***

Veebruari kokkuvõte: andsingi alla?

Kõige sotsiaalmeedias jagamise võlu – kui sa üks hetk oled väsinud ja ei jaksa jagada, sa ei jaksa teha ja olla, siis… siis hakkab sind närima räme süütunne teiste ees. Ma ei läinudki täna kõndima, pekki, kas nüüd arvatakse, et ma andsin alla? Jah, muidugi nad arvavad kõik, et ma andsin alla, sest selline ma ju olengi. Natuke pingutan, natuke olen motiveeritud ja siis löön käega.

Ei, ei, ei. Selline tunne valdas mind rohkem minevikus. Täna, jah, eks ma end veitsa pahasti ikka tunnen, et tegelikult ju paljud minu teod motiveerivad teisi ja kui mina ei tee, siis mis teistest saab, eks? Ma ikka üritan nii mitte mõelda, sest enda jaoks pean mina ise kõige tähtsam olema.

Veebruar möödus üsna rahulikult. Kõndimas sai palju käidud, süüa ka enam vähem normaalselt ja ma tegelikult ei tunne ennast üldse mitte kehvasti, just selles mõttes nagu oleks ennast alt vedanud.

Ma lihtsalt tean, et minu keha ongi selline. Jaanuaris avastati mul tugev rauavaegus ja kilpnäärme alatalitlus. Tugev rauavaegus tuleb mul vererohketest päevadest, seega mõned päevad enne menstruatsiooni tunnen ma ennst täiesti laibana, menstruatsiooni ajal tunnen ma ennast täiesti laibana ja ligi nädal peale menstruatsiooni tunnen ma ennast nii laibana. Väike arvutus ja kuus umbes 17 päeva tunnen ma ennast laibana menstruatsiooni tõttu.

Perearst ütles, et mul ongi kaks varianti, kuidas vererohketest päevadest lahti saada, sest kuigi ma võtan rauda iga päev, siis… see vist ei ole nii tõhus. Okei, jah, ma tunnen ennast vähem laibana kui enne raua võtmist, aga ikkagi on see väsimus ka nüüd üsna tugev. Need kaks varianti ongi kas pillid või spiraal. Esimese puhul olen lugenud niiii palju erinevate naiste kogemusi ja kuigi jah, ma olen see, kellele kaalunumber suurt midagi ei tähenda ja oma voltides õndsalt puhkan, siia mõte kaalutõusust ei ole küll ahvatlev.

Spiraal – spiraalibeebidest olen ka lugenud ja lugenud ka nende naiste lugusid, et ala minnakse dushi alla, tuntakse midagi endast väljumas – oo, spriaal! Ei tundu ka just parim variant.

Viimane on siis see, et noh, baii emakas, lõpetame su tegevuse ära, eks, et oled küll juba aktiivselt asju ajanud ja inimesi väljutanud ja aitab nüüd küll, aga isegi, kui ma olen praegu 3340% kindel, et ma ei taha kunagi enam ühtegi last saada, siia mine sa tea, mis mu peas emakas nt 10 aasta pärast toimuda võiks.

Et jah, see tohutu väsimus on vaimselt nii laastav. Proovin küll minna õue ja olla, et mingit energiat koguda, aga koguaeg on peas mõte, et tahaks magada. Täna magasin nt kella 14ni ja ma olen ikka rämedalt väsinud ja ma tean, et see nii ongi, et mida rohkem magad, seda väsinum oled, aga ma reaalselt ei suuda tõusta ja üles jääda.

Ja samal ajal, kui ma suren füüsiliselt, saan ma kirju, et ala, kas oled alla andnud, kas ikka jäid kõndimas, kas kaal ikka läheb alla, kas sööd korralikult – et jah, ma tean, ma ise jagan, aga samas ma olen ka päris palju toonitanud, et ma ei tee neid asju (kõndimine ja paremad valikud söömises) sellepärast, et kaalu langetada. Mul täiesti savi sellest kaalunumbrist. Ma lihtsalt tahan jaksata rohkem ja teha rohkem ja vaimselt olla paremas paigas ja… ja siis ma üks hetk tõmbusingi eemale.

Peas välgatas, et issand… ma olen andnud inimestele väga suured õigused minult aru pärida. Ei, ma ei ütle, et nad midagi pahasti oleks teinud – nagu ma üleval kuskil mainisin, ma ju ise jagan ja teen, aga.. see tundus korraks lihtsalt veits hirmutav. 😀 Muidu on ikka tore, et kui sotsiaalmeediast veits tahaplaanile hoiad, siis inimesed kirjutavad ja küsivad, kas on midagi juhtunud v. 🤣 Nagu puhkus sotsiaalmeediast oleks midagi halba. See on tegelt vaimsele tervisele väga hea just.

Aga tagasi päevade juurde, siis… kui kellelgi on jagada oma kogemust sarnase teemaga ja kuidas oma elu tagasi saite, siis ma olen suur kõrv.

Ja õues on kevad! Huhh, ma olen nii kaua oodanud juba, et soojemaka läheks. 🙂

Vastus pealkirjas olevale küsimusele: EI, MA EI OLE ALLA ANDNUD. MA JÄTKAN VÕITLUST OMA EMAKAGA. 😀

Siia lõppu ka üks asjakohane meem ka:

50 thoughts on “Veebruari kokkuvõte: andsingi alla?”

 1. Mina hakkasin just samal põhjusel pille võtma. Lisaks olid mul koguaeg valud – OV ajal, päevade ajal, umbes 2 nädalat kuus ma lihtsalt valutasin. Olen nüüd neli kuud pille võtnud ja halleluuja, ma olen valuvaba. Päevad on nagu kerge nohu eelneva kõrval. Kaalutõus on null, emotsioonid on maha rahunenud. Enne olin ikka korralik deemon. Ma olin ka nii kahevahel, aga otsustasin siis, et kui ei proovi, ei saagi teada. Teised ei ole mina ja nende kogemus ei ole minu kogemus🤷🏻‍♀️

  1. Jaa, ma olen ka tegelt alati olnud see inimene, et teiste kogemuste põhjal otsuseid ei tee, aga… no okei, tuleb ise ära proovida tõesti, sest mul täpselt sama teema – väga valusad, vererohked ja emotsionaalsed päevad on 😳

   1. Mul on terve elu tulnud aaretult palju verd ja kogu aeg rauavaegus kuni sain aru, et arsti valja kirj ferrum lek voi retafer ei aita. Ainus asi mis aitas ja mille tottu mul rauatase parem kui iialgi varem on Nōgese Kirsi preparaadid. See on ime, kuidas see imendub nii hasti mu verre. elupaastja!

 2. Olen olnud hädas mega hullude päevadega. Alati juba kartsin päevi. Kõik lasi läbi, käisin alati varu riided kaasas. Nu meeletu stress. Olen pulle proovinud ja tavalist spiraali, asi ei muutunud. Nüüd on mul hormoonspiraal ja ma ei karda päevi. Kord kuus ühe päeva maksimum kaks määrib ja sinna see asi jääb. Olen spiraali kasutanud peaaegu aasta ja ma suudan jälle elada.

  1. Minul olid ka väga vererohked ja pikad päevad, totaalne põrgu! Peale esimest last kaalusin pikalt, milline variant oleks minule kõige sobilikum ning arutasin valikuid ka oma günekoloogiga. Ma olen suhteliselt hajameelne inimene, seega tundus ainuke hea valik spiraal. Neid on valikus mitmeid-vask-, hõbe-, ja hormoonspiraal, populaarsemad on vask-(mingi aeg peale sünnitust oli vist täiesti tasuta), ja hormoonspiraal(jah, maksab küll, kuid see eest kõige mugavam). Vaskspiraaliga esineb vererohkeid pikki tsükleid, seega seda ei kaalunud ma üldse( ja sellega oli rohkem neid oih-rasedusi ja välja langemisi), hormoonspiraali plussiks, et enamikel naistel päevad lõppevad täielikult kasutamise ajaks või on minimaalne määrimine(ja raseduse ning väljalangemise %on ka minimaalne). Sai paigaldatud, keha harjus ca 3 kuud(oli sagedamini määrimisi), kuid siis kuni eemaldamiseni muretu elu. Peale kolmandat sünnitust lasin uuesti panna ja taas elu lill. Nüüd oli valikusse tekkinud ka mingi nahaalune hormoonimplantaat, kuid naistearst ütles, et sellega ei ole paljud naised rahul, sest tsüklit paljudel täiesti ära ei lõpeta, vaid tekib pidev määrimine ning lastakse tihti eemaldada ja võetakse midagi muud kasutusele. Ämmakas soovitas ka muidugi juhade läbilõikamist, et noh, 3 last olemas ja kõik keisrilapsed ka, kuid arst arvas, et kui on väiksemgi võimalis, et ma tulevikus siiski peaks veel ühte soovima, siis tema paigaldaks pigem spiraali.

 3. Minul kogemus nii pillide, implantaadi kui ka nuvaringiga. Viimane sobib mulle ja saan elada normaalset elu. Eelnevalt olid samad probleemid pluss ei võinud iial teada, millal külalised tulevad (ka nädalaste vahedega). Jah, olen nõus, et saab ka ilma aga päevast päeva väsinud ja 24/7 valmis, et nüüd jälle – ei aitäh!

  1. Palun ara vota pille…..kyll vanusega paremaks lahevad paevad, s.t verevaesemaks. Soovitan katsetada looduslikke vahendeid!

   1. Ma ei tea, kas ütlesid mulle või Janikale, aga jah, mina otsustasin hormonaalseid vahendeid mitte võtta 🙂

 4. Kuna minu kõik 3 last on siia ilma tulnud keisrilõike abil,olen ka mina viimased 7 aastat vaevelnud vererohkete päevade käes. Proovisin pille ja spiraali, no elu jubedamad kogemused. Esiteks päevad ei jäänud verevaesemaks ja kestsid ikka 8 päeva ja olid väga valulikud. Teiseks need sisaldasid minu jaoks liiga palju hormoone ja keerasid mu maksa täitsa tuksi. Pidevad meeleolu kõikumised ja seksiisu kadumine. Perearst kahtlustas juba alkoholismi,kuigi ma ei tarbi praktiliselt üldse. Vahetasin tasuta naistearsti tasulise vastu ja ei pea seda üldse kahetsema. Tema soovitas mulle tuperõngast (nuvaring). Super asi, vähemalt minu arust. Maksanäitajad korras, päevad kestavad 3 päeva max ja pole üldse palju verd. Nüüd olen juba 3 aastat kasutanud, kaalutõusu ja meeleolumuutusi pole olnud.

  1. Ma Olin kaaluga hädas peale sünnitust. Jäi alles 15kg ülekilosid peale sünnitust. Üritasin väljas samamoodi jalutamas käia et samme tais saada, kuid siis jälle
   leidsin end kodus igavusest söömas. Lõpuks kui ma sain aru, et mulle ei lahe lihtsalt enam mu vanad riided selga, mul on kohutav väsimus, sain aru et ma pean end käsile võtma.
   Leidsin lahenduse et mida rohkem ma toast väljas viibin seda vahem ma näksin. Lopetasin ara oma ühekordsed pikemad jalutuskäigud ning olen 6 kuud jälginud igapäevast rutiini et käin 3x päevas oues lapsega jalutamas 1-2h korraga.
   Ohtu lõpuks samme saan keskmiselt nii 15000, toidukorrad on korras, ei söö üle ega näksi midagi. Magama lähen ilusti õigel ajal 22,23 ringis ning ärkan hommikuti 6:30 et enne lapse arkamist endale aega oleks .
   6 kuud sellist rutiini suutsin kaotada kõik need 15 +5 kilo.
   Enesetunne on ausalt öeldes SUPER. Kui vaatan enda vanu pilte 6 kuud tagasi siis vaatan ja imestan et kui suur ma ikka olin ja sellest ise aru ei saanud.
   Ühe lapse kõrvalt selline rutiin vähemalt minul toimib🙈

   1. Oihhh, esimest korda kommenteerisin su blogis ja ma ei tea nüüd miks see siia alla vastuseks nii läks 🙈

 5. Oled sa mõelnud, et see väsimus on alatalitlusest? Miks ma seda küsin, on see, et ka mul avastati juhuslikult alatalitlus. Terve eelmine aasta olin ma paras laip. Arvasin, et see normaalne, sest noh, töö ja lapsed ja. Magasin poole päevani ja ikka oli tunne nagu poleks silmatäitki maganud. Mingit energiat ei olnud millegi tegemiseks. Leidsin sellele väsimusele muid põhjuseid. Siis kirjutati mulle alatalitluse pärast L-tyroksini (kuigi ühe hormooni näit oli normis, seda vaatas perearst). Mulle öeldi, et see hakkab möjuma vb alles möne kuu pärast. Mul läks nädal ainult kui tundsin juba suurt erinevust, tõusin vaba päeva hommikul kell 9 juba ja tundsin, et olen puhanud! Teate kui hea see tunne on!!! Ma ei mäletanudki seda tunnet enam! Tunnen, et ma jaksan jälle! Ja ainult kuu ajaga on mul Tsh näit langenud 12 pealt 5 peale.

  1. Jaa, mul ongi see ilmselt selle kilpnäärme haiguse tõttu, ka rauavaeguse, aga mulle pole hetkel ravi kirjutatud kilpnäärme osas, sest hormoonide näit oli korras. Nüüd märtsis lähen uusi proove andma, et vaadata, kas hormoonid on endiselt korras 🙂

 6. Mul oli ka meeletu hirm spiraali ees. Samas, ma ei ole iial olnud eriti tubli rohtude võtja. Veel vähem kellaajalise täpsusega ja kauem kui 7 päeva. Lisaks kõik jutud, kuidas alkoholi tarbides ei pruugi need toimida jms. Ei, ma ei ole alkohoolik, kuid ei tahtnud ka selle kord kvartalis pokaali veiniga riskida. Igaljuhul otsustasin lõpuks hormoonspiraali kasuks ja ei kahetse. 7-päevased uputused olid asendunud 1-2-päevaste määrimistega ja kui varem vaevlesin krambivaludes mitu päeva enne menstruatsiooni ja ka selle ajal, siis ka need olid kohe kadunud. 2 aastat hiljem lasin spiraali eemaldada ja arst hoiatas, et rasestumisega võib minna aasta. Meil läks õnneks – 1,5 kuud hiljem sain oma triibud.
  Ehk kokkuvõtteks – kõigile ei pruugi kõik sobida, kuid kui ühele ei sobi, ei tähenda, et teistele ka ei sobi. Tasub leida enda jaoks muguvaim variant ja proovida. Edu! 🙂

 7. Mina olen nüüd ikka aastaid sinust vanem, aga siiani on mul veel hormoonspiraal. Ja see on juba 3. Vahepealne oli küll paar aastat, pidin eemaldama muul põhjusel, aga nii kui sain, panin kohe tagasi. Ja need hirmujutud, et rasedus ja dušši all kukkus välja jne jne, jah eks igast jama juhtub, aga kui ikka peale panekut käid kontrollis ja arst vaatab kõik üle siis ei kuku sealt midagi ära. Ja ma ytlen, et mugavamat ja paremat asja pole naistele välja mõeldud. Alguses on mul kõik need 3 x määrinud umbes 5-6 kuud, päevade ajal, aga see on pisiasi kõige selle muu jama ajal kui seda sees veel polnud. Rinnad võivad ka mingi aeg valusad olla ja see on ka pisiasi. Siis alles saad aru ja mõtled, et kuidas yldse naised nende päevadega hakkama saavad, se eon ju koooohuuutaaav. Ja ei mingit muret tampoonide ja sidemetega. Elu on vaba ja lill. Soovitan 100%. Suvel rannas, mingit muret või basseinis v saunas v kus iganes. Panek on veidi ebamugav, aga kannatab ära. 🙂

  1. Ma nii nõus! Varem alati vaevlesin ja tekkis tõsine aneemia, seega minu spiraal paigaldati, võiks lausa öelda, meditsiinilistel kaalutlustel. Peale seda päevi ei ole. Tahtsin öelda paigaldamise osas, et see sõltub ilmselt paljudest asjaoludest. Esimesel korral oli tõesti ebamugav (aga no kuulge, see ebamugav on 2 minutit vs 5 aastat muretut elu, pole liiga suur dilemma elus just) ja teisel korral arst julgustas mu mureliku näo peale ja tõesti see käis nii ladusalt, et ma alles valmistusin ebamugavuseks, kui juba teatati, et valmis.

 8. Lõpetan järgmise aasta arstiteaduse ja meil günekoloogia tsüklis oli üks terve praktikum pmst puhendatud pillide “müütide” ümberlükkamisele. Üks kõige levinumaid arvamusi on see, et pillid põhjustavad kaalutõusu. Tegelt on 0 teaduslikku artiklit, mis seda kinnitaks. Pigem on asi olnud muudes tegurites – pillide kasutamine tähendab tihti, et naisel on püsipartner, muututakse nn mugavaks ja sealt ka kaalutõus. Eks inimestel on ikka lihtsam sellist asja millegi kaela ajada kui et nentida fakti et ollakse ise rohkem vb laisemaks jäänud ja süüakse kehvemalt. 🙂 lihtsalt mõtteaineks, vererohke menses on kindlasti väga ebameeldiv ja mina soovitaksin tõesti pillidele mõelda.

  1. Jaa, pillide kaela lihtsam ajada kaalutõus, kui tunnistada, et pillid lihtsalt sisaldavad hormoone, mis võivad tekitada söögiisu. Seda, mida suust sisse ajada, valime ikka ise. Pillid ei söö, mina ise söön. 😄😅

  2. Ei ole asi päris nii ikka. Proovisin ka kunagi pille võtta: esimestega tekkis tohutu depressioon, pidevad suitsiidimõtted ja nutmine. Teistega aga kaalutõus (olen muidu normaalkaalu alumises otsas). Tundsin kohe, et keha paisub ja seda kinnitas ka kaalunumber. Proovisin siis toitumist muuta ja lõpuks sõin vaid minimaalselt aedvilju ja jõin vett, aga kaal muudkui tõusis:S Saledal inimesel on seda KOHE näha-tunda. Ja ma tõesti sõin vääga vähe ja tegin endistviisi trenni. Lõpuks jätsin pillid ära ja sain oma kaalu tagasi vaid nälgimisele. Ajud keeras see pillide tarbimine aga korralikul nässu, tore kui kellegile sobivad need hormoonid, aga pigem ei soovita.

 9. Olen teismelisest saati iga kuu nende meeletute valude/krampide ja verd lahmavate päevadega kimpus olnud. Käisin ringi nagu sombi, näost kaame. Alguses sai arsti soovitusel erinevaid pille kasutatud/katsetatud 6 aastat, siis loobusin neist. Kaalutõus oli korralik, valud ja vererohkus olid endised. Kasutasime kumme. Kuid pärast 4nda poja sündi lasin spiraali panna ning olen väga rahul. Päevad päris ära ei ole, vaid 1-2 päeva vähest määrimist ning need meeletud valud/krambid on kadunud.

 10. Soovitan lugeda Lara Brideni “Paremate päevade käsiraamat” Seal on kõikvõimalike tüskliga seotud probleemide kohta palju infot, põhjused ja lahendused.

   1. Lara Briden pole meditsiinilise haridusega – ta on looduslik ravija (naturopath), loomulikult on tema raamat sellest, kuidas pillid ei ole “looduslik” ja kuidas see valik “rikub su keha ära”. See on see koht, kus tasub erinevate allikatega tutvuda, kuid palun pea ka mõne naistearstiga nõu ja tee seejärel valik, keda või mida usaldad. Hea mõte on sealjuures ka raamatut lugedes tekkivad küsimused üles kirjutada, et neid arutleda, saad teada, kas vastused rahuldavad sind või mitte.
    Muidugi on kõrvalmõjud olemas, kuid ausalt öeldes ma kannataks pigem kogu maailma kaalutõusu ära kui oleks 60% ajast “laip”. Kui meditsiin on arenenud, et meid aidata, siis miks me ei peaks laskma end aidata?

 11. Mina tean oma tuttava kaudu sellist kogemust juhade läbilõikamisega, et päevad läksid veel hullemaks ja kohe nii, et isegi tööl ei kannata esimesed paar päeva pm käia. Kui minna siis max tampoon ja ööside all ja ikka juba paari tunniga lekkib nii, et jookseb mööda sääri alla veri. Kahetseb täiega aga arstid kehitavad õlgu ja ütlevad, et ela üle .

 12. Raua imendumiseks on vaja vaske. Ei soovita apteegikraami, seal palju lisaaineid sees. Ise just katsetasin 1 kuu rakusooladega ja soovitan. Nr 3 ja nr 19 ehk ferrum ja cuprum. Minu näidud kirdusveres tõusid ilusti. Loe nende kohta internetist 🙂

 13. Mina juba spiraaliga teisel ringil. 6 aastat juba mureta. Samal põhjusel pandud. Soovitan!!

 14. Mina ka vererohkete päevade käes kannataja. Olen kasutanud Mirena hormoonspiraali. Päevad päris ära ei jäänud, määris kergelt. Meeleolude muutus, ärevus ja algav depressioon oli see, miks eemaldada lasin.
  Steriliseerimisega peaks keha täpselt samamoodi edasi toimima, vere kogus ei tohiks muutuda. Vist. 😊

 15. Mina soovitaks hoopis evra plaastreid☺️ samamoodi raua aneemia ja vererohked päevad ja kehv enesetunne.kui alguses kasutasin erinevaid pille siis oli pidevalt probleeme peale plaastrite kasutamist läks asi palju kergemaks.ja neid vähe mugavam kasutada kui iga päev pille võtta 8 aastat 0 kaalu tõusu 😃

 16. Nii palju kommentaare ja ütlen ära, et olen täna laisk.. Ma ei tea kas on juba soovitatud, aga mul aitas nõgesetee täiega. ( nii kui tundsin, et päevad hakkavad hakkasin jooma nõgeseteed ja päevade ajal jõin ka) 🙂

  1. Minul oli samuti sarnane probleem aasta tagasi, jubedad päevad mis nagu ära lõppeda ei tahtnudki. Pm olid mul kogu seg päevad. Raud langes 70 ühikuni. Tehti emaka seinte puhastus eemsldati polüübid. Ei aidanud. Paar kuud puhkust ja kõik hakkas otsast peale. Siis soovitas arst hormoonspiraali. Nüüd on elu lill 🤩 päevi ei ole!!!. Ka palju kardetud kaalutõusu ei ole, pigem on veidi langenud.

 17. Mul on spiraal kohe kaks aastat olnud ja lähen eemaldama. Ok peavalud ja meeleolu kõikumised kannataks ära aga mu kaalule on lisandunud 28kg. Ja alla ei saa.. Tee trenni ja toitu nii tervislikult kui tahes ainult lisandub ja lisandub 🙁

 18. Mina lasin peale sünnitust paigaldada vaskspiraali. Kõige hullem otsus ever vist. 😬
  Ühesõnaga iga kuu julgelt 1,5-2 nädalat ma lahmasin ja no kohe nii et 2x istusin emos ja kirjutati verejookse pärssivaid tablette välja, mega kõhuvalud, rauatase langes alla igasuguse arvestuse, lõpuks muutus mens ebaregulaarseks ja tekkisid tsüstid. Kannatasin oma valude ja verejooksude käes ca poolteist aastat, mitu naistearsti arvasid et kõik on ok ning “spiraal ju paigas”, lõpuks läksin erakliinikusse ja arst ütles, et ammu oleks pidanud selle eemaldama.
  Ühesõnaga-eks iga keha on erinev ja võrrelda raske, kuid omast kogemusest ei soovitaks ma vaskspiraali kellegile.

 19. Proovi ka mõnd teist rauapreparaati. Ma olen kaks kuud järjest võtnud Technoferi ja see aitab mulle. Mul on HGB korras, aga rauadepoo oli täiesti tühi. Teiseks, mulle ütles apteeker, et koos kohviga ei tohiks seda võtta, ehk siis enne ja pärast mõned tunnid ei tohiks kohvi tarbida. Kuna see rohi oli nii kallis, ma kartsin, et see ei toimi ja tegin muudatused. Kuna muud aega mu päevast pole, võtan seda õhtuti, enne magamaminekut. Esimest korda üle pika aja, mu pea ei käi nädalaega enne päevi ringi ja energiat on ka. Võtan C vit koos sellega ja B12 . Mõnusalt vees lahustuv ja jood sisse.
  Pille ma ei soovitaks, nende pärast ma siia kunagi üldse sattusingi, et kõik lappes on 🙂

 20. Mul on alati vererohked ja valusad päevad olnud, ilmselt ei muutu see nüüd ka peale teist last. Oleme otsustanud mehega, et kasutame raseduse vältimiseks ainult kondoomi (õnneks pole tal selle vastu midagi) sest mul on hirm. Hirm jääda ilma oma imeilusast kehast või võidelda mõne muu kõrvaltoimega. Ma meeldin endale nii liiga palju 😀 Liikumise koha pealt on inimesed väga erinevad. Pole mulle kunagi sobinud n-ö üksi tegemise alad (kõndimine, jooga, jõusaal jne). Samas olen leidnud motivatsiooni meeskkonnaspordis, sest kui jätan minemata, siis teised kannatavad. 12 aastat olen tantsinud tantsutrupis ja 6 aastat võrkpalli mänginud. Sellega võrreldes olen püüdnud korduvalt treeningkava järgi teha pilaatest ja kaks jõusaalis käia. Aga see on tõsi – kes teeb, see jõuab ja mida rohkem teha, seda suurem on jaks. Edu sulle ja loodan, et leiad endale ka liikumisviisi, mida õhinaga iga nädal ootad, olenemata halvast enesetundest 🙂

 21. Kuna mul diagnoositi nö healoomuline munasarja tsüst siis seetõttu olid väga ebaregulaarsed päevad aga kui olid lõpuks siis ka ikka üli vererohked. Siis naistearst kirjutas rohte ja see aitas mind . Aga kuna on nelja aasta jooksul selgeks saand ,et lapsuke keda tahaks kahjuks ei tule nö ise selle haiguse tõttu siis peab läbima nüüd kuntsliku viljastamise tee ja seetõttu enne seda protseduuri mõnda aega ei ole saanud neid rohte võtta siis tunnen ka end kui laip . Nagu mitte midagi ei jaksa ,lähen küll kasvõi niisama jalutama välja aga nooo ei paku rõõmu see tegevus . Emotsionaalselt samuti nii tühi võiks öelda ,jahh eks see teekond ole stressirohke ja närvitsen 24/7 et kas ikka kõik hästi läheb ja ravis ja protseduurile tuleb nüüd juba pea iga nädal sõitma Tallinnasse ( Pärnust) . Aga samas tahaks olla õnnelik ,et asjad liiguvad ja et ükspäev lõpuks olen ka ema mida ma olen ju nii pikki aastaid oodanud . 😔😔 Võibolla kui ükskord see teekond läbitud läheb see vaimne ja sisemine tühjus ära loodan väga.

 22. Sattusin juhuslikult selle postituse peale, aga teema on tuttav. Mind üllatab, et ma ei leidnud kommentaaridest, et keegi oleks vererohket menstruatsiooni kilpnäärme alatalitlusega seostanud. Minul oli kohutav väsimus ja väga vererohke menstruatsioon esimesed sümptomid. Kilpnäärme ravimiga on asi paremaks läinud, aga kuna näit käib üles-alla ja stabiilselt heaks pole saanud, siis noh on ka sümptomitega kahjuks samamoodi – üles-alla. Jama kilpnäärme alatalitluse juures on see, et sümptomid hakkavad kiusama juba enne kui analüüsinäit seda ka kinnitab.

 23. Mul on ka kogemus alatalitluse ja pillidega. Teismelisena oli asi ikka nii hull, et olin iga kuu nädala valude ja verejooksuga kodus pikali ja puudusin koolist. Sai erinevaid pille katsetatud, osad ei võtnud kõhuvalu ära, osad ei mõjunud verehulgale ja mingid tekitasid kohutavaid peavalusid. Lõpuks jäid ikkagi ühed paika ja neid võtsin nii kaua, kuni abikaasaga tekkis pereloomise plaan. Lisaks oli näonahk kogu teismeea klaar ja alles nüüd, kui pille enam ei võta, saan oma ristsed aknega kätte. Alalatlitlus ei huvitanud siiani ühtegi arsti, aga rasestumisel tekkis sellest jama ja arst kommenteeris, et kilpmäärme probleemidest oligi tsükkel ebaregulaarne (ilma pillideta), valulik, emotsionaalne ja keha protsessid on sellest kõigest väga häiritud. Pillid lükkasid selle kõik lihtsalt joonde ja ei pidanud muretsema. Kaalutõusu ma küll ei märganud pillide võtmisega, pigem läks ilusti maha ja elu oli stressivabam 🙂

 24. Minu tütar võtab pille, kuna vererohkete päevade tõttu olid rauavarud kriitilisel piiril. Arst ütles, et ükski rauapreparaat ei aita, kui iga kuu siiski tugev verekaotus jätkub. Endal on mini-hormoonspiraal Kyleena ja olen ülirahul, poolteist kuud määris ja peale seda täiesti muretu! Eks olen ka kuulnud spiraalibeebidest ja rohkem lapsi kindlasti ei taha, aga siiski usaldan spiraali piisavalt, 100% garantiid ei anna ju tegelikult ka muud vahendid. Alati saab pillidest või spiraalist loobuda kui ei sobi, aga tasub ju proovida!

 25. Mina lasin mirena panna. No pain, veritsust polnd enam, kaal kukkus kolinal ja lisaks energiat oli rohkem. Tunne oli hea. Sellist asja küll pole, et oi, nüüd kukub välja see 😁😁
  Mul hemoglobiin madal.
  Nüüd ei kasuta midagi ja koguaeg väsinud jne ☹️

 26. Kas perearst Sulle Cyklokaproni ei kirjutanud? See oleks tunduvalt parem, kui oma keha pillidega vms koormata. Kui mitte, siis lase välja kirjutada ja proovi. 🙂 Ma sain seda isegi sünnitusel juurde, kuna mul on kerge verehüübivuse häire ja päevade ajal võtan ka. Vähendab vererohkust päris palju. ( Lisaks ma rauda samuti ei omasta ja kilpnääre ka korrast ära, seega kui raud väga korrast ära, lase ükskord tilgutina teha ja saad ruttu enesetunde paremaks). Nüüd see Haigekassa rahastusel.

 27. Kõige hullem asi, mis Sa enda kehale teha saad on pillid, nuvaringid, plaastrid jms. Ca 10 aastat samas jamas olnud, tugev rauapuudus, vererohked päevad, pidev kurnatus jne. Aitas see, et hakkasin ennast harima ja palju lugema, mis tegelikult kehaga toimub ja arusaamine, et need eelmainitud kiired lahendused teevad ainult karuteene. Aitas mind välja pillidest loobumine, mille kõrvalmõjudega võitlesin pärast veel 2 aastat. Ja aitas gluteeni- ja piimavaba toitumine, nimelt takistavad raua imendumist. Tänaseks nagu uus inimene, energiat täis, 0 meeleolukõikumist, söögiisu ok ja magusahooge pole enam. Palju palju kannatlikkust ja keha kuulamist vajas see kõik.

  1. Kusjuures ma hakkasin täna ühte raamatut lugema, kus seletab ka ära, et kõik need hormonaalsed vahendid on kehale tegelikult hoopis karuteene ja hoopis tuleks rohkem oma teadlikkust oma keha suhtes kasvatada. Hästi huvitav raamat on. 🙂

 28. Hei, soovitan rauapreparaadina kasutada Tot’hema ampulle- olen nii ise kui ka sõbrannad, saanud selle preparaadiga jonnakast madalast rauanäidust lahti ning samal ajal see ei põhjustanud kõhukinnisust ja muud jama.
  Vererohkete päevade osas soovitas üks ülinunnu naistearst mul jälgida oma vedelikutarbimist- ikka rohkelt ja rohkelt, just päevade ajal ja hea ka eelnevalt, ning voilaaa- päevad lühemad ja pole enam mega uputust. Ja kohe on näha, kui hooletu olen- verd lahmab kahte lehte, samas vee joomine aitab kiirelt. ma ei mäleta ta põhjendust, miks see vesi peaks toimima, aga kuna tegemist on ainult VEEGA, siis ei ole sellest mingit kahjuk, kui proovida 🙂

  1. Ma proovisin kunagi neid ampulle, hea, et ennast täis ei oksendanud iga kord 🤣

 29. Minul olid ka vererohked päevad ja retsid kõhuvalud ning katsetasin lõpuks vist 3 erinevat pilli, aga mul oli ikka vererohke, kuigi valusid nii tugevaid polnud. Nuvaring oli eriti tüütu, see ei meeldinud üldse. Nüüd aga olen olnud Kyleena peal juba 2 aastat ja pole mingeid probleeme, ei ole veritsust üldse (jah, 0!!), ei ole meeleolukõikumisi, ei ole mitte mingeid vahemäärimisi ja kõhuvalusid. Imeline asi!

 30. Mul ka mitmeid aastaid rauavagus olnud, olen söönud rauatablette, aga pole kuigi tulemuslik olnud. Kunagi hakkasin selle pärast ka pille sööma aga need ei sobinud mulle, siis lõpetasin ära, aga mingi hetk ikkagi arst arvas, et peaksin raua pärast midagi tarvitama ja lasin panna implantaadi, minu kehale tundub sobivat paremini. Rauaprobleemidest ei ole aga sellegi poolest päris lahti saanud, korra olen käinud päevaravina haiglas kus sain rauda otse veeni ja see toimis palju paremini kui tabletid. Pool aastat on nüüd kindlasti asi normis olnud. Ilmselt ei ole see täielik võit, aga abiks ikka 🙂

 31. Minul olid samuti vererohked ja kauakestvad päevad. Lasin Mirena hormoonspiraali paigaldada ja 6 kuud olid veidi päevad ning seejärel pole enam üldse olnud. Sel ajal kuus ma tunnen et kõht veidi tuikab kuid veidi verd tuleb vaid peale vahekorda nt vetsupaberile :D. Samuti kadusid peavalud, mis olid ilmselt hoopis seotud rauavaegusega. Raud on lõpuks korda saanud :). Üks positiivne spiraalilugu ka sulle siia siis :D. Spiraal on olnud 2a ja siiani rase ka pole 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga