***

Miks mina? Aga miks mitte?

Paljudele on jäänud selgusetuks, miks MINA ometi sellise petitsiooni tegin ja mis mul ometi Perekooli vastu on ning mis selle mõte olema peaks ja mille vastu täpsemalt ollakse. Ilmselgelt need paljud on segaduses Käod, kes kohe mitte üldse ei taipa, miks ma ennast siia topin.

Vaadake, asi on lihtne – mind on Perekoolis kunagi palju kiusatud. Mu välimuse pärast, minu hariduse pärast, üldse minu elu pärast, sest ma ei ole kõrgelt haritud karjäärimutt, kellel võiks max 1 laps olla, uhke häärber, mõned autod ja ideaalne väljanägemine. Ja kui oleks, ma arvan, et isegi siis oleks midagi, mille kallal nokkida.

Kuigi selline kiusamine on aset leidnud minevikus, siis ükski kiusatav ei suuda sellist asja unustada. Täna, täna on jah asjad minu puhul seal foorumis mitte nii hullud. Ma ei tunne, et mind seal tänasel päeval kiusatakse. Jagatakse huvitavaid kuulujutte – jah, aga olen seda meelt, et see on elu ja sinna pole midagi parata.

Aga miks ma selle kõik siis enda peale võtsin? Kui ma teiega päris aus olen, siis ega mina selle peale ei tulnudki. Mul on natuke piinlik seda isegi tunnistada, et olen vaadanud seda räiget kiusu pealt ega ise midagi enne ette pole võtnud.

Mulle kirjutas üks mu jälgija, kes oma tuttavaga panid pead kokku ja rääkis ideest teha petitsioon ning midagi ette võtta. Inimene, kes Perekooliga kuidagi seotud ei ole, tundis vajadust midagi teha. Kui selge signaal on see, et seal toimuv on läinud üle piiri?

Ja ma ei räägi siinkohal üldse kõigist Kägudest. Seal on mõned täitsa tublid korralekutsujad, kes mõistavad, kui inimesed ületavad piire ja üritavad neid korrale kutsuda. See ei ole ju aga nende töö. Perekool teenib piisavalt, et omale taolised pädevad moderaatorid palgata, aga nad ei ole seda tänaseni suutnud teha.

Igatahes ei tahtnud keegi petitsioonile oma nime alla panna, sest… kes tahab muutuda ühe Eesti suurima ussipesa saagiks? Mitte keegi. Ja ma ei heida seda ka kellelegi ette.

Lasin oma nime sinna alla panna ja kõik. Las järavad. Keegi peab midagi ju ette võtma. Ja ega vahet pole, KES selle ette võtab, oluline on põhjus, miks seda tehakse ja eesmärk, mida üritatakse saavutada.

Kelle vastu me täpsemalt võitleme?

See ilmselt tekitab kõige rohkem segadust Kägudes.

Ma ilmselt ütlen seda viimast korda ega lasku arutellu ühegi Käoga, sest mulle tundub, et nendel vihkajatest Kägudel on mingi oma kinnisidee, mis on nende silmanägemise nii palju halvanud, et neil on raske näha asju teisest küljest, AGA me ei võitle seal kõigi vastu. Olles avaliku elu tegelane, pead sa arvestama sellega, et sa ei pruugi kõigile meeldida ja sinust räägitakse. Ka negatiivset.

Meie võitleme aga konkreetse kiusu, mõnitamise ja solvamise vastu.

Ehe näide, kui palju on asjad seal käest läinud on Triinu-Liis:

Ma arvan, et seda inimest, kes minu poole pöördus, ajendaski sellise ideega välja tulema just see konkreetne kius. Mind ajendas samuti, aga ma tahan seista välja ka kõigi nende eest, keda on kunagi seal foorumis kiusatud. On see Malle, kes 5 aastat tagasi nõu küsis ja vastu päid-jalgu sai, suunamudijad või mõni näitleja.

Jah, see oli kellegi jaoks aastal 2015 või 2010 või 2018 – vahet ei ole, kiusatavale jääb sellest märk hinge kogu eluks. Kiusatava tunded ei aegu.

Miks just mina seda hetkel teen…. Sest keegi teine ei taha/ei julge/ei pea vajalikuks. Hiljem on hea öelda, et mina ei näinud, mina ei kuulnud, mina ei osalenud, aga kui keegi end lõpuks selle kiusu pärast ära tapab, on kõigil kahju ja oleksid/poleksid hakkavad lendama.

See ei saa nii jätkuda. Vaatame üle korra Perekooli foorumi kodukorra, mida ilmselt enamus Kägudest kunagi lugenud ei ole:

Kui armas ja eetiline, eks. Peaaegu kõiki punkte rikutakse seal väga räigelt.

Aga kus on karistus neile, kes Perekooli enda kehtestatud reegleid rikuvad?

Mitte kuskil, sest kuigi Perekool kehtestab nunnud reeglid, siis laias laastus nemad ei vastuta ja pühivad käed kõigest sellest puhtaks, mis nende foorumis toimub:

Ma tegelikult üldse ei mõista, kes veel täna sellisest igivanast ja aegunud portaalist nõu küsib. Meil on palju pädevamaid ja toredamaid kohti, kus saab küsida anonüümselt abi ükskõik, millisel teemal, sealjuures ebavajaliku arutelu tekitamata.

Eesti Seksuaaltervise Liit, kliinik.ee, peaasi.ee, tarkvanem.ee, alkoinfo.ee, epikoda.ee jne jne. Kui paned Google otsingusse “küsi nõu”, avaneb seal väga palju kohti erinevatel teemadel nõu küsimiseks ja samal ajal ei saa sa kellegi peksukotiks või võimalust kedagi peksta.

Mulle ei ole ka kõigi suunamudijate valikud mokkamööda ja mõni asi paneb silma tõmblema, aga ma ei salli kiusu ja ma vihkan seda, kui inimesed võtavad omale kuskilt mingi õiguse teise inimese ellu sekkuda enda meele lahutamise eesmärgil. Teha teise inimese elust enda tsirkus.

Seega, kordame üle. Miks? Et teha lõpp aastaid kestnud küberkiusamisele. Kes? Need, kes konkreetselt mõnitavad, kiusavad ja solvavad. Teiste vastu, kes suudavad viisakalt kedagi solvamata arutleda, ei ole mul absoluutselt mitte midagi.

Ma saan aru, et mõnel inimesel on mure, millele ei julge ehk oma nime alt nõu/abi küsida, aga mis on sinu vabandus olla anonüümne ja samal ajal kiusata kedagi? Ka ei julge oma nime alt seda teha? Sisimas häbi? Võibolla su tuttavad või tööandjad näevad? Mõtle sellele, miks sa ei oma nime alt ei ole nii julge esinema, aga anonüümsena isegi ei mõtle ja oled valmis teise inimese peal trampima?

Sest mulle tundub, et see kogu asi ei ole meie, lumehelbekesest suunamudijate suutmatus mitte taluda “kriitikat” vaid midagi palju enamat, kui 1728 inimest on andnud oma allkirja võtta Perekooliga midagi ette.

Mina igatahes annan endast kõik, et see jama seal lõppeks ja kui sa arvad sama, siis petitsioon on siin: https://www.petitsioon.com/petitsioon_muutmaks_perekooli_susteemi_et_panna_piir_sealsele_kuberkiusamisele

Ja mis nende allkirjadega tehakse, keegi küsis Perekoolis, kahtlustades, et ma hakkan teiste inimeste emaile müüma, siis te kindlasti saate varsti teada, mis me nendega teeme. Hoian teid kursis! 🙂

Jagan siia ka Perekooli juhatuse sisukat vastust, mida lubati täna jagada, aga mis on minu jaoks suht… mitte midagi ütlev:

Ja mida mina neile selle peale vastasin, paar kirjaviga leidsin ka, ups:

Kordamine on tarkuse ema: mida tehakse petitsiooniga edasi? Petitsiooni eesmärk on näidata, et probleemi antud foorumis ei näe vaid paar kolm suunamudijat vaid väga paljud näevad ja kinnitavad, et see koht on omadega pekkis ja nõustuvad, et midagi on vaja muuta. Petitsioonis olevad allkirjastanute isikuandmed ei kuulu edasi jagamiseks!

26 thoughts on “Miks mina? Aga miks mitte?”

 1. Kuus 800-1000 kirja kasutajatele, teavitamaks et postitus on ebasobiv! Kas see juba ei pane mõtlema, et asjad on ikka väga valesti. On ammu aeg, et anonüümsus sellisel kujul kaoks. Mõistan anonüümsuse vajadust delikaatsetele küsimustele vastuse saamiseks, kuid muujuhul olgu ees- ja perekonnanimi nähtaval.

  1. Miks sa siin ise anonüümselt kommenteerid? Miks enamik petitsoonile allakirjutanuid ei soovi, et nende nimi oleks nähtav?
   Miks blogijad ei nõua oma blogis kommenteerides ID- kaardiga tuvastamist? Kuidas erineb Perekool Delfi või ÕLi kommentaariumist, kus saab anonüümselt kommenteerida?

   1. Mina Triinu andmeid näen – ip aadress, email jne, teie neid ei näe.

    Aga jah, mina plaanin siin kommemteerimise teha selliseks, et tuleb end id-kaardiga tuvastada. Üks hea mõte vähemalt Perekoolist. 😀

    1. Ja kuidas siin kommenteerimine erineb Perekoolist, kus samuti adminnid/moded näevad kasutajate ip’d ja meili, teised mitte? Sama anonüümne. Kas oleks parem, kui Kägude asemel oleksid kõik Triinud? 😀 Seal on vähemalt registreeritud kasutajad, erinevalt paljudest teistest portaalidest. Sandral väga head ja õigustatud küsimused.

     1. Sest blogis saab postitaja enda ja õigluse eest seista, Perekoolil (kellel ju on trollide andmed) on pikalt pohlad. 🙂

     2. Blogi(de)s kommenteerijate seisukohalt ei ole erilist vahet – enamasti oleme me siin teineteise jaoks sama anonüümsed nagu PKs Käodki. Rääkides õiglusest, siis oleks seal samaväärseks lahenduseks lihtsalt tõhusam modereerimine ja veidi rangem kord vbl, mitte nõudmine, et kaoks igasugune anonüümsus.

     3. Ma tegelikult ei ole seda nõudnud – öelnud küll jah, et see oleks ideaalne lahendus, aga tõsiasi on see, et seda ei saa ära kaotada. Kui siis ainult ühes alafoorumis, aga siis koliks need kiusajad suure tõenäosusega mujale. Selge on see, et muutused peab läbi viima ja nt sinu pakutud variant, et töös oleks pädevad moderaatorid, kes asjal pidevalt silma peal hoiab – jah, kahe käega poolt. Ütlesin seda ka Perekooli juhtkonnale, aga nende arvates neil juba on täitsa töökad moderaatorid seal. 🙂

 2. See on super,et keegi lõpuks tegeleb selle probleemiga sest tõesti on see ,,perekool,, ammu nii sassis leht et jube . Ja nagu ütlesid nõu ei saa seal juba ammu,pigem saab hoopis halba tagasiside kui midagi küsida nagu olen juhtunud lugema .

 3. Jane, saad sa ikka aru, et need 800-1000 emaili on kasutajate endi poolt saadetud teavitused? Nt. mina teen teema pealkirjaga “Täna on ilus ilm” ja 5 kasutajat märgivad selle laimuks, valesse rubriiki kuuluvaks vms. Rääkimata poliitikateemadest, kus pea kõik kommentaarid ebasobivaks märgitakse. Nii see tohutu arv teavitusi kokku tulebki. Miks sa endale asju selgeks ei tee enne, kui hakkad millegi vastu võitlema? Su sõnadelt kaob niimoodi kaal.

  1. See on Perekooli juhtkonna enda vastus, kus nad ütlesid, et ühes kuus saavad kasutajad 800-1000 teavitust. Kust mina, kes perekoolifoorumit ei kasuta muuks kui vahel lugemiseks, sellist asja teadma peaksin, mida täpsemalt need teavitused endast kujutavad?

   Saan aru, et üritad maha teha, aga tead väga hästi, et olete igasuguse jamaga hakkama saanud ja nüüd on vesi ahjus. 🙂

 4. Ei ole sellise asja st anonüümsuse kaotamise poolt. Pigem peaks panema bloki neile, kes pärast nt kolme hoiatust ei saa aru, mida tähendab olla konstruktiivne ja seda kõigi teemade all. Mingi selline süsteem. Ja kui kasutatakse erinevaid nutiseadmeid, siis lõpuks on need kõik blokeeritud. Perekool on palju enamat kui suunamudijad ja nende elud, seega jah liiga enda ninaotsast vaatamine. Kui analüüsida neid kommentaare suunamudijate teemade all, siis vaata ühelt kasutajat 75, teiselt 115 postitust. Nemad on probleem ja konkreetselt nendega tulekski tegeleda.

  1. Olen nõus, et selline süsteem aitaks rohkem kui see, mis praegu on – st, seal ei olegi suurt mingit süsteemi. 🙂

 5. Seal ju naerdakse nende “teata ebasobivast” vajutamiste peale, kuna väidetakse, et see läheb mul ju kohe rämpsu või on tegemist lihtsalt selliste meiliaadressidega, mida ei kasutata. See annaks ka väga palju juurde kui sisse saaks logida vaid ik-ga.

   1. Jane, keda sa kaitsed?inimest, kes keel suus väljas irvitavaid stoorisid teeb, kui kõrval otsitakse uppunud last? Inimest, kes 2 looma eutaneerida laseb?

    1. Palun loe mu postitust ja saad sellele vastuse, MIKS ma seda teen ja KELLE eest välja seisan. 🙂

    2. Ja küsin hoopis sinult – miks laimata? Pole Triinu Liis oma kasse magama pannud. Kas edastan su andmed talle? 🙂

 6. Mis tähendab, et varsti saate teada, mis nende e-mailidega teeme? Inimese kontaktandmed (sh e-posti aadress) on tundlik informatsioon ja seda ei tohi avalikustada. Olen vägagi selle petitsiooni poolt ja loodan, et perekooliga võetakse midagi ette, aga enda isiklikke andmeid ma küll seadusevastaselt töödelda ei luba. Juba eos võtan selle vältimiseks oma allkirja tagasi.

  1. Lugupeetud Andres,

   Kinnitame, et inimeste andmeid, kes on allkirjastanud petitsiooni, ei jagata kolmandatele osapooltele.

   Olen seda ka väga paljudes kohtades rääkinud, et petitsioon on tehtud selleks, et näidata kui paljud inimesed näevad probleemi antud foorumis ja tegemist ei ole paari kolme lumehelbekesest suunamudija õrn hing.

   Muidugi on teil võimalus oma allkiri tagasi võtta. See on igati teie õigus ja austame seda.

 7. Ärge saage valesti aru, ma ei kaitse perekooli vaid olen selles osas natuke erapooletu, aga samas näen probleemi ja selle tõsidust!
  Ma toon välja selle peamise põhjuse, miks perekoolis asjad on nagu nad on! Perekool ei ole ainuke koht kus see probleemiks on, vaadake lemmikloomade foorumeid…
  Ma olen hallanud ja omanud mitmeid foorumeid (need ei ole olnud suured, 800-1500 kasutajat), aga nendes foorumites hoida seda reeglitepõhist korda on väga keeruline. Ükskõik kui palju me ka ei pingutanud, alati leidus mõni kasutaja või lausa üks haldaja, kes eksis korduvalt reeglite vastu.. siin ka põhjus miks sellised asjad juhtuvad!
  Ülemvõim ja Karistamatuse tunne – “Mu tuttavad on haldajad ja ma teen mida tahan!”
  Väga raske oli vahest öelda mõnele haldajale, et “kuule tõmba vähe tagasi või võta oma kodinad ja lase jalga!”, sest teist haldajat asemele oli väga raske leida, said samasuguse asemele või hoopis hullema. Jah, ma tean, see ei ole veenev põhjus, aga kes seda lobi siis koristab?
  Üleüldse oli raske haldureid leida, kellel oleks olnud seda aega, et hoida silma peal foorumis toimuval, isegi tasustatud haldurid ei olnud abiks. Me kasutasime küll igasuguseid “sõnaotsijaid ja teavitajaid” et tuvastada küberkiusamist, laimamist või reeglite vastu eksimist, tihti süsteem loopis false-positive tulemusi ja haldajad ei viitsind lõpuks neid teemasi läbi lapata. Tihti kasutati ka slängi või öeldi läbi lillede, kasutati sünonüüme ja pilte.

  Päevajooksul suutis keskmiselt 1 haldur hallata 5-10 kommentaari/postitust ja see oli parimal päeval kui onlines oli päevas enam kui 3 haldajat.. Võite ette kujutada kui foorumis käib mingi teema all paras sõda ja samas tehakse päevas 50+ postitust.
  Jah, me kasutasime ka mingitel perioodidel “limiiti”, et päevas sai 1 kasutaja teha 2 postitust ja 5 kommentaari, ja kõik läks alles peale kinnitamist avalikku. Aga selline süsteem tapab foorumi.
  Nokk kinni ja saba lahti!

  Kõige effektiivsem lahendus oli teavitamine. Kui tuli 3 teavitust ühe postituse/kommentaari kohta, läks kogu postitus arhiivi ja ei olnud enam nähtav, kuni see oli läbi hallatud ja kontrollitud põhjus, miks ta sinna sattus!

  Foorumis hakkab tekkima kaos just Ülemvõimu põhjusel ja tihti on tasulised haldajad selle põhjuseks! Küberkiusajad on omavahel lisaks tuttavad/foorumisemud ja kui on vaja kellegi kallal madistada, siis seda ka tehakse, kambaga on kordades lihtsam ja mida tihedamalt hagu anda, seda suurem on tõenäosus, et haldajatel jääb palju nägemata, puhtalt ajapuuduse tõttu!
  Isegi antud blogipostituse läbilugemiseks kulus mul ligemale 20 minutit.. selle ajaga tekib 5 uut postitust, 30 uut kommentaari.. sellise suurusega kohas nagu perekool ja kui peaks igat kommentaari lugema ja analüüsima, liida teine samasugune aeg otsa..

  Minupoolne soovitus perekooli foorumile on teha harvendus haldajate osas, anda igale haldajale oma hallatav osa, mitte lubada neil üle foorumi võimutseda. Limiteerida kaebusi saanud kontode/ip-de postituste arvu kuni blokeerimiseni välja (vastavad toolsid on selleks olemas) Kanda ette igale haldajale tema õigused ja kohustused, pakkuda variante teha tööd vastavalt oma võimekusele ja rahastada seda toimingut ausal määral. Kasvõi premeerida tublimaid rahaliselt, see tõstab moraali ja hoiab tiimi ühena ja kõik teevad tööd ühtsel eesmärgil. Luua kampaaniaid uute haldajate leidmiseks kindlates sektsioonides ja valida just sellised haldajad, kes oleks võimalikult erapooletud selles valdkonnas. Ei ole mõtet panna “näiteks: Rooside kasvatamise osasse kedagi kellele meeldivad ainult Nartsissid” Selline hakkab Rooside vastu sõda pidama! Legaliseerida kasutajate kontod ja lisada märk igavseseks reeglite rikkujatele. 3 eksimust täis, konto lukku ja uute kontode tegemine ID-kaardi põhiseks või ainult legaliseeritud konto kutsega (igale kontole limiteeritud arv kutseid, tava kuni 3 kutset, moded kuni 50, ja haldajatele unlimited) Nii välistab küberkiusajate kogunemise. Meeskond on see kes hoiab sisu puhtana! Reeglid on nende järgimiseks, küberkiusajaid reeglid ei huvita kuni pole süsteemi mis karistaks! Mina isiklikult oma foorumites eemaldasin halastamatult kasutajad koos nende postitustega süsteemist.. see toimis kõige paremini.. see isik teeb keskmiselt 3-4 korda uuesti konto ja siis kolib uude kohta..

  1. Aitäh selle sisuka kommentaari ja nende ideede eest. 🙂

   Ma olen väga poolt, et nii võiks just toimida seal. Vähemalt proovida ja vaadata, kuidas see mõjutab sealseid kommenteerijaid. 🙂

 8. See on hämmastav, kui raevukalt inimesed võitlevad õiguse eest teistele internetis anonüümselt sitasti öelda.

 9. Ei ole lõpuni süüvinud, mis seal perekoolis toimub või ei toimu, aga on naljakas korjata anonüümseid allkirju anonüümselt kommenteerimise vastu. Isegi mitte naljakas, vaid siin on tegelikult loogikakonflikt ju lausa. Mis inimesed need on, kes ei julge väidetava räige kiusu vastu astuda oma nimega? See petistsioon jätaks oluliselt tõsiseltvõetavama mulje kui see ei oleks anonüümselt allkirjastatav. Praegu see jätab pigem sellise “meh?” mulje.

  1. Jah, ma olen sinuga täiesti nõus ja ma ise eelistan ka, et allkirjastajad ei oleks anonüümsed, aga samal ajal saan ma ka aru sellest – inimestel on hirm saada ise kiusatavaks.

 10. Tere
  Minu jaoks ka jääb arusaamatuks, miks allkirjastatakse anonüümselt kui nii suurt probleemi nähakse, et keegi on võimeline enesetappu tegema jms? Ise ma ei külasta antud kohta. Allkirja andsin aga avalikult! Arvan, et pigem on olulisemad mured koolis, noored kius! Samuti mind üllatab, et mis toimub blogiatega. Hakkad jälgima inimest, tema peret ja elu aga üks hetk avastad, et jälle mindi konflikt kellegagi, tõe tagaajamine vms… Minul nt kaob huvi sest tulin ju jälgima muud. Mis on muidugi minu enda mure.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga