võtta, uue ukse paigutada praeguse WC ukse kõrvale ja niimoodi teha kahest väiksest toast ühe suure ja sellest pisikesest esikujupist seal tubade vahel saaks ka veel ruumi juurde.
  Seal tagumistes tubades peaksid olema seinakapid. Võib-olla on need teil juba ära võetud. Mu sõbrannal oli alguses ühes toas seinakapp ära võetud ja selle asemele tehtud laste nari.
  Kui laenu saada tahate, siis peaksid kõik ümberehitused olema projektide-värkidega ja dokumendid korras. Muide, üks sein on sealt korterist juba välja lammutatud (WC ja vannitoa uste vastas oli algselt sein) – kas selle kohta on dokumendid korras?

  1. Meil sahvrit ja konkut siin korteris ei ole.

   Wc ja vannitoa plaanime ka meie kokku ehitada ja samuti vannitoa ukse siis välisukse vastasseina. 🙂
   Laste tuppa tuleb kummut, mis juba olemas on. Enda tuppa proovime saada liugustega kapid seina, et ruumi kokku hoida.
   Sellest oleme teadlikud, et üks sein juba maha lammutatud ja kõik dokumendid sellega seoses korras. 🙂

   1. Siis on hästi, kui dokumendid korras 🙂
    Konku või panipaik või kuidas iganes seda nimetada oli köögi kõrval, kohe välisuksest paremat kätt. Sahver oli selle taga, sinna läks köögist uks. No kaks sellist pisikest ilma akendeta ruumi, kuhu sai asju paigutada.

 10. Kui köögist lisatuba ehitada, siis korteri planeeringut arvestades oleks mu meelest kõige loogilisem teha sinna vanemate magamistuba – siis on vajadusel natuke privaatsust ja laste toad samas ilusti koos, toredam mängida jne.

 11. Õhksoojuspump on hea mõte ja tasub investeeringu ajapikku ära. Aga ma soovitaksin Teile õliradiaatoreid. Neid saab igat ühte ise reguleerida ja arvetelt kokku hoida, kuna õli läheb kiirelt kuumaks ja jahtub aeglaselt maha. Siis kui soojad ilmad (arvestades meie talve) saab miinimumi peal hoida kui külmem siis juurde keerata. Vannituppa kindlasti reguleeritav põrandaküte.

  1. Mainin ära, et talvel elas sees 3 toalises 3 inimest ja kommunaalid koos elektriga olid kokku kuskil 180.

 12. Meie kütame juba mitmeid aastaid 80m2 korterit õhksoojuspumbaga, mis mõeldud 100m2 korteri kütmisele. Lastetoas kasutame aeg-ajalt radikaid ja vannitoas on põrandaküte. Kõige kõrgem elektriarve koos tava elektrikasutusega on olnud 100€ sealhulgas siis erinevad teenustasud-võrgutasud. Õhksoojuspump maksis 1500€, odavatega võib juhtuda see, et hiljem on elektriarved üüratud.

 13. Hakkajad olete, tubli! Võtke vaid uuesti üks hetk ja kaaluge ja arutage inimestega tõsiselt läbi see variant, et köögist teha tuba, ükskõik siis kas lastele või teie tuba, ja köögiosa kusagile elutuppa/koridoripoole – uskuge, see on väärt mõte, seda enam, et teil praegu on ideaalsed võimalused nii teha, kui kogu remont alles ees. Juba lähiaastatel vajab ju koolilaps natuke vaiksemat tuba õppimiseks ja pisemad saavad rõõmuga lustida, segamata kodutööde tegemist. Või siis lastele eraldi kujuneksid mängutuba ja magamistuba või mis iganes muud soovid tekivad, nii on alati suurem tubade organiseerimise valik edaspidi! Nii on nutikas, uskuge!

 14. Soovitan silma peal hoida osta.ee, okidoki, sealt saab palju asju soodsalt- segistid, kraanikausid, wc. Need ei pea tingimata olema ju uued, saab teinekord heas korras asjad väga ok hinnaga. Ka ehitusmaterjale liigub neis. Mööbel: Magda Misjonipood Tallinnas, Kalamaja vanakraamipood (vt FB) Väga ilus, hinnad ka:) Tubade remondi puhul saab kenasti ise hakkama, elekter ja torustik vannitoas laske paigaldada. Omal muide abikaasaga hetkel üks sarnane projekt käsil, korter maakohas, varasemaid remonte 0, plaanis teha minimaalse eelarvega (küll siiski mitte endale elukohaks) ja kohe põnev, et millise summaga siis hakkama saaks.., 😉

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga