***

Miks mu laps ei liiguta ennast

Kui ma siin mõne oma lapsega olen ikka jaganud, mitmendal kuul mis toimub ja kuidas läheb, siis viimaste lastega ma seda teinud ei ole. Pole viitsinud lihtsalt. Sorri.

Küsitakse aga palju küll, kuidas Joosepil läheb ja mida ta juba teha ka oskab.

Joosep on juba 9 kuud noor. Täna käisime perearsti juures kaalumas ja mõõtmas, võeti ka näpu otsast verd, et näha, kas kõik veres ikka normis on. Pidavat olema tavapärane kontroll.

Mida Joosep siis juba teha ka oskab? Seda küsitakse palju. Ilmselt sellepärast mul mingi surve peal on ka. Sellest räägin kohe lähemalt.

Joosep nimelt ei tee muhvigi. Tagurdab. Keerutab kõhu peal ja kuidagi ta ühest toa otsast teise jõuab, aga mitte edasi roomates või käputades. Käpuli ajab end ka vahel, aga harva. No okei, midagi ta ikka teeb jah.

Kui täna perearst küsis, kas ta juba ennast toe najal püsti tõstab, ma oleks peaaegu naerma hakanud. Et, mis püsti, ta ei rooma veel edaspidigi.

Ma ise tegelikult väga ei pabla selle üle ja Geit ei pabla üldse, ta võtab jumala ladnalt seda. Ütleb, et kle rahune, küll ta neid asju tegema hakkab, eksole. Mina aga VÄGA ei pabla. Kui siis ainult sutsu. Ja seda ka siis, kui keegi jälle kirjutab ja küsib, kas ta juba seda ja seda teeb. Okei, pablamiseks ma seda nimetada ei saaks, pigem paneb mõtlema, et äkki peaks…. ? Aga emadel vist ongi rohkem veres see muretsemine ja me teeme seda ka siis, kui põhjust pole. 😅 Ja ma ei vihja üldse sellele, et isad vähem hooliksid siis. Ei ei. Lihtsalt nad on tšillimad. Ma tahaks ka olla.

Õnneks meil normaalne perearst. Kui eelmise juures veel arvel oleks, ta oleks ammu saatnud igalepoole, et MIS MÕTTES TA EI TEE NEID ASJU, RAAMATUS ON JU KIRJAS, ET PEAB TEGEMA. Aga meil perearst ütles visiidi lõpus, et iga laps erinev ja ega ei saagi kõiki ühe puuga lüüa. Soovitas kodus teda käpuli utsitada, et ta saaks selle nipi selgeks ja siis läheb juba ludinal edasi. Me tegelikult vahepeal võimleme küll temaga siin, just seda käpuli asendit treenime – mul head need Muuv võimlemiskaardid kodus, nende peal ka see harjutus hästi välja toodud.

Mille kohta ma aga arstilt täna küsisin – ma ei tea, kas olen kuskil jaganud, aga teate, et beebidel on see lõge, mille kinni kasvamist pärast sündi jälgitakse? Noh, Joosep sündis ja tal oli see juba kinni kasvanud.

Ja kuna mõnda aega tagasi Geidu poolsel sugulasel (laps, 6a) avastati ajus midagi selle sama asja tagajärel (tal ka kasvas see lõge liiga ruttu kokku), siis ma uurisingi perearstilt, kas saab teha ja on vaja teha mingeid uuringuid, et meil perekonnas on juba selline juhtum ja no igaksjuhuks. Selle kohta saame infot augustis – pidi lastearstiga konsulteerima, kas on vaja ja kui on, siis, mis edasi. Hetkel see lõge liiga kiire kinni kasvamine tema arengut kuidagi mõjutanud ei ole, ütles arst, aga jah, kui perekonnas juba esineb üks selline juhtum, siis tuleb jälgida.

Joosep on kasvult täitsa suur poiss ja suuremad lapsed võivadki sutsu laisemad olla. Tuleb tagant utsida. Muidu kõik hästi ja tore, rõõmus ja tubli laps on. Ja ma endiselt ei saa aru, kuidas juba 9 kuud möödas on. 😅

15 thoughts on “Miks mu laps ei liiguta ennast”

 1. Ole mureta. 😃 Mu poja ka ei tee eriti muhvigi. Sai 20 juuni 9 kuuseks ja nädal vist peale seda hakkas nagu kõige järel roomama. See tuli nii järsku.
  Samuti alguses ainult tagurdas😆

 2. Mul oli ka selline laisk poiss, 8k polnud tal ühtki hammast, rullis end ainult ringi, ei roomanud, käputanud midagi. Kuskil 8,5k lampi hakkas roomama ükshetk ja siis läks trall lahti, 2n roomas siis hakkas ühe päevaga hommikul hakkas istuma ja õhtul käputas, järgmine päev tõusis püsti ja paar päeva hiljem kasvatas 3 hammast 😂
  Esimene laps ja ise põdesin palju aga polnud vaja.
  Ta üldse kõiki asju teinud natuke hiljem kui teised aga kui teeb siis korralikult, algul teooria selgeks ja siis praktika 😂

 3. Mu laisk hakkas käputama ka puhtalt ebamugavusest, kui ma ta korra paljalt põrandale kõhuli panin. Siis ajas end kätele-põlvedele ja oli nipp selge ja läinud ta oligi. Püsti ajama hakkas end ka ennem seda ja mega varakult. Käima jällegi u 1a 2k vanuselt. Niiet kõik jah tuleb täpselt siis kui tuleb ja raamatujärgi mina last kasvatada ei oskaks 😀

 4. Ma alguses ka põdesin kõiki asju(eelmises lapsed tegid juba ju kõik vajalikke asju selles vanuses). Kaks varasemat last hakkasid käima 9kuuselt,viimane aga tsipa enne aastat.Me hetkel 1.6 ja me ei söö kahvli/lusikaga,ei joo tassist ,ei käi potil,ei ütle sõnu. Ja kõik muudkui misasja juba peaks. Arst ütles et kõik omalajal.Rohkem ma ei muretse.Lapsed tõesti erinevad.

 5. Minu arust ka pole vaja põdeda. Esimene laps mul ei roomanudki ja kõndima hakkas alles aasta ning kuu vanuselt. Istuma hakkas ka alles äkki 10-11 kuuselt.
  Ma ka põdesin,et miks nagu ei rooma ega midagi tee. Nüüd juba 11 aastane ja teeb asju nagu iga laps. Teine laps see eest tegi kõike nii vara,et ei tea kuhu kiire oli. Kõik lapsed on tõesti väga erinevad ja õpivad asju omas tempos.

 6. Minu laps hakkas 10 kuuselt roomama, olenemata sellest, et utsitasime või mitte lihtsalt ei suvatsenudki varem, edasi ujus seni kõhuli samamoodi keerutades 😁ja sutsu enne 1a saamist kohe kõndima 🤗

 7. Kõik lapsed on tõesti väga erinevad. Kerge öelda, et ära muretse üldse aga emasüda juba on selline. Minu laps hea näide,et aega on. 1aastaselt hakkas alles roomama, 1a3kuud käputama vaikselt ja käima 1a9k ja no võid arvata mis stress ja mure see sisimas oli,kuigi käisime mitu korda haiglas päevastatsionaaris. Tehti pealaest jalatallani uuringuid(lihas,aju jne) mis olid korras, vitamiinid samuti olid kõik koguaeg korras. Lihastoonus oli lihtsalt nõrgem ja kuidagi üldse pool a kõigega maas. Nüüd täna 2a7k pole aru saadagi, et see laps oleks hiljem kõndima hakanud. Füüsiline on üsna tugev.

 8. Mul 8k tüdruk, ei tee midagi, kõhuli oskab keerata ja nüüd õppis ka kohapeal tiirlemise ära. Selga ei jaksa hoida. Perearst saatis füsiosse kuid tagasi, käime iga kuu füsioterapeudile ette näitamas end aga mis see kord kuus ikka annab, …soovitas ujumist. Oleme 3+ korda käinud, alati peale seda tundub, et laps liigub paremini. Noh eks jälgime kas võtab ennast kokku või tahabki vaid laisalt vedelema. Aga see lõge jutt on sul huvitav, ka meil kasvas väga kiirelt ja arst oli sellest üllatunud, ei teagi mida arvata.

 9. See inimeste pidev küsimine on endaski pidevalt survet tekitanud,mis siis et meil alles 6 kuune aga pidevalt ,,Nohh roomab ka v,, nohh hambaid ka on v ,, nohhh mängib ka juba palju v ,, nohh magab ka vähem juba v ,, nohh sööb ka peale piima juba midagi v,,… Appppiiii tahaks nendel iga kuistel ,,sugulastega ,,kohtumisel karjuda … Nüüd tuli kaks hammast korraga ja hakkas eile puhta juhuse tahtel roomama ,sest mul kukkus tassi alus maha lauua pealt ja see oli nii meelitav siis tead meelega saatsin tervele suguseltsile pilte ,,Näete on olemas kaks hammast ,näete roomab ka ,ei ole katkine laps 😁😁.. Sest kui ma ämmale seletasin,et vaatame/ootame seda roomamist aega on ja et mina väiksena ei roomanudki ,jätsin vahele ja hakkasin käputama siis ta tegi näo nagu see poleks võimalik vüi et ma olin täitsa katki ju 🤦‍♀️🤦‍♀️.

 10. Esimene laps tegi ka kõike hilinemisega või vahemiku lõpus. Öeldi, et kõik normaalne. Nüüd 5.a käin füsoteraapias, sest tegelikult olid lihaspinge, mis muutusid hiljem lihaslõtvuseks. 8-1,5.a käisime ka füsoteraapias. Nii, et pigem panusta kohe rohkem kui tulevikus topelt.

  1. Võiks uurida siiski. On olemas diagnoos nagu kraniosünostoos, kus lõge/sutuurid peas kasvavad liiga vara kinni ja see omakorda piirab nö aju kasvamist, arengut.

   1. Jaa, ma ka selle kohta lugenud ja sellepärast ka perearstile ütlesin, et tahaks rohkem sellepärast uurida last. 🙂

 11. Kuule ära pabla. Mu laps pole kunagi roomanud. 10 kuuselt esimest korda sai end istuli, aastaselt hakkas käputama. 1a4k hakkas toe najal end püsti ajama ja 1a6k tegi esimesed sammud iseseisvalt. Parajalt pontsakas poiss oli ja üpris laisk 🫣
  Nüüd kohe varsti 5a ja tragi poiss. Kiirelt tulid tal mähkmevabadus (1a1k) , hambad ja rääkimine.

 12. Lugesin postitust ja mõtlesin kah asi, et 9 kuune ei käputa aga jutt lõgest pani seda postitust kommenteerima.
  Minu tütrel oli sündides suur lõge sulgunud ja röntgenis selgus ka, et koljuõmblused olid kinni. Diagnoos pandi pmst sünnitusmajas – kraniosünostoos.( Mulle seda sünnitusmajas ei öeldud vaid ütlesid, et me siin diagnoosi ei pane. Hiljem sünniepikriisist lugesin, et kraniosünostoos kahtlus. Kui sünnitusmajas koju sain googeldasin diagnoosi kahe ööga ise välja). Kui lõge on sulgunud siis ajul pole piisavalt ruumi arenemiseks ja tuleb ruumi teha. Tütar läbis pika ja keeruka operatsiooni 7 kuuselt. Nüüd laps kolmene ja areng eakohane. Rasket aega meenutab vaid juustevahelt nähtav arm. Tehti ka mitmeid geeniteste sealt geneetilist haigust ei tuvastatud. Nüüd käime kontrollis kirurgi juures 1x aastas. Enne operatsiooni tehti ka Mrt uuring see oli korras. Laps oli ka alguses arengus pigem laisavõitu. Meie perearst saatis kolmekuuselt meid lastearsti vastuvõtule ja sealt edasi lastehaiglasse päevaravisse. Kindlasti tasub lastearsti külastada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga