***

Miks ma ennast laibana tunnen?

Nüüd ma siis tean, miks ma ennast juba pikemat aega surnuna tunnen. Vaadake, ma siin rääkisin, et no nii kass olla ja võtsin perearstiga ühendust, sest psühhiaatrite järjekorrad nii pikad. Ma sain Viljandisse psühhiaatri juurde aja 3. veebruariks, juhhuu! Aga perearsti juurde läksin ikka, et nii kaua mingitki abi saada.

Perearst arvas, et kõige pealt võiks teha vereanalüüsi kuna mul peale viimast keisrit see rauake on kehvake olnud. Tegelikult ma andsingi viimati verd 2019 aastal ja siis võtsin ka rauatablette. Ma tean, et rasedatel on tihti rauaga probleeme, olen ka mina sutsu aega oma elust rase olnud, aga mitte rasedana ei ole mul kunagi sellega jamasid olnud. Kuni 2019 aastani.

Kolmapäeval käisin verd andmas ja eile sain vastused. Ma muidugi kohe kibelesin neid vastuseid digiloost vaatama ja sealt saab tegelt ka ise aimu, kas on asi korras või ei.

Aga arst õhtul kinnitas seda, mida ma digiloos ise ka nägin, ainult, et olukord on hullem, kui ma arvasin. Mul on tugev rauavaegusaneemia ning kilpnäärmehaigus – täpsemalt kilpnäärme alatalitlus. Rauavaegus on lausa nii tugev, et isegi rauavarud on kehast täiesti otsa saanud. Kuna ma söön üsna mitmekesiselt, siis selles ma ei usu, et asi on. Küll aga, arvas arst, et seda rauavaegust võivad tekitada minu hästi vererohked päevad.

Ma tegelikult lasin, vähemalt enda arvates, kilpnääret kontrollida ka 2019 aastal, kui mul see suur mase periood oli. Siis oli ta väidetavalt korras olnud, aga digiloos pole selle kohta ühtegi vastust. Võibolla need siis kustuvad mingi aja pärast ära sealt? Mnjah.

Rauaavaegusaneemiat teavad ilmselt enamus. Panen siia sümptomid:

Rauapuudusaneemia sümptomid
Väsimus, jõuetus, füüsilise koormuse taluvuse langus, ärrituvus, tähelepanuhäired, kergesti tekkiv õhupuudustunne, peavalu, kohin kõrvus, südamekloppimine, südamepuudulikkuse teke või süvenemine, kahvatus, küünte ja juuste haprus, lõhed suunurkades, valulik keel, isutus, isuväärastused (tung süüa kriiti, tsementi, jääd).

Ja kui ma neid sümptomeid vaatan, siis mul on need kõik olemas. V.a südamepuudulikkuse teke või süvenemine, seda ma ju ei tea. Aga oi, kuidas ma viimasel ajal olen hakanud lund sisse sööma. 🤣🤣🤣

Arst kirjutas mulle rauatabletid välja.

Ja nüüd kilpnäärme alatalitluse juurde. Seda ei ole mul kunagi olnud ja muidugi võtsin eile peale arsti kirja abiks omale Dr Google. Sellel korral ta mulle surma ei ennustanud, aga natuke sümptomitest:

Kilpnäärme alatalitluse korral võib täheldada väga palju erinevaid sümptomeid. Kilpnäärme hormoonid reguleerivad ainevahetust ning nende hormoonide vähesus põhjustab ainevahetuse aeglustumist, mis tihti avaldub väsimuse, suurenenud külmakartuse, kõhukinnisuse ja kaalutõusuna.

Juuksed võivad välja langeda, nahk on kuiv ja hääl võib muutuda kähedaks. Lisaks võib tekkida meeleolu alanemine ning depressioon, mälu muutub kehvemaks.

Ka need asjad on mul kõik olemas. Okei, kaalitõusu kohta ma ei oska öelda, ma ei kaalu ennast, aga ülejäänud asjad ✅.

Tundub, et selle vereanalüüsiga sain ma ikka tõelise jackpoti ja kurjus on tulnud mind kimbutama.

Arst tellis ka lisaanalüüsi, kilpnäärme uurimiseks ja eks näis, mis see meile ütleb. Edit: vastus käes, need olid normis, aga analüüs oli üldiselt ikka selline, et varem või hiljem mul see haigus tekib. Kuu aja pärast annan uue analüüsi. Aga selle haigusega oled rohtude peal elu lõpuni. Ravi sellele ei ole, küll saab ravimitega nn leevendada.

Pole ka mõni ime, et ma ennast viimasel ajal nii jubedalt tunnen. Käte värisemine, nõrkus. Kaks korda on tekkinud lausa tunne, et kohe kohe minestan, aga siis saanud ruttu diivanile pikali, et üle kuidagi see hetk elada.

Ma olen elus ühe korra minestanud. Tallinnas, ühistranspordis. Halvim koht, kus minestada. Tegelt ka. Ma olin siis veel rase, Raimond oli mul kõhus ja ma lihtsalt seisin seal üsna pikalt juba ja lõpuks mõtlesin vist, et teen väikese uinaku. Pilt kadus ära. Ja kui silmad lahti tegin, vahtisid kõik mind nagu mingit narkarit, keda keegi näppida ei julge. Eks ma pean tõdema, et võibolla nende katkiste teksade ja läikivad tepitud jopega ma võisin ka tol ajal näha välja nagu narkar, aga ma ausalt ei olnud.

Mu käed ja jalad surevad just öösiti ülitihti ära ja kui ma kunagi sellest siin rääkisin, soovitati magneesiumi võtta – hakkasin võtma, kadus ära, aga võtan magneesiumi juba pea aasta ning nüüd on need käte-jalgade suremised tagasi ja kui ma öösel vetsu lähen, siis olen ma suht selline:

D-vitamiini võtan ka juba suvest saadik. Lihtsalt mainin, sest, kui ma siin üks päev kirjutasin, et ok, bye, mul selline kass, siis tuli mitmeid kirju, kus soovitati just D-vitamiini hakata võtma. 😉

17 thoughts on “Miks ma ennast laibana tunnen?”

 1. Väga huvitav postitus.
  Mis sul selle aneemiaga soovitati teha,võtta,süüa? Retaferi?
  Mul ka see rauamöll ja suht ammu, muidu ei häiriks aga see õhuteema… krt õues seisad mereääres ja noo ei tule õhku /hapnikku nii palju, kui tahaks hingates kopsu. Pilti olen ka suvel ühistranspordis visanud tasku, õnneks polnud üksi. Et n-ö niigi ei saa piisavalt õhku ja palavas bussis pm olematu…. Rauarikast sööki söön palju,aga see raud ei imendu verre vms… siis nüüd söön paprikaga liha ALATI. Aeg-ajalt võtan retaferi ka ja natuke isegi aitab 🙂

   1. Mul ka tugev rauaaneemia juba lapsest saadik. Neid tablette ma võtta ei saa, ajab just iiveldama.

 2. No nahka, mulle ei kirjutatud. Uurin kohe oma perearstilt. Võid updateda millalgi postitust, kas aitas.

 3. Mul ka rauaga jamad lood, lisaks on mul ka kilpnäärme alatalitus. Pea 2a rohtude peal. Lisaks pean minema millalgi siin uuesti ka kilpnäärmega UH-sse et sealsed sõlmekesd ülekontrollida, ega ei ole kasvanud 🤦‍♀️ 2019 olid veel nö OK, kirurgilist sekkumist veel ei vajanud 🥴

 4. Kuna minul on D-vitamiini tase madal olnud väga väikesest saati siis olen ma koguaeg pidanud seda võtma (isegi suvel asi ei parane), aga vana perearst soovitas vitamiine võtta kuuridena, ehk 1 kuu võtad vitamiini, siis 1 kuu puhkad vitamiinidest ja nii soovitas ta mul aastast aastasse teha. Tänaseks olen ma juba nii teinud juba mõned kuud ja asi läheb järjest paremuse poole, D-vitamiini tase tõuseb kõrgemale, kuigi jah vahest olen ma tuisupea ja unustan vitamiine võtta no nii umbes nädal aega järjest kui jälle hakkan kehas muutusi tundma, et midagi on valesti ja siis tuleb meelde jälle, et ma pole pikalt juba vitamiine võtnud😃

 5. Miks arst rauatabletid kirjutas, need on ju käsimüügist saadavad?
  Hakkasin ise ka rauda ja D vitamiini võtma ning elu on hoopis teine. Enam ei tee lõunauinakuid ja kohe tahan tööd teha, et lõputut energiat kuhugi suunata oleks. Enne võtmist ei julgenud verd kontrollidagi, kui olin mõnda aega võtnud, siis läksin kontrolli ja kõik näitajad olid korras. Ma usun, et kui raua ja D näitajad korda saad, siis ilmselt tunned seda enesetundes ka, need on palju olulisemad, kui tihti arvatakse.

  1. Ma ei tea, aga arvan, et ju siis pole need minu olukorras nii tõhusad ja vaja midagi “tugevamat”. D vitmiin on mul täitsa korras. 😉

   1. Ilmselt FerrumLek? Perearstid hullult armastavad seda rohtu mingil põhjusel. Ütlen ausalt, ma pole veel näinud inimest, kellel sellega raua tase tõuseks (loomulikult neid on, aga selle imendumine on üsna kehv). Siis raud ei tõuse, saadetakse eriarstile, soovitatakse Retaferi/ Ferrotabi vms. Ja mure lahendatud 😀Kas arst ütles, et rauda võiks üle päeva võtta? Uued uuringud näitavad, et nii on imendumine efektiivsem. Ja vutt-vutt günekloogile päevade osas, sest muidu rauavaegusest jagu ei saa.

 6. Minul ka kilpnäärme alatalitus.Rohud peale saad siis läheb paremaks.Kas sa higistad ka?Ma meeletult ja peanahk ka sügeleb.Ja muud 105 häda😁😉.Kui mingi häda on siis tea,et seda teeb kilpnääre😁

 7. Minul ka alatalitus, avastati 2016. aatal raseduse alguses, sellest ajast olen tablette söönud. Meil see perekondlik värk…vanaemal, tädil, isal ka sama. Mul kõik sümptomid ja hädad mis kirja pandud..kaalutõus (alla saada väga raske), kuiv nahk, väsimus jnejne 🥴

 8. Kui tabletid ei aita siis saab veenu kaudu ka rauda anda, mis mõjub kohe. Rauaaneemia võib tekkida täiesti tühisest väljaravimata kõrva – või põskkoopa põletikust kah. Ma võitlen poisi rauaaneemiaga juba aasta aega, õnneks olukord pisut parem juba.

 9. Minul oli eelmisel talvel kaalukaotus oli selline uhke 10kg tavakaalust alla, ma olin väga rahul ausaltöelda 😀, aga tuttavad reageerisid juba “appi, kas sa oled haige?” Olingi. Talve lõpus avastati kilpnäärme ületalitus, kui ma läksin arsti juurde küsimusega “kas NII väsinud on okei olla?” (Mul laps Adeelega sama vana.) Oli kohe nii jama ja pikalt, et sain diagnoosiks autoimmuunhaiguse, Gravesi tõbi, samuti, ravimatu jms. Vahva. Kuid peale 10kuud ravi ja igakuiseid kontrolle, olen nüüd tabletivaba! (Kuigi üsna tiheda kontrolli all.) Praeguseks olen jälle surmväsinud, aga vereproovide järgi vist sama väsinud kui iga teine eestlane😀 Edu sulle, Jane! Loodan, et energia tuleb su sisse kiiresti tagasi 🙂

  1. Madal rauatase võib olla seotud ka b12 vitamiini puudusega, mis kannab veres hapniku. Närvisüsteemile b-vitamiinide kompleks on üleüldse hea, aitab väga palju ärevust vähendada (Ecoshi oma norm koostisega).
   Kilpnäärme alatalitusest saab toitumisega lahti. Menüüst tuleb välja jätta kehas põletikku tekitavada toiduained-muna, piim, gluteen ja lisada hulgaliselt puu- ja köögivilju. Paljud inimesed on tervenenud Anthony Williami õpetuste järgi, tal raamat “Kilpnäärme ravi”.
   Ise piinlesin 10 aastat seedeprobleemide, ärevuse ja paanikahoogude all, olen 1,5 aastat Anthony nõuandeid järginud ja terve aasta pole paanikahooge olnud. Mulle ükski ad ei toiminud, proovinud 7 erinevat. Tuttav tervenes Sclerosis Multiplexist tänu tema nõuannetele. Edu ja tahet, ükski haigus pole igavene!

 10. Need vererohked päevad on ja nuhtlused ka mul on olnud nende tõttu pidev rauapuudus ja väsimus . Minestamis hood samuti on tulnud kahjuks ette . Ainus mis mind siis aitas oli see ,et naiste arst kirjutas ,, Duphastoni ,, . Kuna need päevad mul käisid ka nii nagu jumal juhatas ja kui olid siis ikka väga vererohked . See Duphaston on ka õnneks need asjad paika pannud .

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga