Lasteaia eel

Sponsoreeritud

Kui Raimond sündis, jäin ma temaga ilmselgelt koduseks. Või noh, ma olin ka enne kodune, aga siis Hendrikuga, kes veel lasteaias ei käinud. Peale Raimondi sündi sai aga Hendrik lasteaeda ja nii ma sain rahulikult beebiga kodus olla, kui suurem laps lasteaias käib.

Peale Raimondi sündi hakkasin rohkem ka blogima ning oma kirjutisi laiema publikuga jagama. Juba tol ajal sain palju “kriitikat” selle kohta, et Hendrik käib lasteaias, kuigi olen mina ju kodune ema. Kelle arvates oli see lapse piinamine, kelle arvates võtsin ma lasteaiakoha kelleltki, kes minu lapsest seda kindlasti rohkem vajas, sest ega jumala eest pole need lapsed, kelle vanem(ad) on kodused, väärt kohta lasteaias. Milline raiskamine!

Ja kui ma Selverist töölt ära tulin ning uuesti koduseks jäin, käisid mõlemad kutid lasteaias. Oi, millised kriitikanooled minu suunas lendasid! Aga mis seal imeliku on? Lapsed ei käi (vähemalt minu omad) lasteaias sellepärast, et mujale neid panna ei oleks. Minu lapsed käisid ja käivad lasteaias sellepärast, et areneda, et suhelda, et nad oleksid valmis üks päev kooli minema. Muidugi ei ole kõik arenguga seonduv lasteaia kanda vaid ka lapsevanemad peavad oma panuse panema, aga põhipoint jääb ikkagi samaks – lasteaed ei ole lastehoid vaid õppeasutus. Vähemalt minu jaoks.

Ja mis siis sellest, kui ma olengi kodune? Kas minu laps ei vääri sellepärast õppimise võimalust?

Hendrik ja Raimond on üsna pikalt nüüd kodused olnud. Alates veebruari kuust. Kui Paide kolisime, mõtlesin, et ei hakka neid kibekiirelt lasteaeda suruma. Las puhkavad kuni septembrini, et siis uue hooga alustada.

Varsti ongi september käes, meie oleme uude koju sisse kirjutatud ja lapsed saavad loodetavasti siia lasteaeda. Ühte rühma kah veel, mis on ühest küljest hea, sest neile meeldib kõike koos teha ja koos käia, teisest aga paras needus, sest kipuvad nad võimuvõitlusi tihti pidama.

Tegelikult kirjutasin ma selle postituse sellepärast, et nägin ennist Facebookis artiklit ringlemas, mille pealkiri mind kõnetas. See oli midagi sarnast nende emade kohta, kes on kodused, aga lapsed käivad lasteaias. Mõne arvates on see ebaõiglane nende vanemate suhtes, kes peavad tööl käima, aga lasteaiakohtade puudumise tõttu on see raskendatud. Sest et mõne vanema laps käib lasteaias, kuigi vanem ise on kodune. Karjuv ebaõiglus!

Muidugi lasteaeda panekuga tuleb arvestada ka lapse valmisolekut. Hendrik läks lasteaeda 2 ja poole aastaselt. Raimond juba aasta ja pooleselt ning polnud selleks ilmselgelt valmis. Seetõttu oli ta enamus ajast kodus, kui ma Selverist ära tulin. Nüüd on ta aga 3 ja pool ning täitsa valmis lasteaia õppeaastaks. Hendrikust rääkimata.

Kui ikka on võimalik lapsel olla kodus kuni 3-aastaseni, on see super. Kui pole, mis seal siis ikka.

Minu meelest on veider tembeldada seda ebaõiglaseks. Minu meelest on kõik lapsed väärt lasteaias kohta, kui nad on valmis sinna minema. Ükskõik, kas nende vanemad on kodused või mitte.

Sellel aastal kavatsen ma beebiga rahulikult kodus olla ja kutid lasteaeda kupatada. Hendrikul veel paar aastat koolini jäänud, oleks nagu aeg, eksole. Enda sõnutsi on nad selleks ka valmis. Eks näis, kuidas ja mis olema hakkab.

Mina olen vist rohkem õhinas kui nemad. Laste viimine lasteaeda, kasvatajatega suhtlemine, neile vajalike asjade soetamine, nende kasvamise pealt vaatamine… Kõik sellised pisiasjad tekitavad sellise emaliku tunde. Ma olengi päriselt ema. Üks väga uhke ema!

Kas teie olete tundnud ühiskonna survet, sest olete kodune, aga laps(ed) käivad lasteaias? 

Kommentaarid

  1. Sandra says:

    Minu poiss on 3 aastat ja 4 kuud vana,kuid ei käi lasteaias.Olen temaga kodune.Temavanuseid lapsi,kellega mängida,on tal küll.Ja ei plaani veel nii pea lasteaeda panna,ehk viieselt..Valmistub end enne kooli ette 🙂 Ei näe põhjust,et teda sinna panna.Ta jõuab terve elu tööd teha,ei kujuta ettegi,et sellises vanuses laps peaks ärkama kl 7 ja õhtul kella 16-18ni lasteaias olema,jube!Kuna mu ema töötab lasteaias,siis pidevalt kuulen,kuidas lastele tullakse mugavusest alles paar minutit enne lasteaia sulgemist järgi,kuigi vähemalt üks vanem on kodune.No jeerum,kellele sa neid lapsi teed,tahaks ma neilt küsida.Kas endale või riigile.Ja ma ei ütleks,et mu poiss rumalam oleks kui mõni lasteaialaps.Tal on kõik tähed ja numbrid selged,oskab lugeda 50ni(mina ei ole sundinud õppima,teda ennast väga huvitab see kõik).Ta loeb ilusti sõnades olevad tähed kokku,hetkel veel ei oska kõiki sõnu kokku öelda,aga mõned lihtsamad(kass/koer/lill) loeb kokku küll. 🙂

    • Tiiu says:

      Väga nõus! Laste jaoks ongi kõige raskemad ülipikad päevad – hommikul esimeste seas ja õhtul viimane, kes koju läheb. Aga eks see sõltub ka lapsevanema võimalustest.
      Tuli meelde õige kurjoosne lugu: ühe pere kaks last olid alati lasteaias viimased kes koju viidi. Elasid nad lasteaia kõrval majas, aknad lasteaia hoovi poole – seega kodune ema nägi, millal hoov tühi ja siis tuli lastele järele. Kord olin mina oma rühmas käiva selle pere lapsega viimane. Kuna ma nagunii seal olin, lasksin teise õpetaja, kelle rühmas oli teine selle pere laps, koju ja jäin kahe lapsega ootama. Tööaeg oli juba pool tundi tagasi lõppenud kui ema tuli. Ei vabandanud, et hilines, aga andis selgituse – ta tahtis enne kui pere koju tuleb toad koristada ja praadis pannkoogid ära. No mis sa ikka kostad…

  2. Tiina says:

    Mu 2.8 aastane läheb ka lasteaeda, kuigi ma ise 8kuu vanuse beebiga kodune. Tal ilmselgelt kodus igav, kuna siin külas pole temavanuseid lapsi. Ja hakkaja suhtleja on ka 🙂

  3. Elve says:

    Minu arust on küll normaalne, et isegi koduse ema laps(lapsed) käivad lasteaias, sest kui peres on ainult üks laps ja ta eriti kusagil mujal peale laseaia teiste lastega ei kohtu, võib tal kooli minnes kohanemisraskusi tekkida. Üks asi on õdede/vendadega suhtlemine, teine asi on võõraste lastega ühise keele leidmine. Ja pealegi, nagu sa ütlesid, et lasteaed on õppeasutus , nagu koolgi.
    Ma olen küll nn. eelmisest põlvkonnast, aga igatahes seda meelt, et lapsed käigu lasteaias, kui selleks vähegi võimalust on

  4. M. says:

    Kohta on kõik väärt see on selge. Küll aga käib tihti koduste emmedega see kaasas, et nende lapsed on lasteaias viimased ja ka suvel lapsed ei puhka! Sellest ei saa mina kui töötav lapsevanem aru! Kui töötav vanem kiirustab töölt (hiilib varem minema kui vähegi võimalik), et lapsel oleks lühem päev ja kodune ema tuleb järgi alles 18st? Kas kolmeaastabe vajab vähem puhkust ja ema tähelepanu kui beebi? 🙂 see kõik on sõltuv kodusest emast – kas ta märkab lapses väsimusemärke, kas ta teeb lapsele vabu päevi, kas laps saab suvel piisavalt puhata, kas ema veedeb aega ka ainult lasteaias käiva lapsega jne jne jne

  5. Signe says:

    Minul läks poeg lasteaeda 1,7 aastaselt, kuigi olin ka kodune. Ma nägin kuidas ta ootas suuremat õde koolist koju ja alatasa külalisi kellega mängida. KUIGI me mängisime koos ja asjatasime ringi – teda kõitsid lapsed, mitte emmega autodega rallimine või koos joonistamine. Tegime küll, aga ilmselgelt eelistas ta lapsi – läkski sõime, kohas kiirelt ja tegin talle ka puhkepäevi nädala sees. Poeg ilmselgelt nautis!! Nüüd on 2,4 ja mõllab teiste seas ka pika päeva kui tahab!

  6. Marta says:

    Mina tundsin vanema lapsega just vastupidist survet, et miks ometi sul laps ikka lasteaias ei käi. Olin ise pisemaga kodus ja suurem lihtsalt ei olnud valmis lasteaia jaoks. Ei olnud ta selleks valmis kaheselt, kolmeselt ega ka neljaselt. Lõpuks kui 4,5 aastaselt läks, oli ta selleks valmis. Ilmselt mängis rolli ka see, et siame koha väikses eralasteaias, suurde munitsipaali poleks ta ilmselt ka 4,5 aastaselt veel olnud valmis minema. Lapsed on erinevad, ühele sobib varakult lasteaed, teisele ei sobi ka päris uurelt veel.
    Ja mis puudutab kriitikat koduse ema lasteaias käivate laste osas, siis see kriitika käib ikka selle kohta, et kui ema on tõesti kodune (mitte ei tööta kodukontoris) ja siis on (ka päris pisikesed) lapsed 5 päeva nädalas kõik nädalad lasteaias, tihti ka natuke tõbisena. Vot sellisest käitumisest ei saa mina ka aru.

    • Jane Almers says:

      Kusjuures, mulle on ka paar tuttavat öelnud, et miks mu lapsed kodused on. Teised sama vanad lapsed ju on lasteaias. So what? See on selline kahe otsaga asi. Kui laps lasteaias käib – ei viitsi/taha/suuda lapsevanem ise last kasvatada. Kui laps lasteaias käib – lapsevanem piinab last, ei anna puhkust, koormab üle.

      Kuigi jah, üldpildis tead sa ise, mis su lapsele kõige parem on, siis eks ta ole nati nadi ikka kuulata, kuidas kõik teised paremini teavad, kuidas peaksid oma last kasvatama. 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimased postitused

Juukseklambrid -stiilsed ja praktilised aksessuaarid!

Olgu tegu lihtsa koduse soenguga või elegantse piduliku väljanägemisega – juukseklamber sobib igaks olukorraks ja [...]

Lapsed ja verdtarretav püha

Kell on 02.41. Mul läks uni umbes kaks tundi tagasi ära ja pole tagasi tulnud. [...]

Mu per*e on kõnelenud…

Ma tean mõnda inimest, kellel on sisetunne. Kõhutunne. Per*setunne. Kuidas siis keegi seda oma vaatevinklist [...]

9 kommentaari

Kuidas me lastega puhkamas käisime

Ma tean, et kasutada sõnu nagu “lapsed” ja “puhkus” ühes lauses kõlab väga vastuoluliselt, sest [...]

Kas ainult vaesed šoppavad kaltsukates?

Mul pole kunagi kaltsukate/kirbukate, nüüd siis uuema ajastu viisakama väljendi – taaskasutuspoodide vastu allergiat olnud. [...]

2 kommentaari

Hommikused mõtisklused….

Esmaspäev. Kuum kohvi. Päike paitab ühte näopoolt. Istun rahus ja vaikuses elutoas oma uuel mõnusal [...]

5 kommentaari

Kuidas lapsed ei peaks ennast kõigi ees alasti võtma

Ma olen viimaste aastate jooksul hästi palju hakanud mõtlema selle peale, kui oluline on just [...]

19 kommentaari

Jälle uus diivan??! Ehk, kuidas minust äärepealt oleks närvar saanud

Meil on uus diivan. Ja loomulikult olen ka juba etteheiteid saanud, et mis mõttes, jälle [...]

7 kommentaari

Mida nendele lasteaialastele siis selga panna?

Peagi kuue lapse emana mõtlesin jagada soovitusi, mida ühele lapsele sinna lasteaeda siis vaja on. [...]

6 kommentaari