***

Miks sa koguaeg nii väsinud oled?

Enne, kui inimene hakkab endale mingeid vaimseid haigusi külge pookima, soovitaks ma eelkõige perearsti juurde minna, lasta vereproov teha, et teada saada, kas su keha saab normaalses koguses vajalikke aineid.

Mul on nt rauaaneemia ja kui hakkasin võtma lisaks rauda, võib öelda, et pool minu “depressioonist” haihtus õhku. Väsimus ja jõuetus kadus. Mul tekkis rohkem energiat midagi teha ja see muutis mind lõppkokkuvõttes palju positiivsemaks.

Rauapuudus on kusjuures üle maailma levinuim toitaine puudujäägist tingitud terviseprobleem, mida esineb väga sageli just rasedatel, kiire kasvuga imikutel, viljakas eas naistel ja ka teismelistel. Kui ma perearsti juures kilpnäärme kontrollis käisin, ütles ta, et rauaaneemia on ka värskete emade seas üsna tüüpiline terviseprobleem.

Ühest küljest nõustun, sest minu rauaaneemia algas juba nüüd neljanda raseduse ajal. Vahepeal oli olukord üsna okei ja siis üks hetk oli kõik jälle pekkis. Eelnevalt pole mul peale ühtegi sünnitust olnud rauapuudust. Ainult raseduste ajal.

Kui kergema rauapuuduse puhul väheneb füüsiline vastupidavus ning vaimne produktiivsus, võib tekkida motivatsiooni puudujääk ja alaneda tähelepanu, mis kõik minuga ilmselgelt ka juhtus, siis rasedusaegse rauapuudusega võib kaasneda aneemia, mis omakorda on seotud enneaegsete sünnituste ja laste madala sünnikaaluga. Arenenud riikides kannatab aneemia all lausa 23% rasedatest.

Te teadsite, et rauda on võimalik omastada kahel kujul? Heemse ja mitteheemse rauana. Mina kusjuures ei teadnud ja olen nüüd palju targem selle koha pealt.

Heemne raud on loomset päritolu ja seda leidub nt looma- ja kodulinnulihas ning kalas. Heemne raud moodustab segatoiduliste rauatarbimisest vaid 5-10%. See-eest aga imendub heemne raud palju suuremal määral, st lausa 20-40%, kui mitteheemne raud imendub ainult 1-10%.

Mitteheemset rauda leidub toidutaimedes, piimatoodetes (sisaldavad rauda väga väikeses koguses) ja munas ning sellisel kujul me valdavas osas oma rauda toidust ka saame.

Mitteheemse raua imenduvus varieerub rohkem kuna seda mõjutavad eri tegurid, nt organismis olemasolevad rauavarud ning mitmed toitumuslikud tegurid (kui palju tanniine, fütaate, kaltsiumi, polüfenoole ja kiudaineid tarbitav toit sisaldab).

Ühendkuningriigis läbi viidud uuringus, mis hõlmas täiskasvanuid ja kestis 17 aastat (1982-1999), selgus, et heemse raua omastamine toidust on vähenemas; heemse raua omastamine veise-, sea-, ja lambalihast vähenes vaatlusalusel perioodil järjepidevalt, samas kui heemse raua omastamine kodulinnulihast suurenes.

Nii heemne kui ka mitteheemne raud imenduvad peensooles, kuid erinevate mehhanismidega. Heemse raua biosaadavus on oluliselt suurem ja organism suudab seda paremini omastada.

Seega on igati kasulikum, kui keha saab heemset rauda. Alates käesolevast aastast on Eesti apteekides saadaval esimene ja ainus heemset rauda sisaldav preparaat – Richter FerreroBio. Hea imenduvuse tõttu (lausa 15-45%) piisab väikesest rauakogusest, mis omakorda vähendab oluliselt seedetrakti kõrvaltoimete tekke riski.

Richter FerreroBio on ohutu, hästi talutav ja efektiivne ka rasedusaegse rauavaeguse puhul. See ei tekita kõhukinnisuse probleeme kuna imendub organismis täielikult – thank god! 😅 Mul alati kõht kinni, kui rauda sisse õgin.

#koostöö

3 thoughts on “Miks sa koguaeg nii väsinud oled?”

 1. Viimane kord oli mul ferritiini veres nii vähe, et arst ei saanud üldse aru, kuidas püsti püsin ja tööl käin.. Raviks siis pidin tablette võtma alguses 2tk päevas 2kuud ja siis 3kuud 1tk päevas.. Praegu 21 ndl rase ja veel õnneks rauapuudust pole, aga hakkab sinna normist allapoole juba kõndima.

  1. Nõustun väsimuse ja depressiivsuse seoses rauavaegusega. Sain rauavaegusaneemiale abi Nôgeli Superrauast. Ühe kuuga hemoglobiin ja kolme kuuga ferritiini ning rauavarude näidud oluliselt paremad.

 2. Kui turule tuli NÕGEL, siis mina peale selle midagi muud enam ei soovitaks. Ei ole heemne raud, aga teeb oma töö 110% ära (väga hästi imenduv rauavorm ja ei põhjusta selliseid kõhuvaevusid nagu nt retafer) ja mis põhiline, see on puhas,

  RICHTER FERROBIO
  Raud 18mg
  Hemoglobiin 519mg
  Muud koostisosad on: mikrokristalliline tselluloos, kahefaasiline kaltsiumfosfaatdihüdraat, polüvinüülpolüpürrolidoon, magneesiumstearaat, ränidioksiid, polüvinüülalkohol, talk, polüetüleenglükool, letsitiin (SOJA), hüdroksüpropüülmetüültselluloos, polüdekstroos, miglüool 810, punane raudoksiid, must raudoksiid, titaandioksiid, indigotiin.

  Nõgel
  Acerola kirsi (Malpighia emarginata) pulber*, raud (raudbisglütsinaat), klorella (Chlorella vulgaris) pulber*, Eesti kõrvenõgese (Urtica dioica) pulber**, karnaubavaha* (3%).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga