***

Nagu prügisorteerimises oleks midagi uut

Mingi aeg siin levis kulutulena biojäätmete teemal artikleid – peab biojäätmeid ka eraldi hakkama koguma/ära paigutama ja ma päris täpselt ei saaanudki aru, miks sellest siis nii suur uudis tehti. Kas biojäätmed ei käigi kuhugi eraldi?

Ma elasin lapsena majas ja mäletan, et isegi tol ajal oli meil juba biojäätmete jaoks eraldi kast ning alati, kui hakkasin kogemata banaanikoori või midagi muud taolist tava prügikasti viskama, kriiskas ema midagi….

Mitte alati pole ma prügi sorteerimises eeskujulik olnud, aga tänapäeva maailm on palju teadlikum, sõna levib sotsiaalmeedias, kus enamus inimesi elavad ja info tuleb kergemini kätte.

Korteris elades ikka juhtus, et biojäätmed sattusid tavaprügi hulka. Mingi hetk soetasin pisikese biojäätmete korvi, kuhu kõik kokku kogusime. Biolagunevad kotid ja puha.

Nüüd, majas elades, on meil biojäätmete jaoks ka komposter olemas. Kohe selline suurem, sest pere on suur ja neid jäätmeid ikka tekib ning pole raske neid sinna sisse koguda.

Siin on nt hea artikkel sellest, miks on biojäätmete komposter üldse vajalik – soovitan lugeda!

Ma ütleks oma vaatenurgast, et noh, kuna meil koguneb neid jäätmeid palju, siis juba sellepärast on hea, et eraldi komposter on kuna need võtaks tavaprügis palju ruumi ära. Teiseks – kärbsed ja hais, mis tavaprügis seda kõike hoiustades kunagi tekkis. Ei, aitäh. Kolmas – kompostist saadav muld. Parim muld.

Kui ma vaatan erinevaid biojäätmete kaste, siis valik on ikka megalai ja hinnad pole ka üldse kallid – peaks endale hoovi ka mõne viisakama vist soetama. Meil hetkel on enda tehtud mingi puidust ja tegelikult päris kaua vastu pidanud ka, aga ega vahet polegi, milline see on, peaasi, et olemas on, eks.

Leidsin veel ühe hea artikli, kus sel teemal räägitakse – kompostikastid või kiirkompostrid? Kuhu see paigutada? Mida saab kompostida jne jne. Ma soovitan ka seda kindlasti lugeda.

*koostöö

4 thoughts on “Nagu prügisorteerimises oleks midagi uut”

  1. Tegelikult ikka on küll nüüd vahe milline biojäätme kast või hunnik sul on. Nüüd tuleb oma kastid ja hunnikud üles pildistada ja vald ütleb sulle, kas on sobilik või ei 😆 See lihtsalt naljakas, et aastaid komposteerinud ja nüüd keegi tuleb hindama, kas ikka nii sobib.

    1. Ei näe probleemi selles – pisike asi ja kui ei sobi, siis saab uue kasti osta/tellida. Need pole üldse kallid. 🙂

  2. Vist ikka on vahet, kuhu kogud. Kast peab olema kinnine, et närilised ligi ei pääseks. Mingid aia jäätmed jms võib panna sinna puidust lahtisesse kasti. A nt banaani koored jms õuna südamed peaks minema kinnisesse. Nii vähemalt Viljandis 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga