***

Palun mulle üks soe kodu

Mida vanemaks ma saan, seda enam taipan, mida tähendab vanemlik hool, pidev muretsemine, päris asjad, mis päriselt olulised on. 

Mõni soovib kalleid parfüüme, mõni ehteid, mõni midagi muud, aga mina tunnen puudust soojusest. Kodusoojusest. 

Ei, ärge saage valesti aru, meil on soe kodu. Enamus ilmselt teavad, et meil siin puudub igasugune küttesüsteem ja eelmine suvi ragistasime korralikult ajusid, millega külmal ajal soojus koju saada. Tundsime isegi tegelikult päris suurt muret selle üle, sest kõige tähtsam on ju, et lastel oleks soe kodu, samas midagi üüratult kallist ka endale lubada tol ajal ei saanud. Kõik raha, mis meil üle oli, läks uue kodu remondi alla. 

Nii kinkisidki mu ema ja isa meile õliradiaatorid. Enne muidugi uurisime, mis oleks kõige sobilikum variant esimene talv üle elada nii, et rahakott sissepoole ei tõmbuks. Ja valituks osutusidki õliradiaatorid. 

Meil peaks olema 65 ruutmeetrine korter ning meil oli kaks 6 ribaga ja üks 8 ribaga radikas. Ütleme nii, et saime hakkama, aga kui õues oli ikka – 26, siis tundsime, et nendest radikatest jääb väheks. Kööki ja esikusse soe põhimõtteliselt üldse ei jõudnudki, sest hoidsime pigem radikaid seal, kus ise rohkem aega veetsime. 

Elektriarve oli ka tunduvalt suurem. Kui muidu 40-50€, siis kõige külmemal kuul, mil radikad põhimõtteliselt 24/7 sees olid, oli arve 200€ kanti. Korralik hüpe, eks.

Õliradiaatoritega saab hakkama, aga neid peaks olema vähemalt 4 või isegi 5, siis oleks ideaalne, aga ma kujutan ette, milline see elektriarve siis oleks.

Nüüd hakkas Geit rääkima, et peaks võib-olla hoopis õhksoojuspumba muretsema. Jah, ühe korraga üsna kallis väljaminek, kuid ta oli uurinud, et pikemas perspektiivis tuleb see odavam, kui neid radikaid üleval pidada + on kodu korralikult soe ka.

Samas, kui ma eelmisel suvel uurisin teilt Facebookis erinevate küttevariantide kohta, ei soovitanud paljud just õhksoojuspumpa, sest ei a) liiga kõrged elektriarved või b) ei küta kogu korterit ära.

Ma ei teagi. Mingi kamina või ahju ehitamine tundub ulme müstika teema, on igasuguseid lubasid ja asju vaja ning ma juba kujutan ette, et ma saan seda lubada endale siis, kui jackpoti bingoga võidan, aga siis võin juba endale uue kodu osta. 🤭

9 thoughts on “Palun mulle üks soe kodu”

 1. Meil on õhksoojuspump. Suvel,kui pump ei ole sees on elektriarved u 45 euri. Talvel on pump seadistatud hoidma 24 kraadi toas ja elektriarved umbes 70-90 euri. Ei ütleks,et see väga palju oleks.

 2. Minul on kodus põhiküttena kolmandat aastat õhksoojuspump kasutusel, elan u 85 ruutmeetrises 2-korruselises ridaelamus. Pump asub 1.korrusel elutoas.
  Mina olen selle valikuga väga rahul, ostsin hea pumba, Daikini oma. Kui küttevabal perioodil on elektriarve 40-50€ ( boiler, nõudepesumasin jms kodumasinad) siis kütteperioodil on olnu kõige suurem elektriarve 140€.

  Sel aastal ostsin üles korrusele magamistuppa lisaks infrapuna soojuspaneeli ka aga puhtalt seetõttu, et kuna pole väga avatud planeering siis sinna tuppa on soojal raske jõuda ( asub nurga taga nö).

  Usun, et ühekorruselises korteris on küttearve veel väiksem, kui korralik pump.

  Olen neid kütte asju põhjalikult uurinud ja minu soovitused ongi kaks asja: õhksoojuspump või siis infrapuna küttepaneel. Need on mugavad ja võrdlemisi soodsad küttelahendused. Kaalusin ka uue keskküttesüsteemi loomist /radikad olemas) aga esiteks selle paigaldamine on meeletult kallis ( 8000 kandis) ja igakuine kulu ei ole kindlasti väiksem kui praegu elektriküttel.

  Õliradikad on üsna suured elektri neelajad, need vaheta kindlasti välja.

 3. Mina soovitan küll õhksoojuspumpa. Korteris võib muidugi natuke keerulisem olla, sest kui pole avatud planeering, siis iga nurga taha soojus tõesti ei ulatu. Lisaks kuivatab pump meeletult õhku, kuid õhuniisutaja või isegi taimede olemasolul, ei tohiks sellest hullu olla. Ja kindlasti on elektriarved pumbaga mõistlikumad, kui hunniku radiaatoritega. Minul endal on natukene vanem, paar aastat tagasi soetatud Mitsubishi Heavy eksemplar, kuid mu ema soetas hiljuti uuema mudeli ja imekombel tema elektriarved ei tõusnud. Mida uuem mudel, seda ökonoomsem ilmselt see ka on.
  Kindlasti annavad firmad tooteid ka järelmaksu peale või saab tasuda osamaksetena lühema perioodi jooksul.

 4. Sa elad kortermajas? Ilmselt pole see ahjuküttega, muidu oleks korstnad olemas. Mis keskküttesüsteemist saanud on või miks ühistu näiteks oma katelt ei paigalda? Pole ikka normaalne elada majas, kus pole küttesüsteemi. Üks asi on mõnus soe tuba, teine asi see, et kogu maja saab kahjustada külma ja niiskuse tõttu.

  Tänapäeval on palju erinevaid võimalusi, et kortermaja kütta aga õhksoojuspumbast rääkides, siis see ei ole üldse meeletult kallis, eriti kui teil on olnud 200 eurosed elektriarved. Eriti lahedad on välisosata õhksoojuspumbad. Endale lasin just sellise paigaldada, pole mingit koledat kasti maja seinal, midagi ei mürise ega tilgu ja ei pea naabritelt luba küsima selle paigaldamiseks. Juhuks kui sa ei tea, siis välisosaga õhksoojuspumba paigaldamiseks peab olema 100% majaelanike nõusolek, lisaks võib omavalitsus nõuda, et maja välisilmet ei muudetaks st. uuri enne ühistust ja omavalitsusest järgi, kui välisosaga pumpa paigaldama hakkad.

  Minul korter ca 50 ruutu, elektri arved külmadel kuudel ca 60 eurot. Sel suvel kulus ka jahutus marjaks ära. Kamin on ka, aga seda kütan pigem hubasuse ja kodusoojuse saamiseks. Õhksoojuspump teeb kiiresti toa soojaks ja hoiab sooja, kamin või ahi tahab igapäevast kütmist.

  1. Siin paljudel need väljas lärisevad ja ega selle maja väljanägemine on selline, et need mürakad just kaunistavad 😂😂 Aga ma ei viitsi väga ühistult uurida, miks nii ja miks naa. Niigi läks kuu aega, kui sain vastuse sellele, kas koridorri uue tule saaks paigaldada 😂

 5. Meil on kahekordne maja umbes 100 ruutu. Kütteks õhksoojuspump, mis asub esimesel korrusel. Üleval on magamistoad, kus on paar kraadi külmem kui all. Meile sobib, sest väga soojas magada on halb. Meil on pump võetud selline, mis kütab ära 160 ruutu. Alguses kyi hakkasime pumpasid vaatama, saime peaaegu igast firmast vastuse, et pump peaks olema võimsam, kui on maja/korteri ruutmeetrid. Otsus võtta võimsam pump on ennast 100% ära tasunud, enamus aega on pump miinimum puhumisvõimsuse peal, sest lihtsalt tugevamaks ei ole vajadust panna. Elektriarved on kütteperioodil 120-130€ . Mille hulgas on ka kahe vannitoa põrandakütted pluss muu pudi

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga