***

Kuidas mul valediagnoositi laktoosi- ja gluteenitalumatus*

Kui ma nüüd õigesti mäletan, oli see eelmise aasta detsembris, kui lasin teha endale bioresonants diagnostikat. Ma ei hakka siin pikalt seletama, millega tegu. Kui googlesse see sisse toksida, saab päris head infot.

Ega ma tegelikult ei ole selline, kes kuskil nurga taga suvalisel Maalil omale terviseteste laseks teha, aga kunagine tuttav sellega tegeles, kiitis, rääkis, et väga paljud käivad tema juures seda diagnosti tegemas ja saadakse jälile igasugustele haigustele ning talumatustele, mis meil kehas on.

Tol ajal tundsin pidevalt sellist paisumis- ja rõhumistunnet ka, kui gluteeni või laktoosi sisaldavaid tooteid tarbisin – seedimine polnud ka just kõige parem. Istutati pähe mõte, et mul võib olla gluteeni- või laktoositalumatus.

Okei, tuttaval hea aparaat, vaatame üle. Ja oligi! Huhh! Mis nüüd edasi teha? Mida tarbida? Mida vältida? Päeva pealt gluteeni ja laktoosi välja jätmine menüüst, kui oled neid 278 aastat tarbinud, on meeletult raske ja stressirohke.

Eks vaikselt tasapisi tuleb loobuda. Lõpuks ma ikkagi lõin käega, sest valik poodides või vähemalt neis, mis mu kodu lähedal on, on ikka üsna niru. Enne vaevle oma gluteenitalumatuses, kui et kohalikust poest oma talumatusele vastavat toitu leiad. 😀 Kuigi niivõrd, kui ma asendusasju leidsin ja vähem gluteeni tarbisin, oli ka puhitust ja ebamugavustunnet kõhus hulga vähem.

Oleks ma siis teadnud sellisest tervise- ja ilukaubamajast nagu Sinuteek.ee, kus on korralik valik gluteenivabu toite, siis oleks see mu jaoks ilmselt palju kergemaks kujunenud.

Igatahes lõin ma käega ja mõtlesin, et pekki kah, las see talumatus mul siis olla ja mis seal ikka.

Kuni ühe päevani… siin jaanuari kuus äkki või oli see veebruar ehk paar kuud pärast seda, kui bioresonants diagnostika mulle 100% kindlalt väitis, et mul on gluteeni- ja laktoositalumatus, lasin teha vereanalüüsi, et kas mul päriselt ka on siis need talumatused. Perearst väga muidugi teha ei tahtnud neid, sest selleks peaksid sa ikka rämedates sümptomites vaevlema ja kui sul lihtsalt seedimine korrast ära on ning kõhuvalud – siis need ei pidavat olema piisavad sümptomid sellise testi tegemiseks. Lõpuks aga ikkagi selle endale välja kauplesin. 😀

Ja mis te arvate, kas mul siis avastati gluteeni- ja laktoositalumatus?

Tuhkagi avastati ju! Ma ei tea, äkki läksid ise üle, kuigi ma kahtlen või siis see diagnostika näitas lihtsalt aiateibaid. 😀 Mida ma ise nagu rohkem usun.

Ega see gluteen ja laktoos kõhule niikuinii nüüd nii head asjad ka pole ja tegelikult tasapisi võiks leida kõhusõbralikumaid lahendusi, sest tõesti on tihti selline… raske tunne endal, kui ikka ajad korralikult gluteeni näost sisse.

Sinuteek.ee saatiski meile terve kasti head ja paremat – see on vist mingi märk kuskilt… kõrgemalt, et tegelt ikkagi võiks vaikselt gluteenist ja laktoosist loobuda, kulla Janeke. Pakis olid hommikusöögipallid lastele, mida pildil pole, sest lapsed pistsid need enne nahka. Neid oli kaks karpi ja mõlemad läksid minekut.

Lisaks veel lastele kommid, pulgakommid, vitamiinid.

Kaks erinevat moosi, glut. vabad kuklid (tegime kohe ka burksi, nämmi), mingid laastud, mida nt ülihea toorjuustuga süüa, tortillalehed, pudruhelbed (läksid ka kohe loosi) ja vitamiine ka täiskasvanutele – väga rikkalik pakisisu oli.

Neil on üpris lai valik erinevaid ilu- ja tervisetooteid, sh gluteenivaba toitu, millega nad muide oma e-poe käima lükkasidki ja enamus kliente tellibki sealt just neid tooteid, aga seal on ka muud staffi, nt vitamiine, ilutooteid ja ka lastele midagi.

Kes vaevleb ametliku gluteenitalumatuse käes, siis ma soovitan nende e-poele pilgu peale visata, sest kood jane annab ostukorvile 7% soodustust! Ps! Ka soodushinnaga toodetele: www.sinuteek.ee

Üks parimaid burkse: kukkel, vitamiinisalat, burgerikaste ja kanapihvid, nämmm! Ja seekord tegime just nende glut.vabade kuklitega ja maitselt nad ei erine absoluutselt nendest “tavalistest”. Lapsed sõid ka suure isuga.

+ ma tooks ka selle plussi välja, et kukleid on erinevas suuruses. Lastele said väiksed burksid, suurtele

*postitus on valminud Sinuteek.ee e-poega

7 thoughts on “Kuidas mul valediagnoositi laktoosi- ja gluteenitalumatus*”

 1. Pean järele vaatama kas need tooted on ka tärklise vabad sest see talumatus mul on paraku päriselt 😀 Aga jõhkralt hakkas selle burksi järgi isutama 🤤

  1. Kuidas sul tärklise talumatus nö välja näev- kuidas avastati? mis on täiesti välistatud toiduained?

 2. Gluteeni talumatuseid on laias laastus kolm:
  tsöliaakia,
  nisuvalgu- ehk teraviljaallergia
  ning mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkus.

  Viimane neist- gluteenitundlikkus, seda minu teada perearsti juures vereanalüüsiga kindlaks teha ei saagi. Sellega tegelevad näiteks toitumisterapeudid (toitumisteraapia. ee), tasub nende poole pöörduda. Perearst oleks võinud osata neid kolme erinevat diagnoosi siiski eristada.

 3. Toidutalumatus ja allergia on erinevad asjad. Googelda. Perearst vaatab allergiaid, see pärast olidki tulemused erinevad.

  1. Nomh, selle allergiatesti põhjal siis, perearst ütles, et mul pole gluteenitalumatust. 🙂

 4. Mul tütar tsöliaakia diagnoosiga ja olen seetõttu teemaga kursis. Kui perearst tegi analüüsid ajal mil Sa gluteeni ei tarbinud, siis ei pruugigi analüüsid midagi näidata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga