Määratlemata

kui sa avastad oma kehalt midagi…

Tegelt juba päris ammu aega tagasi avastasin ma, et mu kõhul on sünnimärk kuidagi kahtlane. Mind valdas tohutu hirm. Ma olen lugenud nendest inimestest, kes lähevad kahtlase sünnimärgiga arsti juurde, saavad hirmkallist ravi ning lõppude lõpuks jääb siiski nende elutee lühikeseks ja.. noh, teate isegi, kuidas mu lause ilmselt lõppeb. Eile ei suutnud ma magama jääda, sest mind valdas jälle see hirm. Ma vaatasin õhtul peeglist seda sünnimärki ja mõtlesin, et ma pean arstile aja kirja panema. Viimasel ajal on mind tabanud hirmsad peavalud ja korraga äkki hakkasin mõtlema, et ehk on need peavalud selle sünnimärgiga seotud. 

Mul oli eile magama minnes üldse mingi kummaline hirmu tunne, ma kartsin ja ma tundsin, et ma ei ole ruumis üksinda. Või noh, ma ei olnudki, mees ja lapsed olid ka, aga ma ei saanud magada. Ma tundsin, et peale nende on veel keegi meie toas. Mitte silmaga nähtav. Poole ööni ma mõtlesin sellele sünnimärgile. Mõtlesin, et ma pean end kokku võtma ja arstile aja kirja panema. Täna hommikul ma seda tegingi- saab, mis saab, lihtsalt teadmatus on minu jaoks kergem kui see, et ma tean, mis mul on ja millal minuga midagi juhtub. Ma tean kui isekalt see kõlab, sest tegelikult pean ma end tervena hoidma, sest mul on kaks imelist last, aga ma tunnen, et ma olen ise vahel paras laps, sest ma kardan. Kardan arsti juurde minekut. Teisest küljest kogu selle ülemõtlemisega võin ma teha endale liiga ja mul ei pruugigi midagi viga olla. Kui sellest küljest vaadata, siis oleks ju hea võimalikult vara arsti juures ära käia. 

Igatahes, selle suure sammu ma astusin, panin aja kirja ja nüüd ma võin ainult siin küüsi närida ja üle mõelda, sest mida muud üks hirmus inimene teha võib enne tema elumuutvat visiiti. Mis kusjuure ei pruugigi midagi hirmsat olla. Seega, ühest küljest võib see teadmatus hea olla, kuid teisest küljest… lihtsalt hirmutav ja masendav.

16 thoughts on “kui sa avastad oma kehalt midagi…”

 1. Tean seda tunnet. Veidi vähem kui kuu tagasi lõigati minul sünnimärk ära (olen sinust mõned aastad vanem), aga nüüd on kõik korras, vähemalt peaks olema. Kui midagi tundub kahtlast, siis kindlasti kontrollida. Praegu ära lihtsalt üle muretse ja mõtle positiivselt, hirm on tihti hullem kui olukord ise.

 2. Mul oli pool aastat vasakul pool küljel üks sünnimärk. Mingil hetkel hakkas ta narmendama ja muutis kuju, kohe olin kindel, et on melanoom. Panin ruttu arstile aja kirja, ootasin kaks kuud ja kui lõpuks arstile sain, valdas mind üks suur rahutunne. Sünnimärk oli korras. Ta muutis küll kuju aga kõik ääred olid ühe pikkused ja ta moodustas väikse kolmnurga. Narmendas sellepärast, et nahk oli kuiv ja tema ise oli ka suhteliselt kuiv. Arst soovitas vaseliini kasutada ja nüüd on kõik korras. Eemaldamist mulle ei soovitatud, sest vaatamata eemaldamisele, võib see hoopiski nahavähi tekitada.

 3. Sünnimärk on mul vist nii kaua olnud kui ma ennast mäletan, aga ta on nagu pooleldi lahti. Selline tunne, et sünnimärk tuleb naha küljest lahti ehk pool sellest ripub niisama.

 4. Siis ma võin Sind lohutada – tõenäosus, et nö vanasse sünnimärki vähk tekib, on väga väike, pea olematu. St kui see sünnimärk on Sul juba aastaid olnud, siis oleks ta juba ammu millekski koledamaks arenenud, kui tegemist oleks tõesti pahaloomulise kasvajaga, sest noorel inimesel areneb vähk kiiresti. Käisin ise paari aasta eest oma sünnimärke kaardistamas ja nahaarst pidas mulle sünnimärkide kohta pika loengu. Samuti ütles ta, et sünnimärgi vigastamine ei saa sünnimärki kui healoomulist kasvajat pahaloomuliseks kasvajaks ehk vähiks muuta. Ja et kuigi tavaliselt inimesed kahtlustavad vähki kõrgetes sünnimärkides, siis reeglina on nahavähk just tasapinnaline ja saab alguse pisikesest mustast täpist. Aga kontrollis käi muidugi ära, siis on hing rahul 🙂

 5. Sünnimärgi eemaldamine nüüd küll kindlasti nahavähki ei tekita, selline väärarvamus on tekkinud sellest, et paljud inimesed lähevad arstile nö “viimasel minutil” kui vähirakud on organismis juba levinud ning paljalt melanoomi enda eemaldamisest enam ei piisa. Jane, sulle soovitan isiklikust kogemusest kontrolli minna Niine nahakliinikusse dr. Marianne Niine juurde – konkurentsitult sellel alal Eesti parim spetsialist ning ka inimesena väga meeldiv ning ei tekita patsiendis asjatuid hirme vaid selgitab rahulikult ja põhjalikult.

 6. Kas panid tasuliselt nahaarstile aja? Kui jah, siis kuhu? Olen ise samasugune, et ei julge aega panna samas tahaks üht sünnimärki kontrollida…

 7. Inimesel on üks sünnimärk ja ta läheb lolliks.
  Mul 1000 ja üks sünnimärki ja ma olen 60+
  kusjuures need “sünnimargid” on hirmuäratavad.

 8. Kas sa natukene üle ei mõtle? Sul on see sünnimärk juba aastaid olnud ja nüüd äkki hakkad surema? Luba naerda. Kontrolli tasub jah igaks juhuks minna aga surma mõtteid mõelda on lauslollus.

 9. Lollus on midagi sellist teisele öelda. Sûnnimärk on olnud jah kaua, aga lahti naha kûljest tuli ta hiljaaegu. Ma pole öelnud, et hakkan surema. Inimene paraku on selline keeruline olevus, et võib tihti üle mõelda, samas ei pruugigi ehk midagi olla. Seda ei tea mina ega sina, sest ilmselt pole sa arst. Naera, mul jumala pohhui 😀

 10. Täiesti lõpp, kui nõmedad siin osad on. Kui on kahtlus, et sünnimärgida on midagi valesti tuleb otseloomulikult pigem karta kui kahetseda. Siin üks ülal kirjutas “Inimesel on üks sünnimärk ja ta läheb lolliks.Mul 1000 ja üks sünnimärki ja ma olen 60+
  kusjuures need “sünnimargid” on hirmuäratavad” , mida sa eputad sellega? Melanoom tekib siiski ühest sünnimärgist, mitte et alates 100st sünnimärgist.

  Aga sinu rahustuseks- mul algas suve lõpust tohutu paanika. Igas sünnimärgis nägin tonti. Muidugi pole ühelgi midagi viga, kõik ilusad ühevärvilised ja ümmargused. Kaks sellist imeliku oli – aga üks neist vist polegi sünnimärk vaid nahanäsa ja teine on olnud samasugune kogu mu teadliku elu. Nüüd olen maha rahunenud. Elukaaslasel oli selja peal selline sünnimärk, mis näeb välja nagu pannile löödud muna. Aga käis veebruari lõpus näitamas ja öeldi et korras. Suur on tõenäosus et ka sinu kõhupeal oleva märgiga kõik ok. Võib-olla vigastasid kuidagi? Midagi selga tõmmates? Oligi kuiv ja läksid kuidagi vastu. Selliseid asju alati ei märkagi. Näiteks mul on vahepeal mingid sinikad keha peal, mille tekkeloost pole mul õrna aimugi.

  Ära muretse üleliia. Kui ka on, siis pole see tõenäoliselt kaugele arenenud. Lõigatakse ära ja kõik.

 11. Väga võimalik, et riideesemega olen lahti tõmmanud- asub ta ju peaaegu rinna all, kuid siiski ma ei suuda seda külma südamega võtta ja ikka muretsen. 🙂

 12. Hei!

  Kui te leiate mõne kahtlase sünnimärgi, siis saab ka lasta perearsti juures sünnimärke kontrollida dermatoskoopilise uuringuga. Näiteks pakub Dermtest sünnimärgi kontrollimise teenust erinevate perearstide juures. See uuring on tasuline, aga saab kohe jutule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga