***

Kui maksud sõidavad lätti…

… peame meie, eestlased, pidu! Ok, tegelikult olen ma suht halb eestlane, sest ei ole ükski aasta meie riigi sünnipäeva tähistanud. Veab, kui ma enda omagi viitsin ette võtta ja midagi korraldada.

Sellel aastal täitub Eestil ilus number – 100. Juba päev peale eelmist sünnipäeva hakkas pihta see EV100 trall, mis tekitas minus päris tihti segadust, et kas Eesti sai 99 või 100 nüüd. Igalpool räägiti sajast ja sajast. Poes süldipakil nägi juba ilutsemas EV100 märki, igalpool räägiti EV100 kingitustest – kes hakkas salli kuduma, kes vaipa valmistama, kes millegi muu kallal askeldama.

Mina mõtlesin kinkida meie riigile 100 kõnnitud kilomeetrit. Eks näis, kas ma saan need veebruari lõpuks ka kokku.

Sellel aastal on hulk inimesi, kes sõidavad meie riigi sünnipäeval Lätti. Ma lingin siia “Naabrist parem” Ida-Isabeli arvamuspostituse selle ürituse kohta, sest enam paremini ma ei oskaks seda kõike sõnadesse panna nagu tema seda tegi. Loe siit: link!

Mul on paar tuttavat, kes seda üritust läbi viivad või samuti laupäeval Läti poole põrutavad. Ma ütlen, et keep going! Valitsus on oma aktsiisidega juba üle võlli läinud ja selle vastu tulebki protestida. Lisaks tahan ma seletada inimestele, kes ei taha aru saada, et tegemist ei ole alkoralliga. Inimesed sõidavad kolonnis Lätti, saavad ühes kohas kokku, on seal tunnike ja siis tulevad kodumaale tagasi. Kes läheb hiljem alkot ostma või autot tankima, see läheb ja pole kuidagi ürituse raames ette nähtud. Vähemalt mina olen nii aru saanud. Parandage mind, kui eksin.

Ma nõustun sellega, et eestlased peavadki kokku hoidma ja protesteerima valitsuse halbade otsuste vastu. Mina muidugi seda kunagi ei tee, sest mul suht suva, kas pudel alkoholi maksab poes nüüd rohkem või kütus on kallim. Minu jaoks on see paratamatus. Ja võib-olla olengi selle koha pealt loll. Aga ma imetlen neid, kes viitsivad korraldada selliseid üritusi ja need ka teoks teha. Tublid!

Millele ma aga alguses ei mõelnud, kui jagasin usinalt seda üritust, ja Ida-Isabel suutis vähemalt minus tekitada kahetised tunded (ikka head mõttes!), oli see, et miks inimesed teevad seda Eesti sünnipäeval? Ürituse infos oli kirjas, et tahetakse valitsust torgata. Nojah. Arusaadav.

Aga sellel päeval ei ole ju valitsusel sünnipäev? Vaid meie armsal kodumaal, mõnes mõttes ka meie rahval. Valitsus paneb pidu sellel päeval ega mõtle sellele, et kari eestlasi külmetab kuskil Lätis parklas ja protestib aktsiiside üle. Ma küll ei mõtleks. Seega… minu toetus läheb igati neile protestijatele, aga ma ei mõista, kuidas meie kodumaa ja rahvas on sellega seotud, et just sajandal sünnipäeval oma jalgadelt kodumaa tolm maha pühkida ja minna naabrite juurde rõõmustama. Ei mõista. Ja võib-olla ei peagi, eks.

Mina hoopis kutsun teid üles liituma Kati Lehepuu üritusega Kingitus Eestile – alkoholivaba aastapäev (link!).

9 thoughts on “Kui maksud sõidavad lätti…”

 1. No veits lame mõelda, et see üritus on alkoholiralli….ja niii paljud mõtlevad seda. Tõstku oma alkoaktsiisi, tõstku kütuseaktsiisi, tubakatoodete aktsiisi, aga langetagu ka siis midagi, tehku seadus, et nt lastetoitu ja -tarbeid müüa km vabalt, aga kütuseaktsiisi tõusuga tõusevad ka toidukaupade hinnad. Lasterahale pandi 5€ juurde, aga lasteaiamakse tõsteti, kokkuvõttes ikkagi 0% kasumit peredele. Tasuta arstiabi -oota haigekassaga maksustatavad arstiabi mitmed kuud, et saada lapsele nt vajalikku ravi(massaaz, füsio võimlemine jne), aga lapsed, beebid vajavad abi kohedelt ja siis ei jäägi vanematel muud üle kui kasutada tasulist arstiabi ja jälle rahakotile suur miinus…
  Ma sõidan ka Lätti, aga mitte eesmärgiga sealt alkoholi osta, pole alko jaoks rahagi :D. Ja miks just 24.veebruar -sest see teeb tähtsatele ninadele ehk veidike haiget ja ilmselgelt on seda märgatud -minu arvates parim päev protestiks. Mul pole viha oma kodumaa vastu, pidime saama viie rikkama riigi hulka, aga millegipärast on vaeseid inimesi palju…ja inimesed rikkamaks ei saa tänu aktsiiside tõusule!

  1. Meil küll lasteaiamaksu ei tõstetud. 😀 Need, kellel rohkem kui üks laps, saavad hoopis soodukat 😀

  2. lasteaiamaksu ei tõsta ju riik, see on kohaliku omavalitsuse teema, niipaljukestki võiks vahet teha

   1. Omavalitsus on ka riik, see pole mingi külaselts. See on puhas poliitiline oranisatsioon, kes töötab riigi huvides.

 2. Olen nõus sellega, et alkoholi aktsiisi tõus on olnud üks rumalamaid otsuseid Eesti valitsuse poole. Ega siis joodikul joomata ei jää, lihtsalt lastele jääb vähem toiduraha.

  Kuid siiski ma leian, et see aktsioon ei täida oma eesmärki. Suur osa selles osalejad on need, kes ongi vihased, et viin on kallis, kes ei saa asja õigest mõttest aru. Vähemalt kui ma oma kodukoha inimesi vaatan, kes selle aktsiooniga kaasa on läinud, on need kelle jaoks pn alkohol iganädalane ja kelle jaoks pühad on alati joomapühad. Seega ka valitsuse jaoks pole mingit raputust sellest Lätti ühissõidust, kui siis see, et kas tõesti on Eestlaste jaoks see viin nii tähtis ja tõstavad maantee maksu vòi miskit muud.

  Oleks vaja mingit muud moodust, kuidas oma meelt avaldada.
  Ja sellega olen täitsa nõus, et ega valitsusel pole sünnipäeva, vaid meie vabal EESTIL, et üldse saame osta viina, mitte ei pea kuskil järjekorras seisma talongidega, et üldse saame sõita Lätti siis kui tahame, mitte ei pea taotlema selle tarbeks luba.
  Tegelikult on siin ikka nii hea elada, vähemalt minu kodukohas on turvaline, puhas ja sõbralik elu. Muidugi saaks alati paremini aga kohe kindlasti võiks olla palju, palju hullemini!

 3. Nagu nüüd on selgunud, üllaste ideede ja sõnade varjus olid enamus sõitjad siiski lihtlabaselt viinarallil. 😐
  Mida oligi tegelikult sellelt ürituselt oodata. Kõvad protestijad küll. Naljanumber ja palagan, aga mitte protest.
  Ise tuleb oma elu ilusaks elada, töötada, vähem alkoholi tarbida. Riik ei tee seda sinu eest ja alkohol ei ole esmatarbekaup, mille aktsiisi tõsta ei tohiks.

 4. https://m.ohtuleht.ee/861125/droonivideod-ja-galerii-tuhanded-eestlased-kaisid-latis-eesti-aktsiispoliitika-vastu-protestimas

  Lihtsa lugemise teel selgus. Kui seal ongi ajakirjanduslik liialdus, siis ikkagi on pilt kole. 8aastane alkoholi täis korve tirimas, noorim osaleja 4-kuune. 😕

  Kurb, aga mitte valitsuse tegemise/tegemata jätmise poolt. Iga inimene loob oma elu oma valikutega. Kui inimesed valisid pidupäeva asemel perega alkorallile sõitmise, siis milles riik süüdi on? Igaüks ise elab oma elu heaks või halvaks. Mitte riik.

  1. Alkoholi ostmine ju ei olnud ürituse raames vaid igaüks sai ise valida, kas peale üritust läheb seda tegema või ei, ja ilmselt kasutasid paljud seda võimalust kui juba Lätis oldi.

   Minu meelest oli kurb see, et lapse d üldse sellisesse aktsiooni kaasa võeti. Nemad ei jaga nendest aktsiidest ju veel tegelikult midagi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga